Ψαροταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ο Ψητός Μπακαλιάρος ομολογώ πως μου κίνησε την περιέργεια τόσο απο τους διθυράμβους που διάβασα στο ask4food, το οποίο και εμπιστεύομαι απόλυτα, όσο και απο την άποψη γνωστών και φίλων που το πρότειναν ανεπιφύλακτα για φθηνή ψαροφαγία. Σίγουρα η τιμή των 13€ το άτομο για απεριόριστο φαγητό που συμπεριλαμβάνει και ψάρι μαζί με απεριόριστο ποτό, ιντριγκάρει και σε πολλές περιπτώσεις ενθουσιάζει.

Επισκέφθηκα το μαγαζί του Χαλανδρίου με τη γυναίκα μου Σάββατο μεσημέρι, έχοντας προετοιμαστεί για το χειρότερο, καθώς ήμουν ιδιαίτερα δύσπιστος για την ποιότητα του φαγητού που θα συναντήσω.

Θα ξεκινήσω με το χώρο του εστιατορίου, που πραγματικά όπως έχουν περιγράψει οι περισσότεροι είναι εξαιρετικός, με διακόσμηση που παραπέμπει σε ουζερί κάποιου νησιού, όμορφα διακοσμημένος που σε κάνει να ξεχνάς και την κίνηση της λεωφόρου, όταν κάθεσαι έξω. Επίσης θα σημειώσω ότι ήταν πολύ καθαρό και γενικά εκπέμπει μια πολυτέλεια ακριβού εστιατορίου έχοντας λιγότερο την εικόνα ενός ουζερί - ψαροταβέρνας. Όντως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά!

Πολύ καλά λόγια και για το service, το οποίο ήταν εξυπηρετικότατο, χαμογελαστό και απόλυτα ειλικρινές αφού φρόντισε απο την πρώτη στιγμή να μας ρωτήσει εάν έχουμε ξαναεπισκεφθεί το μαγαζί και να μας προιδεάσει ώστε να παραγγείλουμε αρκετά, καθώς οι μερίδες ε'ιναι μικρές. Επίσης πολύ διακριτικοί και με διάθεση για άμεση εξυπηρέτηση.

Όσο αφορά το φαγητό, αφού μελετήσαμε τον κατάλογο, δοκιμάσαμε αρκετά για τα οποία δεν θα ήθελα να κάνω κριτική για κάθε πιάτο ξεχωριστά. Θα προσπαθήσω να σταθώ στη γενικότερη φιλοσοφία του μαγαζιού. Η ποιότητα του φαγητού αρκετά καλή, σίγουρα διαλύει τις προκαταλήψεις που σχετίζονται με την τιμή, καθώς τα περισσότερα πιάτα ήταν αρκετά καλά εκτελεσμένα. Βεβαίως, σε πολλά απο αυτά, σίγουρα διακρίνεται η διάθεση της οικονομίας των υλικών (π. χ. γαριδομακαρονάδα που σερβίρεται με "μετρημένες" γαρίδες νάνους). Επίσης, περίμενα τις μερίδες μικρές, όπως μας είπαν, αλλά όχι τόοοοσο μικρές ώστε 4 περίπου δικές τους να αντιστοιχούν σε 1 κανονική. Καλό το concept που υποστηρίζεται απο την δυνατότητα πολλαπλών παραγγελιών αλλά εκτελεσμένο στην υπερβολή του (σαλάτα με 4 φέτες ντομάτα όπως και να το κάνουμε είναι πολύ μικρή μερίδα). Επίσης, το ψάρι (φαγκρί) που παραγγείλαμε ήρθε καλοψήμενο αλλά σε μέγεθος μέτριας γόπας και φυσικά χωρίς να συνοδεύεται από λαδολέμονο, το οποίο δίδεται κατόπιν ζήτησης, μάλλον για λόγους οικονομίας.

Σε γενικές γραμμές μια παρέα θα φάει καλά και δεν θα πεινάσει, αλλά η ψευδαίσθηση ότι το αφεντικό τρελάθηκε και εμείς φάγαμε ψάρι σχεδόν τζάμπα, για μένα δεν ισχύει. Σίγουρα, οι τιμές του απέχουν πολύ απο τις τιμές μιας ψαροταβέρνας, στις οποίες το ψάρι το πληρώνεις 8-10 φορές υψηλότερα απο ότι στο ιχθυοπωλείο. Ισως τελικά αυτός να είναι ο κυριότερος λόγος για να πάτε και να γευθείτε, στη ίδια τιμή, κάτι διαφοετικό από...... σουβλάκια.