Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Μοντέρνο μεζεδοπωλείο που συγκεντρώνει πάρα πολύ νεαρόκοσμο και φοιτητόκοσμο πάνω στο λόγο του Στρέφη, ό, τι καλύτερο τώρα το καλοκαίρι το βραδάκι με τη δροσιά. Τα τραπέζια είναι πολλά, αν και αρκετά μικρά και στριμώχνεσαι, όπου κι αν καθίσεις. Έχει και ζωντανή μουσική από 3 νέα παιδιά που τραγουδούν κλασικές ελληνικές επιτυχίες, παλαιότερες αλλά και νεότερες με ωραίες φωνές. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι τα κλασικά παραδοσιακά ξύλινα τραπεζάκια με τις ψάθινες καρέκλες, χρωματιστά και όμορφα.

Το μενού έχει ποικιλία μεζέδων, ορεκτικών και σαλατών για όλα τα γούστα.

Αν και ήμασταν 2 άτομα, ουσιαστικά αυτά που παραγγείλαμε ήταν πολλά και μπορούσαν να χορτάσουν άνετα 3. Αναλυτικά η παραγγελία μας:

- γκαστρωμένη πατάτα με τυριά και αλλαντικά που έλιωνε στο στόμα και μας άρεσε πολύ. Ήταν μεγάλη, χωρισμένη στα δύο και με τη φλοίδα της και ήταν ό, τι καλύτερο για ορεκτικό

-τηγανητές πατάτες, χοντροκομμένες σε μεγάλους (ίσως περισσότερο από το κανονικό) κύβους με τη φλοίδα τους

- σκοπελίτικη τυρόπιτα με πιπεριά Φλωρίνης η οποία κατέφτασε κατευθείαν από το φούρνο, σε μεγάλη μερίδακαι αρκετά νόστιμη

-χοιρινή τηγανιά με λαχανικά που ήταν γευστική αποθέωση: κομματάκια χοιρινού με καραμελωμένα κρεμμύδια και πιπεριές κατέφτασαν σε ένα τηγανάκι και η νοστιμιά γνώρισε δόξες

-τηγανιά με κομματάκια από μπούτι κοτόπουλο με δενδρολίβανο, ήταν επίσης εξαιρετικό πιάτο καθώς το άρωμα του δενδρολίβανου αναδείκνυε και νοστίμιζε πολύ το πιάτο

-ντάκος κρητικός με ντοματούλα ψιλοκομμένη και τυράκι, κλασική και σταθερή αξία

-250 ml ροζέ κρασί χύμα με αδύνατο σημείο ότι δεν έχει κόκκινο

-2 κόκα κόλες

ψωμί

νερό σε κανάτα

Στα συν του μεζεδοπωλείου η πραγματικά εξαιρετική, γρήγορη και πάρα πολύ φιλική εξυπηρέτηση από την κοπέλα η οποίαμ, παρά τον πολύ κόσμο ήταν ευγενική, φιλότιμη, πρόθυμη και χαμογελαστή και μας εξυπηρετούσε αμέσως.

Είναι ίσως περιττό να αναφέρω ότι τα μισά σχεδόν τα αφήσαμε, γιατί ήταν πολλά για 2 άτομα και αρκετά χορταστικά όλα τα πιάτα με αποτέλεσμα να τα πάρουμε πακέτο. Στο τέλος μας κέρασαν εξαιρετικό, δροσερό και χειροποίητο cheesecake σε πότηρι που ήταν το καλύτερο κλείσιμο. Αρκεί να αναφέρω ότι, αν και πήγαμε καθημερινή, το μαγαζί ήταν φίσκα και την ώρα που φεύγαμε περίμεναν αρκετά άτομα για τραπέζι. Ο λογαριασμός ανήλθε στα 43 ευρώ. Όσο ακόμη ο καιρός το επιτρέπει, το συστήνω, γιατί πραγματικά είναι αρκετά όμορφα.