Fun Restaurants - Γκάζι, Αθήνα

Εμπειρια για γερα νευρα. Ολο το σκεφτομαι, το παιδευω, το κλωθογυρναω στο μυαλο μου, ωσαν τη μπετονιερα που χτυπα φραπε το φρεσκο μπετον μεσα και ακομα δεν εχω βρει λογια να χαρακτηρισω οσα ειδα και ακουσα εκει μεσα. Θα μου πεις, καλα, Ποντια εισαι? Δεν ηξερες που πηγαινες? Ε, προφανως αποφασισα να αποδειξω ποσο ξανθια ειμαι κατω απο τη μαυρη τουφα, διοτι ιδεα δεν ειχα τι θα αντικριζαν τα μπιρμπιλωτα μου ματια.

Καλα βρε κοριτσι μου, θα ξαναπεις εσυ ο αντιρρησιας, εργαλειο το λενε, δε σου πηγε το μυαλο? Πλακα με κανεις συντεκνε? Και το παραδιπλα το λενε Οι μνηστηρες της πηνελοπης, αλλα γραφειο συνοικεσιων δεν ειναι. Εχω δει τοσο παλαβα ονοματα σε εστιατορια, που και Μπαμπη Σουγια να το λεγανε, λιγο θα δινα σημασια. Εγω, βασικα, ειδα φως και μπηκα. Και δεν ηταν κοκκινο.

Το Κουκλακι ακουστα το ειχα, αλλα το χιλιοπατημενο μου σταρακι ουτε στο κατωφλι δεν το πατησα, ωσπου εκλεισε και στερηθηκε η χωρα ενα τετοιο ψυχαγωγικο εκπαιδευτικο ιδρυμα. Δεν ξερω αν εγω ειμαι στρυφνη και πουριτανη ή αν ο κοσμος εχει ξωκοιλει με ταχυτητες υπερδιπλασιες της βυθισης του Τιτανικου, αλλα εμενα ολο αυτο το σεξιστικο concept το πηχτρα στο υπονοουμενο, τα αξεσουαρ κακου πορνο και το στυλακι "γαργαλαμε τα αφτια του πελατη με χυδαιοτητα για να κανει καταναλωση" διολου με συγκινει. Δε θελω να παρω ματι τα γυρισματα του Εμμανουελα 463, να φαω με την παρεα μου ησυχα θελω.

Μα δεν το παιρνει το ματι σου αμα δεν πας υποψιασμενος. Για το concept λεω οχι το μαγαζι. Το μαγαζι ειναι σε κεντρικοτατο δρομο στο Γκαζι, πλαι στις "θαλασσιες τις χαντρες", το "Γκαζοχωρι", το "βασιλισκο" και αλλα ευαγη ιδρυματα. Ο χωρος καθε αλλο παρα σε προδιαθετει για τον ολο προσανατολισμο του, αφου ουτε ιδιαιτερα διακοσμητικα εχει, ουτε καποιο πινακα, σκιτσο, κατι χαρακτηριστικο. Ενα απλο, παναπλο μαγαζακι βιομηχανικου τυπου ειναι, με τσιμεντενιους αβαφους τοιχους και λιτα τραπεζοκαθισματα. Ολο αυτο το επιμελως ατιμελητο υφος κυριαρχει τοσο στην σαλα του ισογειου οσο και στην ταρατσα. Η οποια ταρατσα ουτε θεα εχει, λογω ψηλων τοιχακιων, ουτε καποια συγκεκριμενη προσπαθεια διαμορφωσης σε κατι παραπανω απο την ταρατσα με τα μπουγαδοσκοινα στην πολυκατοικια μου. Που χει και κλασεις ανωτερη θεα.

Αντιθετως, με τα κιτρινα κρεμαστα λαμπιονια και την τοση λιτοτητα, θα μπορουσε να γινει εξαιρετο ταβερνακι. Δε θα χρειαζοταν να αλλαξουν και playlist. Κρατα, φιλτατε ιδιοκτητη το φωτισμο και τα παλια λαϊκορεμπετικα στα ηχεια, πετα τον x-rated κατηφορο που χεις παρει και γεμισε το μαγαζι σου με κεφατους ανθρωπους που θα τους εχεις πελατες μια ζωη. Δε θελω να βγαζω συμπερασματα, αλλα μεταξυ μας, ο διαττοντας αστερας του μαγαζιου που σερβιρει κρυο προστυχο χιουμορ και μετριο φαι, ειναι μονο για μια φορα. Πολυ απλα δε μπορεις να το κανεις στεκι, να χαλαρωσεις, να αποφορτιστεις με το κρασακι σου μετα τη δουλεια. Ειναι σαν το αρχαιολογικο μουσειο, φτανει να το δεις μια φορα, τιποτα καινουργιο δεν σε περιμενει σε επομενη επισκεψη.

