Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Μετά το καταπληκτικό γεύμα που προσέφερε το site στο Σούμα Κολοκύθι, αποφάσισα να μην γράψω κάτι για την συγκεκριμένη βραδιά που όντως στέφθηκε με μεγάλη επιτυχία αλλά να προσπαθήσω να κάνω μια δική μου αναγνωριστική επίσκεψη, με φίλους εξίσου καλοφαγάδες, για να διαπιστώσω την συνέχεια και διατήρηση της ποιότητας των πιάτων της βραδιάς του site...
Το εστιατόριο βρίσκεται σε στενό αρκετά κοντά στο μετρό του Αγίου Δημητρίου, και λόγω του ότι βρίσκεται και πάνω από την λεωφόρο Όλγας καθιστά πιο εύκολο το πάρκινγκ λόγω του ότι είναι σε απόκεντρο σημείο. Για τον λόγω αυτό το θέμα πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε καθόλου...
Φτάνοντας κατά τις 9 και με κράτηση για 7 άτομα, εξυπηρετηθήκαμε αμέσως ως προς την τακτοποίησή μας στο τραπέζι καθώς και η υποδοχή ήταν αρκετά ευγενική.
Ο χώρος έχει βιομηχανικό design που νομίζω ότι προερχόταν από την επιχείριση που ήταν προ του εστιατορίου στο συγκεκριμένο μέρος που στεγάζεται τώρα το εστιατόριο. Η κουζίνα είναι ανοιχτή, κάτι που εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, αλλά ο εξαερισμός αρκετά καλός ώστε να μην υπάρχει το ανάλογο μπούκωμα από τις μυρωδιές.
Η κουζίνα συγκεντρώνεται κυρίως σε Παριανά εδέσματα, αλλά υπάρχουν και πιάτα ημέρας που παρουσιάζονται από τον σερβιτόρο, καθώς από μόνο του το μενού είναι limited. Έτσι και εμείς αφού ενημερωθήκαμε από τον ευγενέστατο σερβιτόρο για τα πιάτα ημέρας καθώς και λαμβάνοντας υπόψιν τον κατάλογο επιλέξαμε:
- 1 σαλάτα κολοκύθι (πολύ λεπτοκομμένες φέτες κολοκύθι, με αβοκάντο και γραβιέρα Νάξου) πολύ ωραία γεύση, παρουσίαση πιάτου αλλά μικρή μερίδα για 7 άτομα.
-1 σαλάτα ελληνική (ντάκος με ντομάτα και φέτα, τα υλικά τοποθετημένα σε στρώσεις, αρκετά νόστιμη), πολύ καλή παρουσίαση, φαινόταν ότι η παρουσίαση αυτή έγινε με την βοήθεια τσέρκι, αλλά μικρή μερίδα για 7 άτομα.
-1 μερίδα λουκουμάδες φέτας με μέλι και σουσάμι - το θεωρώ από τα καλύτερο πιάτο, άκρως γευστικό, άλλα η μερίδα περιείχε έξι λουκουμάδες, είμαστε επτά οπότε ο ένας από την παρέα αναγκάστηκε να μην δοκιμάσει.
-1 μερίδα πατάτες τηγανιτές, οι οποίες ήταν σχετικά εντάξει σαν μερίδα.
-3 μερίδες (κυρίως) μπιφτέκια τα οποία έλαχε και δυστυχώς πέσαν στα τρία από τα τέσσερα αγόρια της παρέας που εκτός από καλοφαγάδες της ποιότητας είναι και της ποσότητας. Τα μπιφτέκια ήταν δύο δεμένα με οδοντογλυφίδα και κάποιο λαχανικό (δεν θυμάμαι αν ήταν κολοκύθι ή ντομάτα). Οι τρεις φίλοι μου, μου είπαν ότι ήταν το ωραιότερο μπιφτέκι που έχουν φάει αλλά σαν μερίδα, δεν τους ικανοποίησε καθόλου, ειδικά τον έναν από τους τρεις ο οποίος μετά το φαγητό δεν αισθανόταν αρκετά χορτασμένος.
- 1 μερίδα φιλέτο κοτόπουλο σερβιρισμένο με ρύζι, καλή σχετικά μερίδα και αρκετά νόστιμο.
-1 μερίδα σουβλάκι κοτόπουλο, αρκετά μεγάλο σαν μερίδα σερβιρισμένο με πλιγούρι.
-1 μερίδα ριζότο μανιτάρια, ειλικρινά το καλύτερο πιάτο όλων το οποίο το μοιράστηκα μαζί με μια κοπέλα από την παρέα και μας έφτασε μια χαρά.
Τα φαγητά μας συνοδεύτηκαν από περίπου δύο κιλά χύμα κόκκινο κρασί το οποίο ανταποκρίθηκε πλήρως στις προσδοκίες μας.
Μετά το πέρας του γεύματος μας κεράστηκε η παραδοσιακή «σούμα» σε σφηνάκι. Σχετικά με το τελευταίο κέρασμα, θεωρώ ότι θα μπορούσε να έχει το κάτι παραπάνω όπως ένα οικονομικό και εύκολο γλυκάκι.
Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω «έκλεισε» σε περίπου 125 Ευρώ για τα 7 άτομα της παρέας, ποσό που κατά την γνώμη μου είναι καλό, αλλά θα μπορούσε να είναι πιο οικονομικό για το μέγεθος της μερίδας συγκεκριμένων πάντα πιάτων.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Ιδιαίτερος χώρος, ιδιαίτερες Ελληνικές γεύσεις, μέτριες μερίδες αλλά πολύ ποιοτικές στα υλικά τους.