Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επίσκεψη στο Tapas Barcode μεσημέρι Τρίτης με φίλη που τον τελευταίο καιρό ζει στον Πειραιά. Φυσικά είχα διαβάσει τις θετικές κριτικές που κατά καιρούς δημοσιεύονται εδώ κι έτσι όταν έπεσε η πρόταση "Πάμε για τάπας, αύριο το μεσημέρι;" υποψιάστηκα πού θα πηγαίναμε και δέχτηκα ευχαρίστως.

Η τοποθεσία, όπως έχουν πει κι άλλοι χρήστες, είναι πολύ βολική. Στο κέντρο σχεδόν του Πειραιά, σε μία απ' τις πρώτες καθέτους της Σωτήρος Διός, την Καραϊσκου. Γύρω έχουν ανοίξει κι άλλα όμορφα μαγαζάκια τα τελευταία χρόνια. Κάποια λειτουργούν ως all day χώροι, σερβίροντας φαγητό και καφέ (ένα λιλιπούτειο γαλλικό μπιστρό παραδίπλα, το έχω βάλει στο μάτι από καιρό! ).

Όταν φτάσαμε, γύρω στις 13:45, ήταν γεμάτα 3-4 τραπεζάκια με τους θαμώνες να πίνουν καφέ. Ο βασικός χώρος είναι ο εσωτερικός, αλλά εμείς καθίσαμε έξω, δεν μπήκα καθόλου μέσα, οπότε δεν έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Έξω πάντως, όπως και στα υπόλοιπα καφέ-εστιατόρια αυτού του δρόμου, υπάρχει μια μεγάλη ξύλινη βάση (εξέδρα; δεν ξέρω πώς να το πω), στον πεζόδρομο, και φιλοξενεί άλλα τόσα τραπέζια. Τον χειμώνα νομίζω ότι κλείνει με νάιλον, το καλοκαίρι πέφτει τέντα. Όπως και να χει, ένα μεσημέρι τόσο ηλιόλουστο, δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσουμε μέσα. Κι έτσι βολευτήκαμε σε ένα γωνιακό τραπεζάκι έξω.

Η αρχική εντύπωση ήταν πολύ μέτρια. Τα τραπεζοκαθίσματα ήταν άνετα αλλά συνηθισμένα, πάνω σε κάθε τραπέζι υπήρχε από ένα ξύλινο σουπλά, ένα μεταλλικό τασάκι και οι πλαστικοποιημένοι κατάλογοι φαγητού και καφέ. Γενικά η εικόνα παρέπεμπε κατευθείαν σε συνοικιακή καφετέρια, παρά σε εστιατόριο. Η εικόνα αυτή, σε συνδυασμό με την τοποθεσία, ακριβώς απέναντι από γνωστό διαγνωστικό κέντρο του Πειραιά, με το ασθενοφόρο παρκαρισμένο πάνω στο πεζοδρόμιο, αδικεί το tapas Bar και του αφαιρεί 2 ντοματούλες.

Για να μην φανώ όμως επικριτική ως προς το "καφετέρια", το ήξερα ότι ο χώρος συστήνεται ως all day (όπως και τα περισσότερα μαγαζάκια τριγύρω). Προφανώς έτσι συμφέρει τους επιχειρηματίες της περιοχής και καλά κάνουν. Απλά για κάποιον που πηγαίνει για φαγητό, όταν βλέπει ότι όλοι πίνουν καφέ, μπορεί να το ξανασκεφτεί να μπει. Θα μπορούσαν λοιπόν, μετά από κάποια ώρα να στρώνουν 2-3 τραπεζάκια με σερβίτσια φαγητού, ώστε να περνάει το μήνυμα ότι σερβίρεται και φαγητό. Ειδικά στο Barcode, που το φαγητό είναι διαφορετικό και πρωτότυπο.

Ευτυχώς η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη. Μια νεαρή σερβιτόρα, με τσαχπινιά και μπρίο, μας υποδέχτηκε πολύ άνετη (σαν σε καφετέρια) και μόλις της είπαμε ότι είμαστε για φαγητό, άδειασε με την μία το τραπεζάκι κι έστρωσε χάρτινα σουπλά, έφερε πιάτα, μαχαιροπίρουνα και νερό κρύο σε μπουκάλι δικό τους κι έναν δεύτερο κατάλογο φαγητού.

Αποκεί και πέρα μας ανέλαβε μια άλλη κοπέλα, η οποία μάλλον ήταν υπεύθυνη για το φαγητό, ίσως και ιδιοκτήτρια. Ευγενέστατη, διακριτική, μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι (το οποίο χρεώθηκε 1,00 ευρώ και ήρθε σε φρέσκιες φετούλες ελαφρά λαδωμένες), μας έφερε παγάκια για το νερό και μας άλλαξε το μπουκάλι με κρύο, προτού αδειάσουμε το πρώτο. 3,5 στο σέρβις.

Στο μεταξύ, έφυγαν οι πρώτες βάρδιες του καφέ, ήρθαν 2-3 ακόμα παρέες για φαγητό και το κλίμα έφτιαξε ευχάριστα.

