Τοπική ελλ. κουζίνα - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Τα Μπρουσκούνια είναι ένα μεζεδοπωλειο καλά κρυμμένο σε έναν πεζόδρομο στην Πλατεία Υμηττού. Πήγα εκεί καθώς μια φίλη μας έκανε το τραπέζι για το σπουδαίο γεγονός του πτυχίου της.. Ο χώρος είναι μεγάλος και κυριαρχεί το χρώμα πράσινο. Αν υψωσεις το κεφάλι στο ταβάνι θα δεις μια πελωρια ζάντα ποδηλάτου.. Το μαγαζί ήταν γεμάτο ασφυκτικά αλλά παρ'ολα αυτά καθισαμε άνετα. Το μόνο αρνητικό με το χώρο είναι η τοποθεσία γιατί δεν είναι στην πλατεία και πρέπει λίγο να το ψάξεις. Καθώς επίσης και τα αποχωρητήρια που βρίσκονται στον επάνω όροφο και η πρόσβαση είναι ίσως λίγο κουραστική. Κατά τα άλλα η μουσική επιλογή μοντέρνα αλλά και παραδοσιακή ταυτόχρονα.
Η εξυπηρέτηση πάρα τον τόσο κόσμο ήταν ταχύτατη και οι σερβιτοροι χαμογελαστοι και ετοιμολογοι άψογα ντυμενοι και γνήσια ευγενικοι. Απ ότι πληροφορηθηκα αργότερα το μαγαζί αυτό είναι οικογενειακή επιχείρηση που διατηρούν 11 αδέρφια και όλα βάζουν το λιθαρακι τους στον δρόμο προς την επιτυχία και τη δημοτικότητα του.
Το φαγητό εξαίσιο. Ξεκινήσαμε με σαλάτα όπου επιλέξαμε κρητικό ντακο καθώς η καταγωγή μου είναι απ την Κρήτη και αγαπάω ιδιαίτερα τα μαγαζιά που έχουν προϊόντα απ την πατρίδα. Το παξιμαδι τραγανο και η ντομάτα εδενε υπέροχα με την Κρητική ξινομυζηθρα σε μια πανδαισία γεύσεων που με οδήγησαν σε ευχάριστες αναμνήσεις απ το πατρικό μου σπίτι στην Κρήτη. Ήρθε η ώρα των ορεκτικων και δε θα έλειπαν απ το πιάτο μου οι τυροκεφτεδες καθώς είμαι λάτρης του τυριού. Ζεστοι, με τραγανη κρουστα και αφρατοι θυμίζουν ηφαίστειο έτοιμο να εκραγεί και να ζεστανει με τη λάβα του το στόμα αλλά και την καρδιά. Η μαγεία έρχεται μόνο όταν τους κόψεις! Στα ορεκτικά ήρθε να προστεθεί η χοιρινη τηγανια, μοναδική στο μαγείρεμα της (δεν έχω ξανασυναντησει κάτι παρόμοιο), λουκάνικο με καραμελωμενα λαχανικά (γευστικοτατο) και το τζατζικι (αληθινά σπιτικό). Τα κυρίως πιάτα ήταν όλα πεντανοστημα και στην ώρα τους. Έφαγα με λαιμαργια τα μπριζολακια λαιμου και τις ολοφρεσκες τηγανιτές πατάτες (σας το συστήνω ανεπιφύλακτα) και δοκίμασα απ τη φίλη μου λίγο μπιφτεκι. Καθώς δεν εμπιστεύομαι εύκολα τον κιμά όταν τρώω έξω δοκίμασα μια τόση δα μπουκιά, η οποία όμως γέμισε τον ουρανισκο μου γεύσεις και τη μύτη μου ανακατεμενα μπαχαρικά φερμενα κατευθείαν απ την ανατολή έτοιμα να λυγισουν και τον πιο αυστηρό κριτή. Καλά το ονομάζουν το πιάτο αυτό στον κατάλογο "το απόλυτο"..!! τέλος το φαγητό μου συνοδεψα με παγωμένη μπύρα Άλφα και ο συμπαθεστατος σερβιτορος όλο ναζι μου εξήγησε ότι είναι η πιο κρύα μπύρα των Βαλκανίων!! Γέλασα αλλά με την πρώτη γουλιά κατάλαβα ότι ίσως και να έχει δίκιο τελικά.
Τέλος, αφού γέμισε το στομάχι και η καρδιά, μας κερασαν γλυκό πορτοκαλοπιτα.. Αφρατη και γλυκιτατη (όταν ξαναπάω θα ζητήσω τη συνταγή. )
Ήρθε η ώρα της πληρωμής και ο λογαριασμός αν και δεν μοιράστηκε ήταν μικρός σε σύγκριση με την απίστευτη εμπειρία που μας χάρισαν!
Πέρασα υπέροχα και θα ξαναπάω σίγουρα! Το συστήνω ανεπιφύλακτα! Και αν σας φέρει ο δρόμος προς τα εκεί μην ξεχάσετε να ρίξετε μια ματιά στην πεντακάθαρη κουζίνα τους.