Και δεν το λεω εγω, μη με πειτε και τσουχτρα δηλαδης. Ο γλυκυτατος σερβιτορος μας τα ειπε. Ο Βασιλης, λοιπον, οπως μας συστηθηκε, ειπε πως, ναι μεν την εχει την κινηση του το μαγαζι, τακτικο πελατη ομως ουδεν. Και λογικο, τι θα πεις στην παρεα σου, παμε στο στεκι μου που αντι για καταλογο σου δινουν ενα γιγαντιο ανδρικο μοριο? Μα καλα, αναρωτιομουν εγω η νεροβραστη, ποιον διασκεδαζει ολο αυτο, σε ποιον απευθυνεται? "Ειναι γκεη περιοχη, απεφανθη αυτολεξει ο σερβιτορος, σε αυτο το κοινο στοχευει ο ιδιοκτητης. Δεν το αγκαλιασαν ομως, εχουν τα δικα τους στεκια". Λογικο, θα πω. Οταν πινεις το κρασι σου το θες σε μπουκαλι, κανατι, ποτηρι, σταμνα εν αναγκη. Κρασι απο γεννητικα οργανα ποσο να σε ορεξει?

Γκεη, στρειτ, δεν ξερω, παντως ολοι καπου αλλου τα πιναν ανεξαρτητως προτιμησεων, διοτι αδειο το βρηκαμε. 3 τραπεζακια γεμισαν σε διαστημα δυο ωρων. Το μονο που εκτιμησα απο το συνολο της εμπειριας, με το χερι στην καρδια, ηταν το σερβις. Ευγενεστατο, αμεσο, επικοινωνιακο, κυριως ομως με αντιληψη. Προσεξε αμεσως οτι οχι μονο δεν μας ευαρεστουσαν τα χοντροειδη, τροπον τινα, αστεια που πρεπει να κανει το προσωπικο στους πελατες και, χαρη στην καιρια παρεμβαση του ουδεποτε πλησιασε το τραπεζι μας αλλος σερβιτορος, περα απο τον ιδιο που δεν μας υπεβαλε στο μαρτυριο των κακογουστων αστειων, και του συμπαθεστατου υπευθυνου προσωπικου.

Ενω το ιδιο το καταστημα σαν ιδεα, εφαρμογη και κατευθυνση καθε αλλο παρα θελκτικο μου ειναι, μπορω να υπογραψω οτι το σερβις καταφερε να σωσει ενα μπαταρισμενο βραδυ. Αφου μας βολεψαν σε τραπεζι της ταρατσας μας ρωτησαν αν θελουμε σοβαρο ή αστειο καταλογο. Ειπαμε αστειο, θεωροντας οτι θα ηταν κωμικος. Αυτο που σιγουρα δεν περιμεναμε ηταν ενα τιγκα στη βωμολοχια χαρτινο απ αυτο που το μεγεθος μετραει. Μαζι να σου και το εμφιαλωμενο υδωρ. Ζητησα επιτοπου κανατα, αλλα μετα απο διαβουλευσεις τεταρτου, το εμφιαλωμενο επανηλθε κερασμενο, διοτι κανατες, βρυσες και λοιπες μπαναλιτε εκλειπουν.

Διαβαζοντας τα πιατα πρασινιζαν τα αφτια μου. Τοσο μπινελικι μαζεμενο ουτε σε αχαρο γκανγκστερικο φιλμ. Διερωτηθην, αν μια οικογενεια ζητησει τον αστειο καταλογο, τι κανουν? "Κανονικα απαγορευονται τα παιδια εδω, αλλα πολυ συχνα εχουμε οικογενειες με πιτσιρικια. Και οι γονεις κανενα κολλημα δεν εχουν να τα βλεπουν τα βλασταρια τους οσα γινονται εδω. ". Μάιστα. Τωρα τι να πρωτοσχολιασω, την ανευθυνοτητα του καταστηματος, την ηλιθιοτητα ορισμενων γονιων? Αστο μην επεκταθω και φουντωνω.

Στο εστιατοριο τρεχει προσφορα απεριοριστης καταναλωσης φαγητου με 13€ ανα ατομο. Αυτο που δεν αναφερεται ειναι οτι περαν του κουβερ που δεν περιλαμβανεται, η προσφορα αφοτα μοναχα καποια απο τα πιατα του καταλογου. Η πλειοψηφια εχει κανονικοτατη, και θαρρω υψηλοτατη για την ποιοτητα χρεωση. Εμεις την προσφορα βλεφαριασαμε και εισηλθαμε, και δεν ενθουσιαστηκαμε καθολου οταν, μετα το ιπταμενο Κορπι μας εφεραν ψωμι μαζι με ενα ντιπ, ενω ερωτηθηκαμε και ειπαμε πως δε θελουμε. Αν στο ντιπ προσθεσεις και μια τριχα που βρεθηκε στο πιατο, το οποιο πηρε αμεσα ο Βασιλης ζητωντας συγνωμη, ε η ορεξη σου κοβεται. Του φιλου μου, βασικα, η δικη μου ειναι σκληροτραχηλη.