Ο κατάλογος με εντυπωσίασε πολύ θετικά. Μια μεγάλη ποικιλία από τάπας- (εξελληνισμένα μάλλον, αλλά καθόλου δεν με πείραξε), διακριτά σε τάπας θαλασσινών, κρύα, ζεστά, χορτοφαγικά, μου άνοιξαν την όρεξη. Όσα ήταν πικάντικα, είχαν δίπλα την χαρακτηριστική κόκκινη πιπεριά. Στην αρχή του καταλόγου υπήρχαν σαλάτες, προς το τέλος υπήρχαν και κυρίως πιάτα, τα οποία όμως δεν μελέτησα αναλυτικά.

Οι τιμές των τάπας ήταν αρκετά συμφέρουσες- και για την ποσότητά τους, όπως είδαμε αργότερα. Εντάξει, για μεζεδάκια μιλάμε πάντα, μην περιμένετε κανονικές μερίδες. Από 3,5 ευρώ τα πιο απλά (τύπου φάβας- λαχανικού), στα 4,00-5,80 τα περισσότερα.

Παραγγείλαμε λοιπόν (όσο καλύτερα μπορώ να τα θυμηθώ):

- από τα κρύα, πιπεριές φλωρίνης γεμισμένες με ένα μείγμα από λευκό τυρί, λιαστή ντομάτα, βασιλικό και άλλα μυρωδικά (4,00). Ωραία εμφάνιση, κομμένο σε φετούλες με ντρέσιγκ λευκού και μαύρου μπαλσάμικου, που έδινε ωραίο χρώμα στο πιάτο και ταίριαζε πολύ στη γεύση. Για τον διάκοσμο, λίγη σαλάτα μαρούλι-ρόκα στο πλάι.

Από τα ζεστά:

- Cigarillos: τραγανές φλογέρες- πουράκια κρούστας, γεμιστά με κρέας ραγού - σάλτσα-μυρωδικά. Πολύ νόστιμο και πρωτότυπο πιάτο. Κρίμα που ήρθαν μόνο τρία, γιατί στη μοιρασιά παίχτηκε μάχη. (4,80)

- κριθαρώτο γαρίδας: ήταν εκ των ουκ άνευ πιάτο για την φίλη μου. Ένα από τα τρία κριθαρώτα του καταλόγου έπρεπε να το τιμήσουμε. Διάλεξα αυτό με τις γαρίδες (τα άλλα ήταν με χταπόδι και καλαμάρι, νομίζω). Η σάλτσα και εδώ πολύ νόστιμη, περιείχε ούζο και τσέρι ντοματάκια, η δε ποσότητα αρκετή και για μικρό κυρίως πιάτο (εμείς δεν καταφέραμε να το τελειώσουμε). Ομως: Ένσταση σημαντική, οι γαρίδες ήταν από αυτές τις μικρές, που μαζεύουν στο βράσιμο και αναλογικά λίγες για την ποσότητα του κριθαρώτου. (5,80)

- καλαμαράκια πέστο: κοκκινιστές, λεπτοκομμένες ροδέλες καλαμαριού με μια γλυκιά σος τομάτας, τσέρι ντοματάκια και την γνωστή μαρουλο-ροκα σαλάτα. Νόστιμο και αυτό. (5,20)

- μπουρεκάκια μελιτζάνας: Φέτες μελιτζάνας, ψημένες στο φούρνο, τυλιχτές με τυρί φέτα και κάποια άλλα υλικά. Τα οποία όμως δεν διακρίνονταν στη γεύση, γιατί η αλμύρα της φέτας επικάλυπτε τα πάντα. Για εμάς το πιο αδύναμο πιάτο. Αν δεν σας αρέσουν τα αλμυρά τυριά, δεν το προτείνω. Αν πάλι σας αρέσουν, δοκιμάστε το. (4,80)

Γι' αυτά τα πέντε πιάτα και το ψωμάκι πληρώσαμε μόλις 26 ευρώ, τιμή που θεωρώ πολύ συμφέρουσα και ιδανική για να δοκιμάσεις ωραία τάπας. Ήδη προγραμματίζω να πάω και δεύτερη φορά για να δοκιμάσω διαφορετικά μεζεδάκια, μέχρι εξαντλήσεως του καταλόγου. Στο vfm φλερτάρω πολύ με το 4/4, αλλά συνυπολογίζοντας τον χώρο και την συνολική αίσθηση, καταλήγω στο 3/4.

Δεν έχω πάει στην Ισπανία για να φάω αυθεντικά τάπας και δεν θέλω να εξαντλήσω την αυστηρότητά μου σε κάτι που δεν γνωρίζω, γιατί, οι γεύσεις που δοκίμασα με χόρτασαν και με ευχαρίστησαν, χωρίς να τρυπήσει η τσέπη μου.

Αν λοιπόν κι εσείς πάτε με τις ίδιες προσδοκίες, το προτείνω ανεπιφύλακτα!!