Ελληνική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Προλογικά οφείλω να πω ότι, όταν ανοίγει ένας καινούργιος χώρος και τυχαίνει να τον επισκέπτεται κάποιος στις αρχές, είναι λίγο άκομψο, ίσως και άκαιρο να κάνει κριτική, καθώς είναι πολύ νωρίς και σίγουρα όσο καλές προθέσεις και να έχει, δεν έχει προλάβει να βρει ακόμη το βηματισμό του. Παράλληλα όμως, ίσως είναι και η πιο κατάλληλη στιγμή, για να γίνουν κάποιες πρώτες επισημάνσεις και να διορθώσει ή να προλάβει παραλείψεις, ατέλειες, λάθη κλπ όσο είναι ακόμη νωρίς. Επομένως "ουδέν κακόν αμοιγές καλού".

Ο Ανθός μεταφέρθηκε από την Καλλιθέα στην Κηφισιά και άνοιξε στην πλατεία του Αγίου Δημητρίου, παραλλήλως της ομώνυμης μητρόπολης του δήμου, σε ένα σημείο που είναι κέντρο-απόκεντρο χωρίς ιδιαίτερη φασαρία και κίνηση. Ο εξωτερικός χώρος είναι όμορφος, ειδικά τα μεσημέρια που είναι ακόμη ζεστός ο καιρός και επιτρέπει να καθίσει κανείς κάτω από τις φυλλωσιές των δένδρων που προσφέρουν απλόχερα τη δροσιά τους. Είναι όλα περιποιημένα και φροντισμένα. Διαπίστωσα ότι το μαγαζί φημίζεται -εκτός των άλλων- και για το brunch. Αν και επισκέφτηκα το χώρο ένα κυριακάτικο μεσημέρι, οι περισσότεροι απολάμβαναν τον καφέ τους μαζί με τις υπόλοιπες λιχουδιές.

Ο εσωτερικός χώρος είναι διακριτικά πολυτελής, χωρίς όμως υπερβολές. Όμορφος, περιποιημένος, σικάτος.

Εκείνο που πάσχει κατά τη γνώμη μου είναι η εξυπηρέτηση. Είναι απορίας άξιον πώς ένας χώρος που προϋπάρχει και απλώς μεταφέρεται σε άλλο σημείο, έχει τέτοιο θέμα. Ωστόσο, όπως προανέφερα, είναι ακόμη νωρίς και κανονικά πρέπει να υπάρχει σχετική επιείκεια. Φτάνουμε λοιπόν, 4 άτομα και προσγειώνεται -κατά τη συνήθη τακτική- εμφιαλωμένο νερό. Σε ένα τέτοιο εστιατόριο περιμένεις ένα -υποτυπώδες έστω- καλωσόρισμα του τύπου: κριτσίνια με λαδάκι, ντιπ κ. ά. Τίποτα. Έρχονται να πάρουν παραγγελία, αφού πρώτα τους καλέσαμε 1-2 φορές. Φτάνουν τα πρώτα πιάτα, χωρίς να υπάρχει στο τραπέζι αλατοπίπερο (χρειάστηκε να το ζητήσουμε), χωρίς να ερωτηθούμε αν θέλουμε ψωμί. Από την ώρα που έφτασαν τα ορεκτικά μέχρι τα κυρίως πιάτα μεσολάβησε περίπου 1 ώρα. Αξίζει να τονίσω ότι 3 από τα 4 κυρίως πιάτα δεν ήταν της ώρας. Επίσης χρειάστηκε να ρωτήσουμε 2 φορές πότε θα σερβιριστούμε. Να σημειώσω ότι τα διπλανά τραπέζια (όλα γεμάτα) έτρωγαν στην πλειονότητά τους brunch (αν και ήταν περίπου 2 το μεσημέρι), γεγονός που θεωρώ ότι δε χρειάζεται τόση προετοιμασία που να δικαιολογεί την ώρα που περιμέναμε εμείς.

Στα του φαγητού παραγγείλαμε:

- μελιτζανοσαλάτα με γιαούρτι και ταχίνι, ίσως το ωραιότερο πιάτο μακράν των υπολοίπων που μας ενθουσίασε όλους. Το ταχίνι "έδενε" πάρα πολύ με την μελιτζανοσαλάτα και ο συνδυασμός ήταν πραγματικά εξαιρετικός

- ντοματοσαλάτα με 4 είδη ντομάτας και γλυστρίδα. Πρωτότυπος συνδυασμός και αρκετά ενδιαφέρων, παρότι δεν ενθουσιάστηκαν οι υπόλοιποι συνδαιτημόνες, προσωπικά μου άρεσε και θεωρώ ότι η "πινελιά" με τη γλυστρίδα έκανε τη διαφορά

- μοσχαρίσια μάγουλα με πουρέ από κουνουπίδι, νόστιμο πιάτο, έλιωνε το κρέας στο στόμα

- 2 πιάτα μαύρο γαριδοπίλαφο με μελάνι σουπιάς. Οι συνδαιτημόνες μου δεν ενθουσιάστηκαν. Εγώ που δοκίμασα μου άρεσε πολύ. Ήταν πολύ ιδιαίτερο πιάτο, με γεύση ιδιαίτερη και όμορφα διακοσμημένο.

- χοιρινά μπριζολάκια με πατάτες country και δενδρολίβανο, πικροδάφνη και φασκόμηλο. Ωραίος συνδυασμός, με τα αρώματα να ξεχειλίζουν. Τα μπριζολάκια ζουμερά και νόστιμα.

- 2 ποτήρια ροζέ κρασί

- ψωμί λευκό και μαύρο

- 2 εμφιαλωμένα νερά

Σίγουρα το μενού είναι gourme με αρκετά ενδιαφέροντες και πρωτότυπους συνδυασμούς που μπορούν να ικανοποιήσουν όλα τα γούστα. Τα πιάτα δεν τα λες και χορταστικά αλλά αυτό είναι αναμενόμενο σε τέτοιου είδους εστιατόρια. Η τιμή για όλα τα παραπάνω ανήλθε στα 74 ευρώ που τη θεωρώ αρκετά προσιτή και ικανοποιητική για το σύνολο της εμπειρίας με εξαίρεση την εξυπηρέτηση που χρήζει βελτιώσεων (αλλά είπαμε: αρχή είναι ακόμη...! ). Ωστόσο σε ένα τέτοιο εστιατόριο: ούτε καλωσόρισμα ούτε κέρασμα στο τέλος π. χ. ένα σφηνάκι λικέρ μαστίχας;