Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Δεν πιστεύω να περιμένετε να αρχίσω με τα γνωστά του στυλ καλό χειμώνα και άλλα συναφή. Αρνούμαι, ακόμα, να μπω σε φθινοπωρινό mood παρόλο που οι πρώτες βροχές έχουν ήδη ξεκινήσει. Ελπίζω, όμως, να περάσατε όλοι καλά, να ξεκουραστήκατε, να γεμίσατε μπαταρίες και περιμένω τις νέες, φρέσκιες κριτικές σας με προτάσεις για μαγαζιά.

Η συγκεκριμένη κριτική είναι ολίγον ετεροχρονισμένη αφού αναφέρεται στον προηγούμενο μήνα. Ας μεταφερθούμε λοιπόν νοερώς στις 10 Αυγούστου γύρω στις 6 το απόγευμα όπου δύο αγαπημένα αγόρια με τα οποία έχουμε υπάρξει συμμαθητές, συμφοιτητές, μεταπτυχιακοί και πάει λέγοντας, έρχονται να με μαζέψουν απ’ το γραφείο με σκοπό να συνδυάσουμε το τερπνόν μετά του ωφελίμου. Ωφέλιμο στην προκειμένη περίπτωση είναι να γίνουν κάποιες τελικές διορθώσεις σε μία έκθεση που έπρεπε να σταλεί την επομένη ενώ το τερπνόν έγκειτο στο να τσιμπήσουμε, να κουτσομπολέψουμε και να χαιρετηθούμε καθότι σε δύο μέρες ξεκίναγαν οι διακοπές μας.

Κατεβαίνω λοιπόν μπαίνω στο αμάξι, χαλαρώνω, τεντώνομαι και ακολουθεί η γνωστή σκηνή …. που πάμε μάνα? Ε, αυτή τη φορά δεν πήγαμε στο βουνό αλλά κατηφορίσαμε στη θάλασσα που ήταν και η προφανής επιλογή λόγω εγγύτητας του γραφείου.

Ο ήλιος δεν καίει πια τόσο πολύ, η θάλασσα στραφταλίζει, τα πλοία πηγαινοέρχονται και η διάθεσή μου είναι εξαιρετική όταν μου γίνεται η ερώτηση, για πες που θες να κάτσουμε? στην οποία, απερίσκεπτα, απαντώ, όπου θέλετε, δεν έχω πρόβλημα. Τα αγόρια μειδίασαν ειρωνικά διότι αυτό το έργο το έχουν ξαναδεί πλειστάκις με μένα να απαντώ πάντα, σχεδόν, καταυτόν τον τρόπο ενώ στην πορεία αρχίζω τα όχι εδώ δεν είναι καλά, μήπως να πηγαίναμε εκεί και ούτω καθεξής. Αυτή τη φορά τα αγόρια βρίσκονται σε παιγνιώδη διάθεση οπότε μόλις βλέπουν τον Διάσημο κοιτιούνται, χαμογελούν και παρκάρουν. Τόμπολα! Την κάτσαμε τη βάρκα σκέφτηκα, διότι θυμάμαι ότι οι κριτικές που έχω διαβάσει μόνο ευνοϊκές δεν είναι, ο χώρος που αντικρίζω είναι απερίγραπτος, ενώ, ταυτοχρόνως, εισπράττω τα βλέμματα του μην τολμήσεις να πεις τίποτα, οπότε το βουλώνω και τους ακολουθώ.

Ο χώρος…ο χώρος…. ο χώρος! Τι να πω? Ίσως ότι, προφανώς, έχουν τον ίδιο διακοσμητή με τον όμιλο Λαδόκολλα! Άσπρα, γαλάζια χρώματα, κίτρινα πλαστικά ή χάρτινα ηλιοτρόπια έξω, όσο για μέσα ότι και να πω είναι λίγο. Μέχρι και ένα τραπέζι?, πάγκο? πήρε το μάτι μου πάνω στον οποίον υπάρχουν της Παναγιάς τα μάτια, από χαζοσουβενίρ που πωλούνται σε όλα τα νησιά μέχρι αγαλματάκια, μη σας πω και μπομπονιέρες. Τέλος πάντων το kitsch σε τέτοιο βαθμό ίσως και να αποτελεί μορφή τέχνης.

