Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Παρασκεύη μεσημέρι 16/9/2016, ημέρα του πολυπόθητου mail...

Τα λεπτά να περνάνε, να τσεκάρω και να ξανατσεκάρω ανά 5λεπτο τα mail μου για να μπει ένα τέλος στην αγωνία. Και αφού τελικά βαρέθηκα να περιμένω, αποφασίζω να κοιμηθώ γιατί είχα και προπόνηση. Αγουροξυπνημένος μετά από μια ώρα τσεκάρω τα mail και επιτέλους, η απάντηση ήρθε! Και ευτυχώς ήταν θετική!

Νέα αρχή, με όνειρα και φιλοδοξίες, θα με κάνουν τον επόμενο 1μιση χρόνο να τρέχω να μη φτάνω, θα με κάνουν να περιορίσω την ενασχόληση με το αγαπημένο μου χόμπυ αλλά όλα στη ζωή είναι θέμα προτεραιοτήτων. Το ξέρω πως ενθουσιάζομαι αυτή τη στιγμή ενώ αργότερα μπορεί να σιχτιρίζω αλλά... τα θέλω και τα παθαίνω!

Αφού όλη η οικογένεια μαθαίνει τα καλά τα νέα, ψάχνω να δω που θα τους βγάλω για να τους ευχαριστήσω για τη στήριξη τους. Η καλύτερη λύση ήταν να κάνουμε αυτή τη σύναξη στην περιοχή που θα βρίσκομαι, το θεωρώ σημαδιακό! Είχα διαβάσει και την προσφορά για 30% έκπτωση μέσω e-table για 5-6 μέρες στο Τσικνάκος daily fish και δεν έχασα την ευκαιρία.

Φράσεις τύπου "αμάν ρε Βαγγέλη, που μας πας στο Αιγάλεω αφού ακόμα και εσύ δεν γνωρίζεις το μαγαζί" τις προσπέρασα με χαρακτηριστική ευκολία. Είχα εμπιστοσύνη στους προηγούμενους χρήστες αλλά και σε εμένα. Η διάθεση ήταν τόσο καλή που δε νομίζω πως τίποτα μπορούσε να μας χαλάσει. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν απλώς το φαγητό να είναι υποφερτό.

14.55 σκάει τηλεφώνημα από ανυπόμονη φίλη που έχει θέμα με την ώρα. "Αντε που είσαι;Κάνεις δεν είναι στο μαγαζί, κάθομαι και σε περιμένω". Δεν ήξερα τι θα αντιμετωπίσω. Από τη μια η ανυπομονησία της φίλης και η καζούρα της όταν με περιμένει και από την άλλη το μαγαζί να είναι άδειο. Πλανάται μια αμφιβολία στον αέρα αν θα φάμε φόλα, σκέφτομαι όμως πως μάλλον είναι η τελευταία ζεστή μέρα που προσφέρεται για παραλία, γι'αυτό και το Αιγάλεω ήταν έρημο.

Φτάνουμε μετά από λίγο και όντως το μόνο τραπέζι ήταν το δικό μας, αποτελούμενο από 6 άτομα. Κανείς άλλος δεν έκανε την επίσκεψη του στις 2 ώρες παραμονής μας και τολμώ να πω πως είναι άδικο σύμφωνα με την εμπειρία μας. Ίσως γι'αυτό "ευθύνεται" η περιοχή. Φοιτητοπεριοχή το Αιγάλεω με πολλά ρακάδικα αλλά το συγκεκριμένο δεν βρίσκεται στην πιάτσα. Ερχόμενοι από Πειραιά, περνάτε την Ιερά Οδό και στο πρώτο στενό στρίβετε δεξιά. Στη δεύτερη παράλληλο στα αριστερά σας θα βρείτε αυτό το συμπαθέστατο μαγαζί. Πολύ εύκολη η πρόσβαση πραγματικά.

Το μαγαζί είναι το πρώην Θάλασσα Αιγάλεω City που πριν 2 χρόνια είχε κάνει αρκετές εμφανίσεις στο σάιτ μας, μέχρι και ολόκληρος fratello έγραψε για πάρτη του. Τους τελευταίους 8 μήνες το έχει αναλάβει ο σεφ του κύριος Τσικνάκος σε συνεργασία με μία κυρία που είναι στην εξυπηρέτηση και η κύρια ασχολία της είναι η αρχιτεκτονική. Προσπαθούν να συνδυάσουν ο καθένας το πάθος του και τολμώ να πω πως πολύ μου άρεσε το όλο αποτέλεσμα.

