Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

To Παραδοσιακό ήρθε και ξεφύτρωσε στο τέρμα της μπαρομάνας Κολοκοτρώνη, ανάμεσα στο απόλυτα θεσμικό Βooze και το νεαρό, αεράτο και στυλάτο Noel. Σ'ενα σημείο δίπλα από την πλατεία Αγ. ΕΙρήνης, όπου το συνήθως ζητούμενο είναι το κάτι το διαφορετικό ή έστω το χιψτεροεναλλακτικό, το Παραδοσιακό τολμάει, με ένα καθόλου μοδάτο και χωρίς ψαγμένο λογοπαίγνιο όνομα, να σερβίρει ανεπιτήδευτα, κλασσικά μαγειρευτά και ψητά.

Τελευταίο αυγουστιάτικο βραδάκι, η πόλη έχει αρχίζει να ξαναγεμίζει με κόσμο, ό, τι έκλεισε λόγω διακοπών ξανάνοιξε και η φίλη μου με περίμενε ήδη στο Παραδοσιακό, και οι δύο νηστικές από το πρωί.

Λίγο που στο συγκεκριμένο σημείο ανοίγει το πεζοδρόμιο και γίνεται ένα τρίγωνο, αυξάνοντας το πλάτος πεζοδρομίου της γενικά στριμωγμένης Κολοκοτρώνη, λίγο ο κόσμος από τα διπλανά μπαρ που δημιουργεί ένα buzz - τουλάχιστον την ώρα που πήγαμε-, λίγο οι γλάστρες που έχουν τοποθετηθεί κατά μήκος του δρόμου, υπάρχει μια αίσθηση σαν να κάθεσαι σε αυλή. Το εσωτερικό άδειο, αφού τα τραπέζια έχουν μεταφερθεί στο πεζοδρόμιο, τα wc περιποιημένα και καθαρά.

Η φίλη μου ήδη είχε παραγγείλει μια χόρτα βραστά και κρασί και τσιμπολογούσε. Το ψωμί - φρυγανισμένο με λαδορίγανη. Είχα ακούσει πολλά για τις μπριζόλες του συγκεκριμένου μαγαζιού, οπότε παραγγειλα μια χοιρινή, η φίλη μου ένα κοντοσούβλι κοτόπουλο, και επειδή τα χόρτα είχαν ήδη τελειώσει, μια αγγουροντομάτα και μισό κιλό ροζέ κρασί.

Οι τιμές, δεδομένης της θέσης στην καρδιά του κέντρου και των ποσοτήτων που εμφανίστηκαν, πάρα πολύ καλές: €3 οι (ωραιότατες) σαλάτες (νομίζω μόνο η χωριάτικη ήταν στα €5), με καλό λάδι για βούτες. Η μπριζόλα €7,5, με ένα βουνό φρέσκιες πατάτες. Μπριζολάρα δηλαδή, για να την καταφέρει κανείς μόνος του δύσκολο, παρά το μεγεθός της όμως νοστιμότατη και τρυφερή. Το κοντοσούβλι, και αυτό τεράστια μερίδα, το μισό έμεινε, στα €7 κι αυτό με πατάτες, εξαιρετικό. ΟΙ πατάτες, αν και νόστιμες δεν είχαν επιτύχει το κράντσι που επιθυμώ. Το δε κρασί, που τουλάχιστον το ροζέ που δοκιμάσαμε ήταν μια χαρά, τιμάται στα €5 το λίτρο.

Η κοπέλα στο σέρβις ήταν ευγενέστατη, χαμογελαστή και γάτα. Τα καρπουζοπέπονα (άφθονα και αυτά) ήταν κέρασμα στο τέλος και το σύνολο των €25 είναι μάλλον ο ορισμός του vfm. Η ποσότητα κοτόπουλου και μπριζόλας που πακεταρίστηκε για να την πάρουμε μαζί μας έφθανε για να φάει άνετα άλλο ένα άτομο. Σπεύσατε.