Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πέμπτη απόγευμα στον απόηχο του δεκαπενταύγουστου, νωρίς το απόγευμα, κατά τις 7 μμ, αποφασίσαμε με ένα ζευγάρι συναδέλφους να πάμε, οι τρεις μας να φάμε στην «Μονοκατοικία», πιο πολύ για να τα πούμε και λιγότερο επειδή πεινούσαμε. Η αλήθεια είναι ότι εγώ επέμενα να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο μέρος επειδή είχα ακούσει τα καλύτερα από φίλους, το κριτήριο των οποίων εμπιστεύομαι απόλυτα, και εν τέλει δικαιώθηκαν.

Η Αθήνα άδεια ακόμη οπότε βρεθήκαμε αμέσως, από τους Αμπελοκήπους στο Χαλάνδρι και παρκάραμε έξω από το μαγαζί, που στεγάζεται σε μία όμορφα ανακαινισμένη, μονοκατοικία, κτισμένη μπορεί και προπολεμικά, αδιάφορου αρχιτεκτονικού χαρακτήρα (λανθάνων μεσογειακό bauhaus), από αυτές όπου στέγασαν τα όνειρά της μεσοαστικής πρωτευουσιάνικης οικογένειας. Αδιάφορη συμβατική κατασκευή, περιτριγυρισμένη όμως από το κηπάκι της, με τη συμπαθητική βεραντούλα, τους άνετους εσωτερικούς χώρους – που έχουν δεχθεί δραματικές επεμβάσεις και το διακοσμητικό concept των οποίων δεν μπόρεσα να αντιληφθώ ακριβώς λόγω της καλοκαιρινής αποδιοργάνωσης, και βέβαια την μεγάλη, κατάφυτη αυλή που κρύβεται στο πίσω μέρος του σπιτιού. Στη δροσερή αυλή κυριαρχεί άναρχη πανίδα και περίφραξη από χοντρά καλάμια – το μόνο στοιχείο που δεν μου άρεσε καθόλου και το βρήκα άσχετο με το όλο εγχείρημα, καθότι βούρλα και καλάμια θυμίζουν ταβέρνες του χωριού ή υποβαθμισμένων συνοικιών, επί ρεμάτων κ. λπ. υδροφόρων γαιολογικών σχηματισμών, της προπασοκικής περιόδου. Τα τραπεζοκαθίσματα παραδοσιακά σε υπόλευκο χρώμα, σωστά σερβίτσια και χρωματιστά χάρτινα σουπλά που φαντάζουν επί του λευκού μαρμάρου που είναι τοποθετημένα. Θα επικροτούσα την αφαίρεση του καλαμοφράχτη και την αντικατάστασή του με υπόλευκο καφασωτό, ή κάτι παρεμφερές, που θα προσθέσει φινέτσα στο χώρο.
Σμήνη κουνουπιών και παντός είδους πετούμενων ζωυφίων μας επιτέθηκαν μόλις καθίσαμε σε σημείο άκρως ενοχλητικό, τέτοιο ώστε αρχίσαμε να ξινόμαστε σαν μαχητές του αντάρτικου. Τέτοια εποχή χωρίς προηγούμενο πασάλλειμα με τις κατάλληλες ουσίες, ούτε που να το σκέφθεστε. Να το αντιμετωπίσει το θέμα και η διεύθυνση του καταστήματος - αποτελεί σοβαρό πρόβλημα για κάποιους. Θεμιτό σε ένα εστιατόριο είναι να φεύγουν χορτάτοι οι πελάτες και όχι τα κουνούπια που συχνάζουν εκεί.

Το ευχάριστο είναι ότι τα τραπέζια που είναι τοποθετημένα αραιά στο χώρο, έτσι ώστε κάθεσαι άνετα και να συζητάς ελεύθερα, χωρίς υποχρεωτικά ψιθυρίσματα ή να σε προσβάλλου πλαταγιάσματα κι άλλοι ανεπιθύμητοι θορύβοι τρίτων, σκουντήματα και λοιπά υποβιβαστικά οχλοειδή φαινόμενα.

Η εξυπηρέτηση, τέσσερεις παρέες ήμασταν βέβαια, γίνονταν από ένα νεαρό σερβιτόρο, άνθρωπο φιλικό, απαράμιλλης προθυμίας, ευγένειας και διάθεσης ενημέρωσης. Μας ρώτησε για τον επιθυμητό ρυθμό σερβιρίσματος, τον τρόπο ψησίματος των κρεάτων, άδειαζε τα τασάκια, ενδιαφέρονταν για τα ποτά. Μας έφερνε το νερό (βρύσης σερβιρισμένο σε ωραία κανάτα) μόλις πήγαινε να αδειάσει χωρίς να το ζητάμε. Πιάτα και μαχαιροπήρουνα αλλάζουν για το κυρίως πιάτο. Γενικά η αντιμετώπιση του πελάτη είναι πολιτισμικά άψογη. Η αξιοπρέπεια και η καθαριότητα κυριαρχούν σε αυτήν την επιχείρηση. Άριστα.

