Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ. Παρασκευή, Αθήνα

Τέλη Αυγούστου, ο καιρός στην Αθήνα είναι πολύ καλός, κάνει αρκετή ζέστη και η πρόταση φίλου που μένει στην Αγία Παρασκευή για βραδινή έξοδο για φαγητό στον "Κήπο", στο τέρμα της Αγίου Ιωάννου έγινε με ευχαρίστηση δεκτή από την πενταμελή παρέα. Παρασκευή βράδυ, στον υπέροχο εξωτερικό χώρο έχουν καθίσει ήδη αρκετές παρέες.

Να ξεκινήσω από τον χώρο: Εκτιμώ ότι αποτελεί το δυνατό σημείο του "Κήπου"! Πανέμορφος χώρος με δέντρα, φυτά. Τα τραπέζια απλώνονται σε τρία επίπεδα και απέχουν μεταξύ τους αρκετά, ώστε όλοι οι πελάτες να κάθονται άνετα. Η διακόσμηση καλόγουστη, τόσο στον τεράστιο εξωτερικό, όσο και στον πολύ μικρότερο, αλλά προσεγμένο εσωτερικό χώρο.

Η εξυπηρέτηση ευγενική, γρήγορη, αλλά σου δίνουν την αίσθηση ότι υπάρχει κάποιο άγχος μήπως κάτι δεν πάει καλά και μερικές φορές σαν "αυτοεκπληρούμενη προφητεία", αυτό πράγματι συμβαίνει. Γενικά, όμως, όλοι οι άνθρωποι του καταστήματος ήταν ευγενέστατοι και πρόθυμοι να ανταποκριθούν στα αιτήματα των πελατών.

Σχεδόν αμέσως μόλις φτάσαμε μια εξυπηρετικότατη υπεύθυνη μας πρότεινε ένα τραπέζι έξι ατόμων σε πολύ καλή θέση στο κέντρο του δεύτερου επιπέδου του χώρου. Καθίσαμε άνετα και μετά από λίγο μας έφεραν τους προσεγμένους καταλόγους, για να αποφασίσουμε τι θα παραγγείλουμε.

Μέχρι να παραγγείλουμε, προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ένα μπουκάλι εμφιαλωμένου νερού, αλλά η δίψα μας απέτρεψε από το να ζητήσουμε νερό βρύσης. Παράλληλα, προσφέρθηκε σαν καλωσόρισμα πολύ εύγευστο ψωμάκι συνοδευόμενο από καλής ποιότητας ελιές και ένα συμπαθητικό ντιπ τυριού.

Έχοντας ολοκληρώσει τη μελέτη του καταλόγου, αλλά και μετά από σύντομη ενημέρωση από τον υπεύθυνο για δυο-τρία πιάτα εκτός καταλόγου, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε τα εξής:

- Χορτοτυρόπιτα: Πολύ νόστιμη, με σωστή αναλογία χόρτων-τυριού, από τα πιάτα που μας άρεσαν πολύ.

- Κεφτέδες: Σερβιρίστηκαν με κόκκινη σάλτσα, εύγευστοι μεν, συνηθισμένη η γεύση τους, χωρίς κάτι το διαφορετικό δε.

- Μεσογειακή σαλάτα: Ελαφρώς πειραγμένη εκδοχή της παραδοσιακής χωριάτικης, με καλής ποιότητας λαχανικά και σε ικανοποιητική ποσότητα. Εξαιρετικό το βολάκι Άνδρου που αντικαθιστά τη φέτα!

- Ανάμικτη σαλάτα: Αποτελείτο από εύγευστα, φρεσκοκομμένα πράσινα λαχανικά, με συμπαθητικό ντρέσινγκ και αυτή σε ικανοποιητική ποσότητα.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο: Σερβιρίστηκε με πατάτες φούρνου και ένα μικρό τυρόψωμο. Πολύ καλή η γεύση του, από τα πιάτα που μας ικανοποίησαν γευστικά.

- Μπουτάκι κοτόπουλο φιλέτο με πουρέ πατάτας και ψητά λαχανικά: Ίσως το φιλέτο από μπούτι κοτόπουλο να χρειαζόταν λίγο ψήσιμο παραπάνω, πολύ καλός ο πουρές πατάτας, τα ψητά λαχανικά όχι κάτι το ιδιαίτερο.

- Σολομός σχάρας: Σερβιρίστηκε γαρνιρισμένος με καλής ποιότητας ρύζι. Ήταν τέλεια ψημένος, τόσο ώστε να κρατάει τα υγρά του, πραγματικά πολύ καλό πιάτο.

- Καρμπονάρα: Σωστά βρασμένο το σπαγγέτι, πλούσια, ίσως κάπως βαριά (για τα γούστα μου τουλάχιστον) η σάλτσα, ικανοποιητικότατη η μερίδα.

- Μπριζολάκια χοιρινά: Σερβιρίστηκαν με πατάτες φούρνου, σωστά ψημένα, χωρίς όμως να έχουν κάποια ξεχωριστή γεύση.

Έχοντας ολοκληρώσει το φαγητό, ζητήσαμε για επιδόρπιο:
- Πιατέλα φρούτα: Ολόφρεσκα κομμάτια από καρπούζι, πεπόνι και μπανάνα, πολύ καλής ποιότητας.

- Μπανόφι σοκολάτα: Προσωπικά δεν μου πολυάρεσε, οι δύο φίλες της παρέας το βρήκαν πολύ νόστιμο...

- Πανακότα με σιρόπι καραμέλα: Συμπαθητική, συνηθισμένη πανακότα.

Λίγο μετά ζητήσαμε το λογαριασμό. Προς έκπληξή μας ένας σερβιτόρος μας έφερε μια ακόμα πιατέλα φρούτα. Προφανώς ήταν το κέρασμα που ήθελαν να προσφέρουν, αλλά τους εξηγήσαμε ότι η μία πιατέλα φρούτων που είχαμε παραγγείλει ήταν αρκετή. Διέκρινα κάποιον εκνευρισμό στη συνεννόηση μεταξύ των σερβιτόρων και θα περίμενα η πιατέλα φρούτων που είχαμε παραγγείλει και ήδη είχε φτάσει στο τραπέζι μας, να μην χρεωθεί, να θεωρηθεί κέρασμα. Ωστόσο, κάτι τέτοιο δεν συνέβη και στο λογαριασμό υπήρχε κανονικά η χρέωση. Αυτό ήταν και το μοναδικό "φάουλ" στην εξυπηρέτηση...

Το κόστος (μαζί με κάποια μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό και αναψυκτικά) έφτασε τα 26-27 ευρώ το άτομο. Σίγουρα δεν είναι πανάκριβο, γι' αυτά που προσφέρει, αλλά θεωρώ το ότι το value for money θα μπορούσε να είναι καλύτερο.

Καταληκτικά, γνώμη μου είναι ότι όσο κρατάει η καλοκαιρία αξίζει κάποιος να κάνει μια επίσκεψη στον "Κήπο"! Και μόνο ο θαυμάσιος εξωτερικός χώρος θα τον αποζημιώσει...