Σουβλάκι & Σχάρα - Καστέλλα - Μικρολίμανο, Αθήνα

Ως συνήθως ας τα πάρουμε με την σειρα...
Πρώτα από όλα η κριτική αφορά το μαγαζί στο Μικρολίμανο, καθώς είναι και το μόνο που επισκεφτήκαμε, σήμερα το μεσημέρι (29/08/2016).

Χώρος...

Αρκετά μοντέρνος χώρος που ταυτόχρονα κινείται στα πλαίσια των μαγαζιών του είδους. Φυσικά απέξω υπάρχουν τα κλασικά πλαστικά λουκάνικα, κ. λπ. που βρίσκεις σε όλα τα παρόμοια μαγαζιά και που κατά την γνώμη μου θα μπορούσαν να λείπουν.
Καθαρός χώρος με πολύ καθαρή κουζίνα (μπερδεύτηκα ψάχνοντας την τουαλέτα αφού ως "έξυπνος" άνθρωπος θεώρησα περιτό να ρωτήσω που είναι!!! ) και επίσης καθαρές τουαλέτες.
Όμορφοι κατάλογοι, καθαροί, καλοτυπωμένοι και ιδιαίτερα αναλυτικοί. Οι τόσες πολλές φωτογραφίες με τα αρνάκια και τα κατσικάκια θα μπορούσαν να λείπουν από τον κατάλογο, αλλά φυσικά αυτό είναι θέμα προσωπικού γούστου. (Απλά δεν μου αρέσει να βλέπω την φωτογραφία από ένα γλυκούλικο κατσικάκι και δίπλα τις ποικιλίες του κεμπάπ! )
Τα σερβίτσια βρίσκονται ήδη στα τραπέζια, μέσα σε μεγάλες συσκευασίες τοματοπελτέ. Ωραία πινελιά όσον αφορά το design και δένει με την υπόλοιπη εικόνα του μαγαζιού, αλλά προσωπικά προτιμώ τα σερβίτσια να έρχονται μαζί με τα πιάτα.
Αυτό και το γεγονός ότι το μαγαζί δεν έχει τραπέζια πάνω στην θάλασσα (προφανώς γιατί δεν υπάρχει χώρος αφού ο χώρος πάνω στην θάλασσα ανήκει σε άλλα γειτονικά μαγαζιά) είναι ο λόγος που δίνω 3/4 στον χώρο.
Τέλος ο χώρος κλιματίζεται ενώ υπάρχει και απαλή λαϊκή μουσική, που δεν είναι καθόλου ενοχλητική.

Εξυπηρέτηση...

4/4 χωρίς αμφιβολία. Η κοπέλα που μας σερβίρισε (αν δεν κάνω λάθος πρέπει να λεγόταν Νεφέλη) ήταν ευγενέστατη, ευχάριστη, καθαρή και πολύ εξυπηρετική. Τα ποτά ήρθαν αμέσως, και μετά από λίγο τα ορεκτικά, με τις κυρίως μερίδες να ακολουθούν πολύ γρήγορα.
Δεν χρειάστηκε να την ψάχνουμε, παρόλο που εξυπηρετούσε και άλλους πελάτες, δεν χρειάστηκε να επαναλάβουμε τίποτα δεύτερη φορά και κάθε φορά που την χρειαστήκαμε ήρθε πολύ γρήγορα. Τέλος, μας ανανέωνε το νερό και ότι άλλο χρειάστηκε όποτε έπρεπε και χωρίς να το ζητήσουμε.

Γεύση....