Πάντως εμείς επιλέξαμε ένα τραπέζι έξω έξω, εγώ, σοφώς πράττοντας, έκατσα με την πλάτη στραμμένη στο εσωτερικό αλλά ατενίζοντας απρόσκοπτα τη θάλασσα, οι σερβιτόροι μεγάλης ηλικίας και παλαιάς κοπής ήρθαν αμέσως με καταλόγους, νεράκι, εμφιαλωμένο μεν, αλλά που χρεώθηκε μόλις 1 ευρώ οπότε μικρό το κακό, διαλέξαμε, ζητήσαμε δύο Βεργίνα και ένα ουζάκι και παρακαλέσαμε να μας δώσουν ένα τεταρτάκι πριν έρθουν τα φαγητά έτσι ώστε να τελειώσουμε τη δουλίτσα που είχαμε, παράκληση που έγινε σεβαστή. Γενικά η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη κι ευγενική χωρίς πολλά πολλά ότι περίπου περιμένεις από τα μαγαζιά της περιοχής και του συγκεκριμένου ύφους.

Να πω ότι περίμενα με ανυπομονησία το φαγητό, ψέματα θα είναι, παρόλα αυτά διαψεύστηκα σε μεγάλο βαθμό αφού ότι φάγαμε ήταν, όχι αξέχαστο μεν, αξιοπρεπέστατο δε, μη σας πω και καλύτερο άλλων παρακείμενων εστιατορίων.

Ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη στην αρχή. Όχι κάτι ιδιαίτερο φυσικά αλλά όσο να ναι το φρυγάνισμα του δίνει άλλη χάρη.

Ταραμοσαλάτα. Η πρώτη ευχάριστη έκπληξη. Σαφώς όχι έτοιματζίδικη, λίγο τραχιάς υφής για τα δικά μου γούστα αλλά νόστιμη, με καλή αναλογία ταραμά, ψωμιού και λεμονιού.

Πιπεριές ψητές η οποίες ήρθαν ζεστές παρακαλώ. Κι αυτές φρέσκιες και μια χαρά, ψημένες όσο έπρεπε χωρίς να έχουν λιώσει ενώ λάδι και ξύδι υπήρχαν στο τραπέζι και έτσι βάλαμε όσο μας άρεσε.

Μύδια αχνιστά. Ψωμωμένα, τρυφερά, ζουμάκι ωραιότατο με λίγο σκορδάκι και λεμονάκι μας άρεσαν πολύ. Εδώ επιτρέψτε μου να δώσω οδηγίες για το πώς τρώμε το ζουμάκι χαριτωμένα στην αγαπημένη Ucook. Τσιμπάμε το μύδι, κρατάμε το ένα κέλυφος το οποίο και χρησιμοποιούμε ως κουτάλι, παίρνουμε ζουμάκι, το ρουφάμε, σκουπίζουμε ανέμελα το χέρι στη χαρτοπετσέτα, χαμογελάμε, κάνουμε λίγο ματάκια και όλοι μας βρίσκουν αξιαγάπητες. Άσε που η Βαρόνη Φον Σταφφ μας έχει αποχαιρετήσει εδώ και κανά δύο αιώνες οπότε Νέοι καιροί Νέα ήθη.

Λουκουμάδες μπακαλιάρου με σκορδαλιά. Άλλο περίμενα για να είμαι ειλικρινής αλλά κι αυτό που ήρθε δε με χάλασε καθόλου. Είναι λοιπόν 6 ή 8 μεγάλες μπουκιές ψαριού που μου θύμισαν fish n’ chips. Ωραία τηγανισμένο, λευκό, ξαρμυρισμένο όσο έπρεπε, χωρίς περιττό και με καλής ποιότητας λάδι. Η σκορδαλιά ήταν συμπαθητική, καλύτερη από άλλες που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς αλλά και πάλι ακριβώς σκορδαλιά δεν την έλεγες. Μα βρε καλοί μου μαγαζάτορες όταν ένας άνθρωπος παραγγέλνει το συγκεκριμένο έδεσμα περιμένει να κυριαρχεί το σκόρδο και όχι η πατάτα αλλιώς πείτε το πουρέ με άρωμα σκόρδου να καταλαβαινόμαστε.