Ηταν μια μερα δυσκολη, τελη Αυγουστου και μεις εν μεσω μετακομισης, οποτε το στομαχι μου ειχε αποσυντονιστει. Και θαλασσινο ηθελε, και τσιτσι, και μεζε, και γενικα ηθελε. Το λοιπον, εφαγε:

- Χωριατικη σαλατα, με κατι κρεμμυδαρες να με το συμπαθειο. Οκ τα λαχανικα, 2 μινιον κυβακια λευκο τυρι Βουλγαριας, σοπσκα επρεπε να τη λενε και οχι χωριατικη. Αν εχετε περασει απ τη γειτονα χωρα, με πιανετε.

-τζατζικι, οκ, εχω φαει καλυτερο και σε σουβλατζιδικα.

-πατατες τηγανιτες με τριμμενο σκληρο αλιωτο κιτρινο τυρι, καπως χλιαρες αλλα οκ. Μετρηστε οκ, ειναι το μοττο τους και η συνολικη γευστικη εμπειρια μπορει να συνοψιστει σε τουτα τα 2 γραμματα.

-φλογερες ζαμπον τυρι, δυο μεγαλες και λαδερες με φυλλο κρουστας αδιαφορο και ωραια γεμιση.

-κολοκυθοκεφτεδες, τσουπωτοι αλλα αγευστοι.

-παστουρμαδοκεφτεδες. Ποιημα. Απολαυση. Εξοχοι. Τρε μπιεν.

-τυρολουκουμαδες. Τυρι δεν ειδα, αλλα σανν λουκουμας καλος ηταν.

-κεφτεδακια σε σαλτσα, τα κεφτεδακια χωρις ιχνος μυρωδικου αλλα οκ, η σαλτσα ασχολιαστη. Ερχεται παρακατω μεσα σε...

- ενα σπετσοφαι ικανο να κανει και σκληροπυρηνικους ανταρτες να ομολογησουν. Κακο? Οοοοχι, κακο ηταν το ματι του Σαουρον στη Μορντορ. Για αυτο το σπετσοφαι πρεπει να εφευρεθει νεος ορος. Ενα λουκανικο που δινει νεο βαθος στα αλλαντικα του lidl, που επιπλεει αναμεσα σε ερειπια λευκου τυριου μεσα σε μια αβραστη κονσερβα ντοματοχυμο. Δε θελει κοπο, θελει απλως ενα μπολ και ενα ανοιχτηρι.

- πανσετουλες, τιγκα στο λιπος αλλα ωραια ψημενες.

-καλαμαρακια τηγανιτα, λαστιχενια λιγακι αλλα οκ.

-σουριμοσαλατα (ή παρ ολιγον καβουροσαλατα) μετρια. Εχω φαει και καλυτερα υποκαταστατα.

- καβουροδαγκανες. Εννοειται σουριματες, σα μπαλιτσες φουσκωτες, πολυ ιδιαιτερη γευση και πολυ ωραια παναρισμενες. Μυστηριες αλλα μου αρεσαν.

Ισως φαγαμε και κατι αλλο, θα σας γελασω ομως. Αυτο που μου εμεινε συνολικα ειναι οτι ναι μεν εφαγα, αφου ψωμολυσσαγα και επιλεκτικη δε με λες, αλλα αυτη η υπερπροσπαθεια εξοικονομησης χρηματων με τα φτηνοτερα δυνατα υλικα δεν τιμα και πολυ την επιχειρηση. Οι μεριδες ειναι μικρες, οχι οτι πειραζει αυτο, αφου δε σου αρνουνται επαναληψη, και ερχονται σε τσιγκινα πιατακια που μου θυμησαν τα σκευη που ειχαμε μικρες με την αδερφη μου στην κατασκηνωση.

Κατα τα αλλα παρακολουθουσαμε κιτς προσπαθειες του προσωπικου να σοκαρει τους θαμωνες, μεχρι που ακουσαμε κατι για live παρασταση. Πληρωσαμε τα 13€ μας εκαστος διοτι ειχε ηδη σφυριξει για μας, και καπου εκει εληξε η βραδια. Τα αξιζε? Δυσκολο ερωτημα. Για την τιμη που μας ζητηθηκε, το μετριο φαγακι τη δουλεια του την εκανε. Αλλα να επιστρεψω, πιο χλωμο απο αλμπινο υποτασικο. Δεν ειναι για μενα αυτου του ειδους οι διασκεδασεις. Εγω το κρασι μου το προτιμω σε χωτο που ταιριαζει το σμοκιν, παρα το σοκιν.