Ότι δείτε από διακόσμηση στο μαγαζί το έχει επιμεληθεί η κυρία. Σε επόμενη επίσκεψη θα προτιμούσα το πατάρι, αν και έχει μόνο ένα τραπέζι. Μου έδωσε την αίσθηση σπιτιού, φιλοξενίας αλλά και απόλυτης ιδιωτικότητας. Θα γίνεται μάχη σε κάποια πιο εμπορική ημέρα για το ποιος θα φιλοξενηθεί εκεί. Γενικότερα σαν χώρος δεν είναι μεγάλος,10-12 τραπέζια και ίσως πολλά λέω. Δε με χαλάει καθόλου πάντως. Αυτό που ξεχωρίζει είναι ο χάρτης με τα νησιά στον δεξιό τοίχο όπως μπαίνεις, υπάρχουν κάποιες νοσταλγικές νότες με παλιά ζυγαριά, παλιό ραδιόφωνο που είναι αρκετά διακριτικές και καθόλου κιτς. Αρκετά μεγάλη ποικιλία από ούζα και τσίπουρα συμπληρώνουν την εικόνα του μαγαζιού. Τα χρώματα του μαγαζιού είναι σε λευκές αποχρώσεις όπως και τα τραπεζοκαθίσματα. Η καθαριότητα είναι εγγυημένη.

Στην εξυπηρέτηση η κυρία ήταν ευγενέστατη, επεξηγηματική. Υπήρχαν μικρές λεπτομέρειες που της έδωσαν απλόχερα το άριστα, μην ξεχνάμε πως είναι συνιδιοκτήτρια. Από την αλλαγή των πιάτων και των ποτηριών σε καθαρά και παγωμένα (για τις μπύρες) μέχρι και τον άψογο χειρισμό της σε ένα θέμα με μικρούς (ηλικιακά) επαίτες. Υπήρξαν και κεράσματα, όλα σε πολύ καλό επίπεδο. Έχουν όλα τα εχέγγυα να σταθούν στα πόδια τους.

Η παραγγελία:

- Στην αρχή έρχεται φρεσκοφρυγανισμένο ψωμί με λαδάκι σε άφθονη ποσότητα συν ένα κέρασμα σε μεγάλο πιάτο με γάβρο μαρινάτο και κάτι άλλο ακόμα που μέχρι να το καταλάβω είχε φαγωθεί. Στα 3 ευρώ για 6 άτομα (0.5 ευρώ το άτομο).

- Καπρέζε. Πύργος τομάτας με σπιτικό πέστο βασιλικού και chevre στα 5.9 ευρώ. Να πω την αμαρτία μου περίμενα μοτσαρέλα γιατί δεν διάβασα καλά τον κατάλογο. Το συγκεκριμένο πιάτο ήταν αρκετά ευχάριστο λόγω έντονης σπιτικότητας του pesto βασιλικού. Ευπαρουσίαστο, με νότες κάπαρης και αρκετές ελιές. Πιο αλμυρό σε σχέση με μοτσαρέλα αλλά το pesto βασιλικού ήταν όλα τα λεφτά και έκανε τη διαφορά.

- Μύδια τηγανιτά στα 7 ευρώ. Για κάποιον λόγο δεν μου κάνουν αίσθηση να τα δοκιμάσω. Εδώ ήρθε μόνο η ψύχα τους που σε συνδυασμό με τη σκορδαλιά που βρισκόταν σε ξεχωριστό μπολάκι έκαναν έναν όμορφο συνδυασμό. Απ'ότι είπε η παρέα που και αυτά τα εξαφάνισε (αλίμονο κιόλας με τόσα βαριά πυροβολικά) ήταν ζουμερά και ψωμωμένα.

- Πιτάκια ψητά μαριναρισμένα, συνοδεία τυριού στα 3 ευρώ. Το συγκεκριμένο πιάτο αναφέρεται στις σπεσιαλιτέ. Είναι τετραγωνισμένα κομματάκια τύπου φοκάτσας με λαδάκι, άλλα πιο τραγανά άλλα πιο αφράτα που έρχονται με ένα μπολάκι με κύβους φέτας. Προτιμήστε τα αφράτα κομμάτια αν και δεν χάνετε και τίποτα αν δεν το παραγγείλετε, υπάρχουν πολύ καλύτερα πιάτα στον κατάλογο.

- Καπνιστός σολωμός με κρεμμυδάκι, σχοινόπρασο, μπρικ στα 7 ευρώ. Τρυφερές και φρεσκότατες φέτες σολωμού που έλιωναν στο στόμα. Άνετα μπορούσα να φάω όλο το πιάτο μόνος μου. Καλή ποσότητα!

- Κολοκυθάκια τηγανιτά στα 4.2 ευρώ. Πολύ καλή ποσότητα και εδώ, κομμένα σε στικς και συνοδεία γιαουρτιού. Από τα καλύτερα και γλυκύτερα που έχω φάει. Φυσικά ούτε εδώ έμεινε κάτι στο πιάτο, είναι σαν τη διαφήμιση που έλεγε "Κανείς δεν μπορεί να φάει μόνο ένα! ". Εξαιρετικό και το γιαούρτι.

