17 Σεπ 2016

Παρασκευή 9/9 έχοντας κάνει μια μεγάλη βόλτα στο Κέντρο κι όντας νηστικοί 5 άτομα, αποφασίζουμε να πάμε στο Κέντρο Ψαγμένου Μεζέ, αφού είχα ακούσει διθυραμβικές κριτικές. Για κακή μας τύχη όμως, το μαγαζί ήταν κλειστό. Έτσι, αποφασίσαμε να πάμε στο Ελληνικό, αφού ήταν το μοναδικό μαγαζί που είχε κόσμο.
Το μαγαζί σαν χώρος είναι αρκετά συμπαθητικός, όμως μου θύμισε σαν στήσιμο το "Φουλ του Μεζέ" στα Λαδάδικα, με τα προϊόντα να δίνουν την αίσθηση παντοπωλείου. Επειδή δεν διέκρινα καμία πρωτοτυπία στον χώρο 3 τοματούλες με πολλή αγάπη.
Στα του φαγητού τώρα. Τίποτα δεν ήταν άσχημο..... αλλά τίποτα δε θα μας κάνει να επιδιώξουμε να φάμε εκεί. Με το κάτσαμε, μαζί με το ψωμάκι κατέφθασε ως κέρασμα σε 3 μικρά πιατάκια φασόλια πιαζ (ωραία), μελιτζανοσαλάτα (όχι κάτι το ιδιαίτερο) και κάτι ακόμα το οποίο δεν θυμάμαι και μάλλον ήταν αρκετά αδιάφορο. Αυτά που παραγγείλαμε ήταν:
1 πατάτες 3,50, ωραία τηγανισμένες
2 Παστουμαρλί (άκα παστουρμαδοπιτάκια) 9,60, συμφωνήσαμε ότι ήταν το καλύτερο πιάτο.
1 κεφτεδάκια σχάρας 6,80, μέτρια
1 κολοκυθάκια τηγανιτά συνοδευμένα από σος γιαουρτιού, το χειρότερο πιάτο που μας σέρβιραν.
Και τέλος, παραγγείλαμε ένα Μελίχλωρο Λήμνου σαγανάκι, έχοντας τονίσει στο σερβιτόρο ότι είμαστε Λημνιοί και ξέρουμε από καλό μελίχλωρο. Δεν ήρθε ποτέ, αντ' αυτού μας ήρθε το κλασσικό κεφαλοτύρι σαγανάκι. Υποθέσαμε ότι ίσως έγινε λάθος στην παραγγελία, αλλά μέχρι το τέλος ο σερβιτόρος δεν είπε τίποτα για το αν όντως αυτό που ήρθε ήταν μελίχλωρο. (Μελίχλωρο= 4,60, Κεφαλοτύρι=5,00).
1 νερό 1lt 1,60
Σε γενικές γραμμές για το φαγητό... Έχουμε φάει και χειρότερα... αλλά δεν φάγαμε και κάτι που θα το μνημονεύουμε, αν και είχαμε διαφορετικές προσδοκίες. Θεωρώ λοιπόν ότι είναι μια πολύ καλή επιλογή για ένα κρασάκι ή τσίπουράκι, όχι όμως και για κανονικό φαί, λόγω ποσότητας.
Η εξυπηρέτηση, αν εξαιρέσει κανείς το λάθος με το σαγανάκι ήταν άριστη.
Σε καμία περίπτωση δεν το θεωρώ value for money, αφού 15 ευρώ το άτομο χωρίς κυρίως δεν το λες και φτηνό. Ειδικά άμα λάβεις υπόψιν σου και τις μερίδες (πχ τηγανιά), οι οποίες δεν χορταίνουν ούτε παιδί. Σύνολο λογαριασμόυ 75 ευρώ και για το τέλος κέρασμα κορμός με παγωτό, αρκετά ωραία.

17 Σεπ 2016

Theerilim