Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα

Επισκέφθηκα το χώρο στις 08.09.2016

Είχα πάει περίπου πριν ένα χρόνο πριν, καλεσμένος στην ονομαστική γιορτή φίλου και μου άρεσε. Χτες επέλεξα να ξαναπάω με άλλη παρέα. Ουσιαστικά πρόκειται για ένα μπακάλικο, που πουλά παραδοσιακά εδέσματα το οποίο στον ίδιο χώρο λειτουργεί ως εστιατόριο, για την ακρίβεια ως μεζεδοπωλείο.

Απίστευτα βολικό το σημείο (γεγονός που συνδιαμόρφωσε την απόφασή μας για συνάντηση σε αυτό το χώρο), λίγα μέτρα από τη στάση "Περιστέρι" της γραμμής 2 του μετρό.

Το πρώτο θετικό ήταν ότι με το που κάτσαμε μας έφεραν κατευθείαν ένα μπουκάλι νερό ΜΗ εμφιαλωμένο, το οποίο καταναλώθηκε άμεσα. Με το που ζητήσαμε κι άλλο, λίγα λεπτά αργότερα, ήρθε το δεύτερο χωρίς καθυστέρηση.

Όπως έγραψα, ουσιαστικά πρόκειται για μεζεδοπωλείο, όχι για εστιατόριο οπότε αναγκαστικά παραγγείλαμε "στη μέση" διάφορα πιάτα.

Πολύ καλή επιλογή η σαλάτα του μπαξέ με ρόκα και διάφορα είδη πρασινάδας, η οποία συνοδευόταν από ψιλοκομμένο μπέϊκον και μια λεπτή διακριτική σάλτσα. Επίσης στο πιάτο υπήρχαν πιτάκια μικρά, κομμένα στη μέση. Για 4 άτομα που πήγαμε χρειάστηκε να πάρουμε 2 σαλάτες. Το κόστος της ήταν γύρω στα 5.5 με 6 ευρώ. Από ορεκτικά παραγγείλαμε και μια μερίδα πατάτες τηγανιτές, οι οποίες ήταν φρέσκιες (κόστος στα 3 ευρώ).

Από "κυρίως" (όσο μπορούν να λέγονται "κυρίως" τα πιάτα ενός μεζεδοπωλείου) παραγγείλαμε

α) Πατάτα βαρκαρόλα, δηλαδή μια ψητή πατάτα κομμένη στη μέση με γιαούρτι και τυρί τύπου ανθότυρο, σερβιρισμένη με μια φέτα μπέικον και άνηθο. (γύρω στα 4 ευρώ).

β) Μια τηγανιά κοτόπουλο με πιπεριές. Αρκετά μεγάλη, χορταστική μερίδα. Η συνοδευτική σάλτσα κάρυ ήταν ελαφρώς καυτερή αλλά κατά κοινή ομολογία νόστιμη (κόστος γύρω στα 6 ευρώ).

γ) Μια μερίδα φιλετάκια χοιρινά με..... φασκόμηλο. Είπαμε να το ρισκάρουμε αλλά το ρίσκο δεν μας πέτυχε. Δεν μπορώ να πω ότι το φασκόμηλο έδεσε με το κατά τ´ αλλα καλομαγειρεμένο κρέας. Το δε κόστος 7.5 ευρώ μου φάνηκε υπερβολικά δυσανάλογο τόσο με την τιμή όσο και με τη γεύση.

δ) Μια μερίδα ψιλοκομμένο λουκάνικο με μουστάρδα. Να πω την αλήθεια, κόστος δεν θυμάμαι... απλά μου έκανε θετική εντύπωση πόσο αριστοτεχνικά ψιλοκομμένο ήταν το λουκάνικο.

ε) Ένα μπουγιουρντί στο πήλινο με κόστος 4.8 ευρώ.

Οι μερίδες για μεζεδοπωλείο σε γενικές γραμμές καλές, σίγουρα δεν μπορούν να συγκριθούν με τις μερίδες ενός εστιατορίου, που σερβίρει κυρίως πιάτα. Επίσης να επισημάνω ότι ήταν πολύ ωραίο το ψωμί, που σερβίρει το μαγαζί, το οποίο συνόδευσε τις "βούτες" μας στις σάλτσες κυρίως στο μπουγιουρντί και στην τηγανιά κοτόπουλο.

Η απόδειξη ήρθε κατευθείαν με το που ζητήσαμε το λογαριασμό.

Το αρνητικό σημείο ήταν το σέρβις, το οποίο δεν ήταν κακό για να είμαι ειλικρινής απλά μου φάνηκε λίγο αργό, δεδομένου ότι δεν υπήρχε πολύς κόσμος την ώρα του φαγητού. Επίσης θεώρησα τελείως ανακόλουθο με τη φιλοσοφία του καταστήματος ως μεζεδοπωλείου, θέλω να πω ως χώρου που τα περισσότερα φαγητά σερβίρονται "στη μέση" και όχι ως ατομική μερίδα, το να μη φέρνει το κατάστημα πιατάκια για τον καθένα και να πρέπει να τα ζητήσουμε. Κι ένα τρίτο αρνητικό (όχι μεν τραγικό.... αλλά αρνητικό) ήταν το ότι αναγραφόταν τουλάχιστον ένα πιάτο στον κατάλογο (ίσως υπήρχαν κι άλλα, τα οποία δεν εντοπίσαμε), το οποίο δεν σερβιρόταν. Ο λόγος τον οποίο η σερβιτόρα επικαλέστηκε απόλυτα σεβαστός, καμία αντίρρηση επ' αυτού. Θεωρώ όμως επαγγελματικό σε μια τέτοια περίπτωση να διευκρινίζεται εκ των προτέρων στους πελάτες το γεγονός ότι δεν μπορούν να παραγγείλουν ένα συγκεκριμένο πιάτο.

Η γενικότερη αίσθηση..... καααααλή σε γενικές γραμμές. Δεν μπορώ να πω ότι μετάνιωσα που επέλεξα να πάω δεύτερη φορά. Σε σχέση με την πρώτη που είχα πάει και είχα ενθουσιαστεί (γι' αυτό κι επέλεξα να ξαναπάω ενώ δεν μένω στην περιοχή), δεν μπορώ να πω ότι ένιωσα το ίδιο. Αναπόφευκτα υπήρχε το μέτρο σύγκρισης. Εύχομαι να ήταν απλά μια "λιγότερο καλή μέρα" η χτεσινή....