Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Πήγαμε στο Λιβανέζικο για δεύτερο συνεχόμενο Σάββατο, αφού η πρώτη μας φορά που ήταν με κουπόνι προσφοράς ήταν μια πολύ καλή εμπειρία. Αποφασίσαμε λοιπόν να το επισκεφτούμε και άνευ προσφοράς.

Το φαγητό είναι γενικά πολύ καλό, οι γεύσεις αυθεντικές λιβανέζικες και ο χώρος αρκετά συμπαθητικός. Το μόνο που δεν μας άρεσε την πρώτη φορά ήταν η αγενής συμπεριφορά της σερβιτόρας που δεν έσκασε ούτε μισό χαμόγελο κατά τη διάρκεια της βραδιάς, με αποκορύφωμα στο τέλος που πληρώσαμε και δεν ακούσαμε ένα ευχαριστώ. Ετσι για τα μάτια του κόσμου... αντίθετα ο ιδιοκτήτης προς τιμή του και ενδιαφέρθηκε για το αν μας άρεσαν τα φαγητά και μας ενημέρωσε στο τέλος ότι αν θέλουμε να ξαναπάμε θα μας έκανε την ίδια προσφορά χωρίς την αγορά κουπονιού, αρκεί να το λέγαμε στην κράτηση.

Επειδή λοιπόν τη δεύτερη φορά θα είμασταν 3 άτομα και όχι 2, για να μη γίνει μπέρδεμα με προσφορές και fix menu, πήγαμε κανονικά με κράτηση τραπεζιού μέσω του ask και e-table, με έκπτωση 15% επί του συνόλου. Μέχρι εδώ όλα καλά λοιπόν. Η σημαία με το που κάθεσαι είναι 5 ευρώ για το εμφιαλωμένο νερό και τα πιτάκια από το supermarket. Παραγγείλαμε σαλάτα, κρύα και ζεστά ορεκτικά και για κυρίως πήραμε 3 shish taouk που ομολογουμένως ήταν πολύ νόστιμα. Το ίδιο κυρίως είχα παρει και την πρώτη φορά με το κουπόνι, μόνο που τώρα η μερίδα ήταν διπλή από αυτήν που μου έφεραν με το κουπόνι... γιατί άραγε??? είναι σωστό αυτό? Δεν αναφέρεται κάπου ότι με την προσφορά το πιάτο έχει μια σειρά κοτόπουλο, ενώ άνευ προσφοράς το κοτόπουλο είναι διπλό σε ποσότητα...

Τελοσπάντων φάγαμε πολύ καλά και ζητήσαμε το λογαριασμό. Αυτός δεν ήρθε και μετά από 2-3 λεπτά μπαίνει μουσική και βγαίνει για χορό μια κοπέλα ( το προηγούμενο Σάββατο δεν υπήρχε κάτι τέτοιο). Εμείς όμως θέλαμε να φύγουμε και ξαναζητήσαμε το λογαριασμό για να πάρουμε τη θεϊκή απάντηση ότι πρέπει πρώτα να τελειώσει ο χορός!!! Ακόμα προσπαθώ να το μεταφράσω αυτό στο μυαλό μου... Όταν λοιπόν η χορεύτρια έφυγε μας έφεραν το λογαριασμό, μόνο που μας είχαν χρεώσει και 3 ευρώ για γλυκά... εμείς γλυκό δεν είχαμε παραγγείλει! Ζητάμε λοιπόν εξήγηση για αυτό και μας λέει η καινούρια σερβιτόρα που ήταν εκεί αφού το σκέφτηκε για λίγο, μήπως είναι για τα φρούτα (μας έφεραν ένα πιάτο φρούτα στο τέλος κέρασμα). Απαντήσαμε φυσικά ότι τα φρούτα δεν τα ζητήσαμε εμείς και πήγε να ρωτήσει μέσα. Τελικά μας είπε αυτολεξεί ότι είναι νόμος του μαγαζιού όταν υπάρχει χορεύτρια να χρεώνεται 1 ευρώ ανά άτομο γι'αυτήν. Πέραν του ότι το δηλώνουν σαν γλυκό όλο αυτό, εμείς είχαμε ζητήσει λογαριασμό πριν ξεκινήσουν οι χοροί, μας τον καθυστέρησαν επίτηδες προφανώς για να είμαστε παρόντες στο χορευτικό και επίτηδες επίσης δεν μας άφηναν να φύγουμε για να το χρεωθούμε.

Το πρόβλημα δεν είναι τα 3 ευρώ.. το πρόβλημα είναι η κουτοπονηριά. Το θεωρώ απαράδεκτο να θέλω να φύγω από κάπου και να μην μου το επιτρέπουν την ώρα που το επιθυμώ εγώ. Η εμπειρία που είχαμε με το κουπόνι την προηγούμενη εβδομάδα ήταν πολύ καλή, χορός δεν υπήρχε (ίδια ώρα ίδια μέρα είχαμε πάει), επομένως δεν περιμέναμε αυτή την έκπληξη, ζητήσαμε να πληρώσουμε και να φύγουμε και μας κράτησαν εκεί με το ζόρι για όλο αυτό το σκηνικό. Κρίμα γιατί μας άρεσε και ο χώρος και το φαγητό και οι τιμές, αλλά δυστυχώς ξενερώσαμε.