Μοντέρνες ταβέρνες - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αγαπητοί χρήστες του a4f που με τις αναρτήσεις των κριτικών σας, με τις γλαφυρές περιγραφές πιάτων, γεύσεων και επιγεύσεων, χώρων και ανθρώπων που εξυπηρετούν προκαλείτε το ενδιαφέρον μου να επισκεφτώ τόσους και άλλους τόσους χώρους που τελικά ή πρέπει να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μου κάνει σημαντική αύξηση και αλλαγή ωραρίου για να εξασφαλίσω τα απαραίτητα (χρόνο και χρήμα) ώστε να αυξήσω τη δυναμική επσικεψιμότητάς μου ή να προσγειωθώ και να -συνεχίσω να συμβουλεύομαι το site ιεραρχώντας ότι και όσο μπορώ... ΔΕ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ!!!!!
Για να μην παρεξηγηθώ, εσείς καλά κάνετε.... και σας παρακαλώ συνεχίστε!!

Και μετά την παραπάνω εισαγωγή για τον τρόπο που με "σκανδαλίζετε" η οποία αφορά και στο Μυστικό Κήπο, τον οποίο επισκέφτηκα Σάββατο βράδυ έχοντας διαβάσει πολύ προσεκτικά τα σχόλιά σας- και σοφά κάνοντας κράτηση για 4 άτομα- προσθέτω και το δικό μου σχολιασμό.

Καταρχήν να σας πω ότι το Χαλάνδρι και οι γύρω περιοχές δε μας είναι άγνωστες, από τα νιάτα μας κυκλοφορούμε εκεί και φυσικά γνωρίζοντας τη δυσκολία στο parking επιλέξαμε να κινηθούμε με τη moto (ευτυχώς το καλοκαίρι συνεχίζεται) απολαμβάνοντας το προνόμιο να αφήσουμε το μεταφορικό μας μέσο ακριβώς έξω από την πόρτα του Μυστικού Κήπου, σε αντίθεση με τους άλλους 2 οι οποίοι ταλαιπωρήθηκαν λιγάκι....
Πολύ ευχάριστη έκπληξη οι ευγενικές καλησπέρες όλου του προσωπικού κατά τη διέλευσή μας από τον εσωτερικό χώρο προς την αυλή τους.
Μικρή απογοήτευση ο περιορισμένος χώρος και η πληθώρα των τραπεζοκαθισμάτων που μου έδωσαν την αίσθηση του απόλυτου στριμώγματος.
Ερωτηματικά μου προκάλεσε η απορία στα πρόσωπα των ανθρώπων που τους ανέφερα την κράτησή μας, απορία που μοιράστηκαν και μεταξύ τους ψάχνοντας να βρουν που θα μας τοποθετήσουν στο χώρο-ευτυχώς μετά από 2-3 λεπτά μας έδειξαν το τραπέζι μας.
Η δεύτερη και τελευταία απογοήτευση ήταν το μέγεθος του τραπεζιού μας -όπως και όλα τα υπόλοιπα του ΜΚ- πολύ μικρό είχε ήδη γεμίσει με τα ποτήρια, την κανάτα το νερό και τα πιάτα/μαχαιροπήρουνα και αναρωτιόμασταν που θα χωρέσουν τα φαγητά.
Τα παιδιά στο service ευγενικά προσπαθώντας να μας εξυπηρετήσουν όλους με χαμόγελο -παρά το μόνιμο τρέξιμό τους στην προσπάθεια να προλάβουν τα πάντα, παρόλα αυτά παρατηρήθηκε στην αρχή τουλάχιστον καθυστέρηση να μας φέρουν καταλόγους και το κρασί που παραγγείλαμε (το υπενθυμίσαμε 2-3 φορές) οπότε βάζω 3/4 (για το λόγο που αναφέρει και η evi-μην αδικούμε άλλους χώρους με καλύτερη οργάνωση στο service).

Επιλέξαμε να πιούμε λευκό κρασί (ροδίτης) πολύ καλό.
Έφτασε στο τραπέζι μας το πανεράκι με ψωμάκι συν παξιμαδάκια με 2 αλοιφές.
Παραγγείλαμε τα μανιτάρια τηγανιά με λάδι τρούφας, εξαιρετικό ορεκτικό
1 σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο και ντοματίνια πολύ φρέσκα υλικά, δροσιστική και απολαυστική.
Τα μοσχαρίσια μπιφτέκια που σερβίρονται με πληγούρι, πραγματικά πεντανόστιμο πιάτο και ψητό φιλέτο κοτόπουλο που -και αυτό- συνοδεύονταν από πληγούρι, εξίσου καταπληκτικό.
Η αλήθεια είναι ότι ο ΜΚ όσον αφορά στην παρουσίαση, γεύση και ποιότητα των πιάτων του παίρνει άριστα (εξ ού και οι 4 ντοματούλες). Ενθουσιάστηκα από το προσφερόμενο φαγητό και κρασί, με χάλασε όμως πάρα πολύ το πολύ μικρό μέγεθος τραπεζιού μας -φανταστείτε ότι ο ένας εκ των 4 είχε στα γόνατά του το καλαθάκι με το ψωμάκι! - και η απουσία βοηθητικού τραπεζιού, το οποίο ρωτήσαμε εάν είχαν για να εισπράξουμε αρνητική απάντηση, ούτε κάν ελεύθερη καρέκλα δεν υπήρχε για να ακουμπίσουμε τα όσα δε χωρούσαν στο τραπέζι μας.
Και ναι, ο ένας εκ των σεφ προς το τέλος της βραδιάς πέρασε από το τραπέζι μας και του παινέψαμε τα πιάτα μεν, του εκφράσαμε τη δυσκολία που προκαλεί το στρίμωγμα δε, καταλάβαμε την αμηχανία που του προκάλεσε το σχόλιό μας, αλλά είναι η αλήθεια!

Κατανοώ ότι η κάθε επιχείρηση έχει στόχο την καλύτερη απόδοση, αλλά βρε παιδί μου και να "χτυπάει" ο σερβιτόρος συνεχώς στην καρέκλα μου κατά τη διεύλευσή του στο χώρο δεν είναι και το καλύτερο.

Να σημειώσω ότι μας έστειλαν 1/2 kgr κρασί κέρασμα- και τους ευχαριστούμε για αυτό.