Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Tέλη Ιουλίου, ένα αρκετά δροσερό, ευτυχώς απογευματάκι μετά τη δουλειά, αποφασίσαμε με τη γυναίκα μου να τιμήσουμε κάποια από τις ψαροταβέρνες της Πειραϊκής. Προηγήθηκε, φυσικά, η αναγκαία έρευνα στο ask4food, καθώς τη συγκεκριμένη περιοχή ουδέποτε την είχα επισκεφθεί, και η απόφαση πάρθηκε... ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ. Κατά τις 6 λοιπόν φθάσαμε στο τέλος της Ακτής Θεμιστοκλέους, παρκάραμε άνετα κοντά στη σχολή ναυτικών δοκίμων και ξεκινήσαμε τη βόλτα μας.

Τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ ήταν το μοναδικό σχεδόν ταβερνάκι, από όσα αρχικά συναντήσαμε, που είχε αρκετό κόσμο, οπότε χωρίς δεύτερη σκέψη, μπήκαμε μέσα και βολευτήκαμε σε ένα άνετο τραπεζάκι. Ο χώρος μέσα και έξω είναι αρκετά μικρός και σίγουρα όχι κάτι διαφορετικό από αυτόα που περίμενες να συναντήσεις. Το μπλε χρώμα κάνει αισθητή παντού την παρουσία του, ενώ ψάθινες καρέκλες και νάιλον τραπεζομάντηλα ολοκληρώνουν ένα γνώριμο σκηνικό. Το μεγάλο ατού είναι ασφαλώς η άμεση οπτική πρόσβαση με τη θάλασσα που καλύπτει τα πάντα. Ειδικά την ημέρα της δικής μας επίσκεψης, όπως προανέφερα, ο καιρός ήταν αρκετά δροσερός, οπότε απολαύσαμε πραγματικά την έξοδο. Ενδεχομένως, τις πιο ζεστές μέρες, η κατάσταση να είναι κάπως πιο δύσκολη.

Η εξυπηρέτηση έγινε αρχικά από έναν αγέλαστο και κάπως απότομο κύριο μεγαλύτερης ηλικίας, ο οποίος, ωστόσο, με τον τρόπο του μας κέρδισε, ίσως γιατί αυτό είναι το στυλ και το ύφος του. Μας έβαλε φρένο στην παραγγελία, όταν πήγε να ξεφύγει (εάν και μάλλον δεν τα κατάφερε, καθώς πάλι η παραγγελία μας ήταν πλουσιότατη), μας πρότεινε, έστω με το δικό του τρόπο, ούζο για να συνοδεύσουμε τους μεζέδες μας, το οποίο αποδείχτηκε αρκετά εύγευστο. Αναφέρω απλώς το απότομο ύφος του, γιατί ενδεχομένως κάποιους να τους ξενίσει. Ένας νεαρός σερβιτόρος από την άλλη που μας εξυπηρέτησε στη συνέχεια ήταν πιο άμεσος, χαμογελαστός και φιλικός, κανένα πρόβλημα. Κατά τα λοιπά τα πιάτα ήρθαν εγκαίρως, απόδειξη κόπηκε στην ώρα της, μοναδικά μείον η έλλειψη κεράσματος και το εμφιαλωμένο νερό.

Πάμε τώρα στο γευστικό κομμάτι. Για αρχή ήρθαν τέσσερις γενναίες φέτες ψωμί ψημένο με λάδι και ρίγανη και μετά ακολούθησαν τα εξής πιάτα κατά σειρά:
- αγγουροντομάτα (3 €), πλούσια σε ποσότητα, με νόστιμη ντομάτα, καταναλώθηκε ευχάριστα
- μελιτζανοσαλάτα (3 €), συμπαθητική, δεν με ξετρέλανε. Σπιτική και σε αρκετή ποσότητα σε κάθε περίπτωση.
- πατάτες τηγανιτές (3 €). Φρέσκιες, πολύ ωραία κομμένες και τηγανισμένες, μας ικανοποίησαν απόλυτα. Η ποσότητα κάτι παραπάνω από επαρκέστατη για δύο άτομα.
- μπακαλιάρος σκορδαλιά (8 €). Αγαπημένο πιάτο, καθώς αποτελεί το ιδανικό συμπλήρωμα για ούζο, ήταν και ο λόγος που μάλλον στερήθηκαν τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ το «4» στη γεύση. Λοιπόν, στο πιάτο ήρθε ένα μεγάλο κομμάτι μπακαλιάρου, σωστά ξαρμυρισμένο, με ωραία κρούστα και αρκετά τρυφερό εσωτερικά. Όλα καλά μέχρι εδώ. Η απογοήτευση του πιάτου ήταν η σκορδαλιά, άγευστη, άνευρη, χωρίς καθόλου έντονη τη γεύση του σκόρδου, δεν μου άρεσε καθόλου.
- γαύρο τηγανιτό (6 €). Αφού δώσαμε την παραγγελία μας, διαπιστώσαμε ότι σε 2 – 3 διπλανά τραπέζια που το γεύμα τους όδευε προς το τέλος του, υπήρχαν σχεδόν ανέγγιχτα πιάτα με γαύρο, οπότε εύλογα φοβηθήκαμε για την επιτυχία της συγκεκριμένης επιλογής μας. Μόνο όταν στο τραπέζι μας προσγειώθηκε ένα βουνό κυριολεκτικά από γαύρο τηγανιτό, καταλάβαμε ότι η ποσότητα των πιάτων που βλέπαμε στα υπόλοιπα τραπέζια ήταν υπολείμματα των τεράστια πραγματικά μερίδων. Εμείς, βέβαια, σιγά – σιγά, μιας και ήταν φρεσκότατος και καλοτηγανισμένος, τον καταφέραμε σχεδόν όλο.
- γαριδάκι συμιακό (9 €). Επίσης νοστιμότατο και καλοτηγανισμένο, καταναλώθηκε με πολύ όρεξη. Εδώ η ποσότητα λιγότερο πληθωρική, επαρκέστατη όπως και να έχει.

Για τα παραπάνω, συν ένα ούζο δίμηνο (7 €), μια μπύρα άλφα (3 €) και τις έξτρα χρεώσεις για το εμφιαλωμένο νερό (1,50 €) και το ψωμί (0,50 €), ο λογαριασμός έφθασε στα 44 €. Δεδομένης της παραγγελίας και της ποσότητας των πιάτων θεωρώ τη συνολική χρέωση τιμιότατη, οπότε στο κομμάτι αυτό δεν θα στερηθούν το μέγιστη δυνατή αξιολόγηση, «4» λοιπόν.

Φεύγοντας από τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ, κάναμε μια πολύ ωραία βόλτα κατά μήκος της Ακτής Θεμιστοκλέους, ήπιαμε και ένα καφεδάκι και πετύχαμε και άλλα ουζερί-ταβέρνες, με κόσμο που μας κίνησαν το ενδιαφέρον για μελλοντική επίσκεψη.

Δεν ξέρω εάν θα δοκιμάσω σύντομα κάποια από αυτά, το σίγουρο πάντως είναι ότι τα ΒΡΑΧΙΑ ΤΗΣ ΠΕΙΡΑΪΚΗΣ με κέρδισαν σίγουρα και θα τα ξανατιμήσω σε πρώτη ευκαιρία. Το ίδιο να κάνετε και εσείς...