- Σμυρνέϊκο πακέτο στα 5.4 ευρώ. Σε αλουμινόχαρτο ήρθε ένα τύπου μπουγιουρντί με τυρί, παστουρμά και τομάτα-πιπεριά. Ευχάριστο, πικάντικο και με συμπαγές το τυρί για να μη διαλύεται. Σε κάποιους άρεσε περισσότερο, άλλοι το απέφυγαν λόγω παστουρμά.

- Κυδώνια στα 10.8 ευρώ. ΟΚ, κάτι άλλο;Έχω φωτογραφικό ντοκουμέντο που έπεσαν όλοι σαν κοράκια για να φάνε, οι ρουφιξιές δε πήγαιναν και ερχόντουσαν. Νομίζω πως και άλλες 3 μερίδες να υπήρχαν στο πιάτο, πάλι θα εξαφανιζόντουσαν.

- 2 μερίδες μπαρμπούνια στα 26 ευρώ. Τραγανά, καλοτηγανισμένα και χωρίς λαδίλα. Νόστιμα και όχι τσουρούτικα, έτυχαν πολύ καλών σχολίων.

- Τραχανάς ξινός με γαρίδες, πιπεριά Φλωρίνης και κρόκο Κοζάνης στα 9 ευρώ. Φρεσκότατο, γλυκό πιάτο με έντονη την παρουσία του κρόκου. Όλοι δοκιμάσαν, όλοι ξαναδοκιμάσαν. Ίσως έπαιρνε ακόμα 1-2 γαριδούλες να υπάρχουν στο πιάτο, ο τραχανάς υπέροχος και όχι τόσο ξινός όσο περίμενα.

- Γαριδομακαρονάδα για 3 άτομα στα 36 ευρώ (12 ευρώ το άτομο). Ήρθε σε εντυπωσιακό τηγάνι με μπόλικες γαρίδες, πιπεράτη σάλτσα που όμως δεν μπούχτιζε και καλοβρασμένα μακαρόνια. Πολύ καλό αποτέλεσμα, νομίζω πως αν είναι στα γούστα σας αξίζει να τη δοκιμάσετε.

- 2 μπύρες 500άρες Άλφα στα 5 ευρώ. Παγωμένες.
- 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό στα 2.4 ευρώ.
- 1 σόδα στο 1.5 ευρώ.
- 2 ούζα Πλωμάρι στα 13.6 ευρώ.
- 1 ούζο Απαλαρίνα στα 7.8 ευρώ.
- 1 καφέ στο 1.5 ευρώ.

* Κέρασμα λικέρ καφέ, πολύ ευχάριστο.

Σύνολο στα 149.1 ευρώ.

Και ενώ πάω να πληρώσω μέσα, τα στοιχήματα δίνουν και παίρνουν για το πόσο θα πληρώσω. Άλλος έλεγε 143 ευρώ, άλλος 150. Αμ δε! Με την έκπτωση 30% μου ήρθε στα 105 ευρώ, ποσο πάρα πολύ καλό για την όλη εμπειρία!

Συμπερασματικά θα πω πως είμαι λίγο ενθουσιασμένος με την εμπειρία και ενώ έχω κατηγορηθεί για πετσόκομα ανά διαστήματα, εδώ δεν μου πάει καρδιά να μη βάλω άριστα. Θέλετε η άψογη συμπεριφορά, θέλετε ο επαγγελματισμός, θέλετε ότι είχαμε πολύ καλή διάθεση.... Ότι και να ήταν εμάς μας έκανε να μην γυρίσουμε σπίτια μας αλλά να πάμε για ένα καφεδάκι αργότερα αλλά και να ξαναπάμε στο Συγγρουόμενο για μια μπύρα το βράδυ (συνοδεία φοβερού καβουρμά με τομάτα και τυρί)!

Αν τύχει να ξαναβάλει έστω και 20% έκπτωση, μη χάσετε την ευκαιρία. Κάντε μια επίσκεψη με καλή παρέα. Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη, η εμπειρία του σεφ δεδομένη, με 115 χρόνια όπως αναφέρει και οικογενειακή παράδοση στην εστίαση.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές ακόμα με κλασικά ορεκτικά φάβα, πατάτες τηγανιτές (ή ψητή), τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα, αρκετές σαλάτες αλλά και κρεατικές επιλογές όπως χοιρινά φιλετάκια, λουκάνικο, καλαμάκια κοτόπουλου σχάρας και χοιρινή τηγανιά. Δεν θέλω να πω περισσότερα γιατί πραγματικά πρέπει να τα ανακαλύψετε εσεις.

Όσο για εμένα... Θα βρίσκομαι αρκετά συχνά πλέον στο Αιγάλεω την ακαδημαϊκή χρονιά 2016-2017 και είναι πολύ πιθανόν να ξανακάνω επίσκεψη. Το ίδιο προτείνω και σε εσάς!