Γαριδομακαρονάδα. Καμία σχέση με την απογοητευτική εκδοχή του διπλανού μαγαζιού. Ωραία και δεμένη σάλτσα, με τα μυρωδικά της, άφθονες γαρίδες, λίγο παραβρασμένες και εδώ βέβαια, αλλά τρωγόντουσαν μια χαρά και τα μακαρόνια κρατούσαν όσο έπρεπε. Αυτό που δε μου άρεσε ήταν το είδος των ζυμαρικών που ήταν τα πολύ ψιλά σπαγγέτι, που εγώ δεν αγαπώ ιδιαίτερα και το σκεύος στο οποίο σερβιρίστηκαν αφού επρόκειτο για μια οβάλ ανοξείδωτη σουπιέρα που εμφανισιακά δεν ήταν κι ότι καλύτερο. Γενικά όμως το ανοξείδωτο σκεύος παίζει πολύ στο μαγαζί οπότε σε περίπτωση που διαβάζουν τις κριτικές θα τους πρότεινα να το ξαναδούν το θέμα.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό μας πρότειναν να μας κεράσουν άλλη μία μπύρα και ένα ουζάκι αλλά, λόγω των υποχρεώσεων που είχαμε στη συνέχεια, αρνηθήκαμε. Μας έφεραν πάντως τρία ευμεγέθη κομμάτια Βυζαντινού, δηλαδή, κάτι σα ραβανί στη βάση με κρέμα βανίλιας από πάνω και αν κάποιος μπορεί να με διαφωτίσει σχετικά με την ονομασία του συγκεκριμένου γλυκού τον παρακαλώ, θερμώς, να το κάνει. Φρέσκο, δροσερό, παιδικό κι αθώο ήταν οπότε οι vanilla flavor guys θα βρουν τη χαρά τους και ίσως ζητήσουν επανάληψη.
Για να μην ξεχαστώ το ποσό που πληρώσαμε ήταν 44 ευρώ με νομιμότατη απόδειξη που ήρθε αμέσως και μου φάνηκε απόλυτα λογικός και αξιοπρεπής.

Και φτάνουμε στην ώρα του αμείλικτου ερωτήματος το προτείνω ή όχι? Τι να σας πω δε θέλω να σας πάρω στο λαιμό μου. Λέτε να ήταν η καλή παρέα, ή χαλαρή διάθεση, οι διακοπές που ξεκινούσαν? Μπορεί. Πάντως αν μου έλεγαν να ξαναπάω δε θα είχα αντίρρηση. Σε περίπτωση λοιπόν που αποφασίσετε με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να το επισκεφτείτε έχω μία συμβουλή. Διαλέγουμε τραπέζι και θέση με τη λιγότερο δυνατή οπτική επαφή με το εσωτερικό του μαγαζιού ενώ όταν φεύγουμε δε γυρίζουμε να ρίξουμε τελευταία ματιά μέσα γιατί θυμάστε τι έπαθε η άμυαλη γυναίκα του Λωτ έτσι?

2016-09-14 19:09:37

Καλησπέρα σας. Καταρχήν Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επισκεφθήκατε το κατάστημα μας. Σχετικά με την απορία σας για το επιδόρπιο βυζαντινό η απάντηση είναι ότι η ονομασία του γλυκού παραπέμπει στην Πόλη. Συνδυάζει την Ανατολή (ραβανί) με τη Δύση (κρέμα ζαχαροπλαστικής). Άμα έχετε πάει Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα διάσημο γλυκό που λέγεται πολίτικο. Είναι το ίδιο πράγμα απλά στην κορυφή δεν έχει ένα λεπτό στρώμα σαντιγί. Έχει μόνο ραβανί κρέμα ζαχαροπλαστικής και κανέλα. Σας ευχαριστούμε για τόν χρόνο σας. Θα προσπαθήσουμε στο μέλλον να φανούμε αντάξιοι των προσδοκιών σας.
Φιλικά
Η Διεύθυνση

2016-09-15 08:10:06

Καλημέρα
Εγώ σας ευχαριστώ για την ευγενέστατη απάντησή σας και τις πληροφορίες για το γλυκό. Εμένα, προσωπικά, τέτοιες κινήσεις με κερδίζουν οπότε θα σας ξαναδούμε σύντομα για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα καθώς και τα ψάρια σας.

2016-12-05 08:05:54
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την tzia.