Πρώτα από όλα υπήρχε μεγάλη ποικιλία και κάτι που μας βόλεψε πολύ, οι μερίδες βγαίνουν σε δυο versions, μία κανονική και μία "μισή".
Προσωπικά αυτό μας άρεσε πολύ γιατί καθώς είμαστε άνθρωποι που μας αρέσουν τα ορεκτικά, συνήθως καταλήγουμε να αφήνουμε την μισή μερίδα ή να την κάνουμε πακέτο για το σπίτι.
Τα κεμπάπ ήταν εύγευστα και είχαν την γεύση που πρέπει να έχει ένα σωστό κεμπάπ.
Σωστή δόση μπαχαρικών και καλές αναλογίες των διαφορετικών ειδών κιμά. Συνοδευόντουσαν από ψητή ντομάτα, κρεμμύδι, πίτες και μια ψητή (οχι καυτερή) πράσινη πιπεριά. (παραγγείλαμε τα κεμπάπ με κασέρι, τα υπόλοιπα δεν ξέρω πως σερβίρονται. Το κασέρι επίσης δεν ήταν ιδιαίτερα έντονο, οπότε αν θέλετε να "ωιώσετε" το κασέρι ίσως θα πρέπει να ζητήσετε να προσθέσουν extra κασέρι όταν παραγγέλνετε)
Μας προτάθηκε επίσης ένα πιάτο που λεγόταν "λουκανικομπιφτεκάκι" και στην ουσία είναι μικρά λουκανικάκια (χωριάτικα όχι φρανκφούρτης και τα οποία επίσης ήταν πολύ γευστικά) σερβιρισμένα με γιαούρτι, μουστάρδα και ντομάτα.
Παραγγείλαμε επίσης κολοκυθοκεφτέδες (4 ή 5 ανα μερίδα) οι οποίοι ήταν αρκετά μεγάλοι, με μπόλικο κολοκύθι και συνοδευόντουσαν από ψιλοκομμένη κόκκινη γλυκειά πιπεριά (πιθανολογώ Φλωρίνης).
Τέλος παραγγείλαμε και μια μερίδα πατάτες (χεράτες, τραγανές και χωρίς καθόλου λάδι - η γεύση τους ήταν κάτι μεταξύ πατάτας φούρνου και τηγανιού. Εμάς μας άρεσαν, αλλά θα πρέπει να έχετε υπόψη ότι δεν έχουν την κλασική γεύση τηγανιτής πατάτας. Πάντως ήταν ωραίες και νόστιμες) και δυο καλαμάκια στήθος κοτόπουλου, επίσης τραγανά και καλοψημένα.
Από ποτά πήραμε 4 μικρές (330) μπύρες ΑΛΦΑ βαρέλι, δυο sprite και μπόλικο νερό, το οποίο δεν ήταν εμφιαλωμένο.
Όλα τα φαγητά ήταν καυτά και ήταν εμφανές ότι μαγειρεύτηκαν/τηγανίστηκαν εκείνη την ώρα.
Από γλυκό πήραμε μια πανακότα, μια πορτοκαλόπιτα με παγωτό και μια μους σοκολάτα. Η πορτοκαλόπιτα ήταν απλά θεϊκή και την συστήνω ανεπιφύλακτα. Εγω προσωπικά παρήγγειλα την πανακότα, η οποία ήταν επίσης καταπληκτική αλλά η πορτοκαλόπιτα ήταν τόσο ωραία και ένιωθες το πορτοκάλι που τελικά την αντάλλαξα και κατέληξε ο αντρούλης μου να τρώει την πανακότα αντί εμού!

Παρόλο που δεν πληρώσαμε εμείς τον λογαριασμό, οπότε δεν ξέρω το ακριβές ποσό, έκανα ένα πρόχειρο υπολογισμό και το ποσό κατ' άτομο χωρίς ποτά ανέρχεται γύρω στα 13-14€ και με ποτά γύρω στα 15-16€. Βέβαια οι τιμές αυτές αφορούν ένα τραπέζι σαν το δικό μας με ορεκτικά, κυρίως πιάτα και γλυκό. Οι τιμές που είδα στα τυλιχτά είναι γύρω στο 1,8€ με 2€, οπότε το μαγαζί κινείται στις τυπικές τιμές.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι οι πατάτες κόστιζαν 2.3€, η κανονική μερίδα 7.5€ και η μισή 4.7€, το λουκανικοκεφτεδάκι 5 ή 5.5€, κ. λπ.
Θεωρώ ότι το "κόστος" ήταν εξαιρετικό καθώς οι μερίδες ήταν μεγάλες και γενικότερα φύγαμε "σκασμένοι" από το φαΐ.

Συμπέρασμα...

Δεδομένου ότι είναι λίγο περίεργο να τρως κεμπαπ δίπλα στην θάλασσα, αν λοιπόν η διάθεση σας ζητάει κρεατικό το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Ο χώρος είναι ευχάριστος και θα πληρώσετε ότι πληρώνετε συνήθως σε τέτοιου είδους μαγαζιά, με επιπλέον θετικό ότι οι γεύσεις είναι εξαιρετικές και οι μερίδες μεγάλες.