Επειδή δεν πεινάγαμε πολύ, η παραγγελία μας ήταν περιορισμένη και συνετή, οπότε επιφυλάσσομαι για την επόμενη φορά.

Μόλις καθίσαμε κατέφθασε δίλιτρη κανάτα με νερό βρύσης.

Με το κρασί ήρθε καλωσόρισμα καλαθάκι με νόστιμο, χειροποίητο ψωμί συνοδεία ντιπ λιαστής ντομάτας, εντάξει στο πλαίσιο της ευγένειας αλλά τίποτα το ιδιαίτερο, πολύ συνηθισμένο για ότι ακολουθεί.

Το μενού δεν είναι σταθερό, αλλάζει πολύ συχνά, οπότε ο κατάλογος δεν έχει πάρα πολλές επιλογές - νομίζω όσες πρέπει. Εμείς οι τρεις παραγγείλαμε:

Ορεκτικά:
- Σαλάτα ρόκα με κατσικίσιο τυρί και σάλτσα φράουλας, αξιοπρεπέστατη αλλά κοινότοπη γεύση απουσία της έκπληξης που υπόσχεται η ύπαρξη του μούρου

- Ελληνικά Spring rolls γεμιστά με λευκό τυρί (δεν θυμάμαι να σας πω αν πρόκειται για φέτα ή άλλο) και φέτα, πάρα πολύ ωραία και καλοφτιαγμένα, με υλικά που φωνάζουν την ποιότητά τους.

Κυρίως πιάτα:
- Μπούτι κοτόπουλο γεμιστό, συνοδευόμενο με φάβα, πεντανόστιμο πιάτο, ψητό ρολό κοτόπουλο, ζουμερό με ευχάριστα έντονη γεύση ελληνικής σπιτικής κουζίνας συνοδεύει μια ελαφριά φαβούλα. Εύστοχος συνδυασμός.

- Μπιφτέκι με πατάτες βραχάκια και σως γιαουρτιού. Καταπληκτικό μπιφτέκι originale γεύση μυρωδάτου μοσχαρίσιου κιμά, ψημένο όσο έπρεπε ώστε να μην στεγνώσει, οι πατάτες σε ευφάνταστο σχήμα βραχακίων και η σως άνοστη αλλά δροσερή, θα την ήθελα πιο πηχτή και διακριτικά αρωματισμένη με μυρωδικά (σινάπι, δυόσμο κάτι τέλως πάντων)

- Σκαλοπίνια με μια σκούρα σάλτσα (δεν θυμάμαι τα υλικά) και πουρέ πατάτας, πιάτο που στέκει άνετα σε καλό γαλλικό εστιατόριο. Άψογο ψήσιμο, το ψαρονέφρι τεμαχισμένο στο σωστό πάχος κρατούσε τους χυμούς του, η σάλτσα διακριτικά πικάντικη και γλυκειά, πάρα πολύ νόστιμη, ο σπιτικός πουρές αποτελεί το απόλυτο συνοδευτικό αυτού του κρέατος.

Ποτά:
- Ήπιαμε ένα κιλό λευκό παγωμένο κρασί του σπιτιού, μοσχοφίλερο - καθόλου αρωματικό ως τέτοιο, που συνόδευσε ευχάριστα τις επιλογές μας.

- Γλυκό δεν πήραμε και μας κέρασαν σφηνάκια υποβρύχιο.

Οι μερίδες είναι χορταστικές, το φαγητό παρουσιάζεται σερβιρισμένο με στυλ και φαντασία, σε φίνα σχήματα, χωρίς άσκοπες υπερβολές και επιδείξεις. Στην κουζίνα εργάζονται νέοι σεφ και είναι ευδιάκριτη - και ελπιδοφόρα - η φαντασία και το καλό γούστο, με απλά υλικά, που χαρακτηρίζει τις δημιουργίες των νέων αυτών ανθρώπων.

Τα παραπάνω μας στοίχισαν € 59 (η απόδειξη κατέφθασε σε ωραίο πιατάκι) ήτοι € 20 έκαστος, με γλυκό και ένα ορεκτικό επιπλέον ή δεν θα ξεπερνάει τα € 25. Εάν επιθυμείτε εμφιαλλωμένο κρασί θα φτάσει τα € 30. Πιστεύω ότι είναι λογικό για το συνολικό ποιοτικό επίπεδο του καταστήματος.
Συνοψίζοντας πρόκειται για εστιατόριο που προσφέρει ποιοτικές, κλασσικές γεύσεις εμπλουτισμένες με μοντέρνες πινελιές που τις καθιστούν ενδιαφέρουσες, αξιέπαινο σέρβις, ευχάριστο περιβάλλον, και όλα αυτά σε λογικές τιμές. Οι επιχειρηματίες δεν έχουν θυσιάσει την ποιότητα χώρου, φαγητού, εξυπηρέτησης χάριν του κέρδους και τέτοιες προσπάθειες τις επιδοκιμάζουμε και τις ενισχύουμε και παρακαλώ να πάτε όλοι και να κάνετε ο καθένας τα σχόλιά του.