Wine Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ο Σεπτέμβριος στην Αθήνα στις πρώτες του μέρες κρατάει την αίσθηση του καλοκαιριού και Σάββατο πρωί δέχτηκα τηλεφώνημα φίλου με "γκουρμέ" γούστα: "Τι λες για δείπνο στο F+W σήμερα το βράδυ;" Με δεδομένο ότι άλλα τρία μέλη της παρέας απάντησαν θετικά, δέχτηκα κι εγώ, παρότι οι κριτικές που είχαν γράψει η αγαπητή ekatn πρόσφατα και ο αγαπητός mavtasos παλιότερα, μου είχαν δημιουργήσει κάποιες επιφυλάξεις.

Σάββατο βράδυ λοιπόν και η κράτηση είναι για το συμπαθέστατο κηπάκι, απέναντι από τον εσωτερικό χώρο. Λίγες παρέες βρίσκονται εκεί, μισογεμάτο το εστιατόριο. Η υποδοχή θερμή και άμεση, μας κατεύθυναν αμέσως στο τραπέζι μας και με το που καθίσαμε, χωρίς καμιά ερώτηση, άνοιξαν και γέμισαν τα ποτήρια εμφιαλωμένο νερό από την Ιταλία (που όπως ορθά αναφέρει η ekatn χρεώνεται 4,60 ευρώ το μπουκάλι). Η δίψα μας έκανε να μην συζητήσουμε καθόλου το θέμα του εμφιαλωμένου νερού...

Λίγο αργότερα, μια πολύ ευγενική κυρία μας έφερε καταλόγους, ενημερώνοντάς μας για τα δύο προσφερόμενα μενού (το ένα στην τιμή των 55 ευρώ με οκτώ πιάτα, το άλλο στα 70 ευρώ, επίσης με οκτώ πιάτα, αλλά με με κυρίως ψάρι), αλλά και για τη δυνατότητα να παραγγείλουμε μεμονωμένα ορεκτικό και κυρίως πιάτο, παρότι, όπως μας επεσήμανε, λόγω της δημιουργικής κουζίνας που υπηρετεί ο σεφ, αυτός ο διαχωρισμός δεν είναι απόλυτος. Βλέποντας τις τιμές των μεμονωμένων πιάτων (τα αναφέρει πολύ εύστοχα η ekatn: "δεν υπάρχει ορεκτικό κάτω από 18,5 και κύριο κάτω από 25€ (μόνο ριζότο... )", προτιμήσαμε να πάρουμε το Decouverte Menu των 55 ευρώ. Για να είμαι δίκαιος, να επισημάνω ότι στο μενού συμπεριλαμβάνονταν και τέσσερα ποτήρια κρασί ανά άτομο, πρόταση του πολύ ευγενούς sommelier.

Ας περάσουμε στα του φαγητού, όμως:

- Amuse Bouche: Καλωσόρισμα με θαλασσινά. Αξιόλογη γεύση, μας προϊδέασε θετικά για το δείπνο.

- King Crab: Ψίχα από Βασιλικό Καβούρι, σερβιρισμένη με πολύ πρωτότυπο τρόπο και γαρνιρισμένη από μικρές ποσότητες από διάφορα λαχανικά. Πολύ καλή η γεύση της, άρεσε σε όλους μας.

- Ριζότο με τρούφα. Πάνω από το ριζότο υπήρχε μια πολύ εύγευστη σάλτσα σε μορφή "αφρού". Πολύ νόστιμη, ξεχωριστή γεύση!

- Foie Gras. Σερβιρίστηκε σε τρεις μορφές, προσωπικά με εντυπωσίασε η μους του, Πολύ ο ενδιαφέρων ο συνδυασμός της γεύσης του με μικρά κομμάτια φρούτων.

- Ψάρι (λαβράκι, αντί για τόνο που δεν είχε το εστιατόριο εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα) με πέστο ρόκας και μικρά κομμάτια φρούτων. Ενδιαφέρουσα γεύση...

- Τατάκι Μόσχου με σιγομαγειρεμένη κρέμα μαρουλιού και τρούφα. Προσωπικά, δεν με ενθουσίασε...

- Φιλέτο κουνελιού, μαγειρεμένο με σως κόκκινου κρασιού. Νόστιμο, από τα πιάτα που άρεσαν σε όλη την παρέα.

- Επιδόρπιο με βάση τη σοκολάτα, σε διάφορες μορφές, πολύ νόστιμος ο μικρός δίσκος σοκολάτας.

Υπενθυμίζω, για να μην αδικήσω το εστιατόριο, ότι το μενού συνοδευόταν από τέσσερα ποτήρια κρασί, όπως τα πρότεινε ο sommelier, επισημαίνω ότι το σερβίρισμα ήταν υποδειγματικό και προσθέτω ότι τα πιάτα ήταν κατά κανόνα, σαν μικρά έργα τέχνης, σαν μικροί ζωγραφικοί πίνακες, με τόση μαεστρία συνέθετε τα υλικά ο σεφ.

Ο λογαριασμός μαζί με το εμφιαλωμένο νερό και το ψωμί (προσφέρθηκαν λευκά και πολύσπορα ψωμάκια με πολύ καλής ποιότητας λάδι και ένα νόστιμο ντιπ) ανήλθε στα 63-64 ευρώ το άτομο. Ασφαλώς, δεν τα λες λίγα...

Καταληκτικό συμπέρασμα: Πολύ αξιόλογη η πρόταση δημιουργικής κουζίνας του F+W, αλλά δεν είναι για συχνά... Εκτιμώ ότι θα μπορούσε να βρεθεί τρόπος, με πιο συνοπτικό και συνεκτικό μενού, ώστε να είναι πιο προσιτό το εστιατόριο, αλλά αυτό είναι απόφαση του σεφ και ιδιοκτήτη του... Από 'κει και πέρα μένει σε σας, αγαπητοί χρήστες του ask4food, να αποφασίσετε αν αξίζει μια επίσκεψη!