Ψαροταβέρνες - Περιστέρι, Αθήνα

Πω πω πω τι ανακάλυψα πάλι? Κι αν με ρωτήσετε πως το ανακάλυψα, δεν θυμάμαι καν να σας πω! Εντελώς τυχαία, ψάχνοντας για κάτι άλλο στο ίντερνετ, έπεσα πάνω στην Ψαροκασέλα. Και τι καλά που έκανα!

Σάββατο βράδυ, που λέτε, αρχές Σεπτέμβρη, αριβάρουμε στην Ψαροκασέλα λίγο πριν τις 10. Είναι κάνα πεντάλεπτο περπάτημα από το μετρό του Αγίου Αντωνίου, αρκεί να προσανατολιστείτε προς τα που πρέπει να πάτε.

Έχουν προσφορά, 13 ευρώ το άτομο όσο φας και όσο πιεις, από ένα μενού που θα ικανοποιήσει κρεατοφάγους και ψαροφάγους, καθώς και έξτρα επιλογές με έξτρα χρέωση. Το μενού της προσφοράς έχει ορεκτικά (τυροκαφτερή, τζατζίκι, γαύρο μαρινάτο, ταραμοσαλάτα κ. α. ), πατάτες, σαλάτες, κρεατικά (πανσετακια, μπριζολάκια, κεμπάπ κ. α. ) και ψαροθαλασσινά (μύδια σαγανάκι, γαρίδες τηγανητές, γαύρο τηγανητο, καλαμαράκια, σαρδέλες ψητές κ. α. ). Στα έξτρα θυμάμαι να είδα γαρίδες σαγανάκι, τυρί σαγανάκι, γαριδομακαρονάδα, χταπόδι στα καρβουνα κ. α.

Εμείς πήραμε περίπου το μισό μενού της προσφοράς.

-Πατάτες τηγανητές. Αληθινές πατάτες, καλοτηγανισμένες, χωρίς λαδίλα, με μπόλικη ριγανίτσα.
-Τυροκαφτερή. Σπιτική, αρωματική, πικαντική και νόστιμη.
-Γαύρο μαρινάτο. Αν και είχε μείνει λίιιιγο παραπάνω στο ξύδι ήταν πολύ νόστιμος. Είχε μπόλικο σκορδάκι και τριμένο καρότο το οποίο είχε γίνει ελαφρώς τουρσί μαζί με το ξυδάκι και ήταν πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη στην συνηθισμένη συνταγή. Θα το δοκιμάσω και στο σπίτι.
-Πανσετάκια στα κάρβουνα. Δεν ήταν δική μου επιλογή αλλά δοκίμασα μια μπουκιά για να ξέρω τι να σας γράψω και τελικά τσάκισα μια πανσέτα ολόκληρη. Φανταστική! Ξεροψημένη, τραγανιστή αλλά ζουμερή... Πεντανόστιμη σας λέω. Μάστορας ο ψήστης και μπράβο του.
-Γαύρο τηγανητό. Πολύ φρέσκος και νόστιμος αν και ήθελε ένα τσακ παραπάνω στο τηγάνι να κρατσανίσει λιγάκι (έχω ένα θέμα με τα ξεροψημένα, μην με παρεξηγείτε).
-Γαρίδες τηγανητές. Εδώ θα υποκλιθώ. Μεγαλούτσικες, ελαφρώς αλευρωμένες (πιθανολογώ σε καλαμποκάλευρο) και αλατισμένες, τηγανισμένες τόσο όσο να γίνουν τραγανές απ'έξω αλλά να παραμείνουν ζουμερές από μέσα. 4-5 στην μερίδα, γαρνιρισμένες με ελάχιστο μαϊντανό που εκανε όμως διαφορά στη γεύση. Από τις καλύτερες γαρίδες που έχω φάει.
-Καλαμαράκι τηγανητό. Εδώ μια λυπη την πήρα, γιατί ήταν γόνος. Δεν θα πω ψέματα, και τον εφαγα και ήταν νοστιμότατος αλλά γιατί ρε παιδιά? Κριμα να ξεκληρίζουμε ολόκληρες καλαμαροοικογένειες...

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με μπόλικο ψωμάκι σουσαμένιο και φρέσκο, και μπόλικο χύμα ούζο, πολύ καλής ποιότητας μιας που την αλλη μέρα σηκώθηκα χαρτί κι ας είχα κατεβασει πάνω από 300ml.

Παρόλο που το φαγητό ήταν τέλειο, υπήρχε και καλύτερο: Το σέρβις. Τι να σας λέω, ό, τι και να πω λίγο θα είναι. Δυο νέα παιδιά, ένα παλικάρι και μια κοπέλα, ευγενέστατα και πιο γρήγορα από τον άνεμο. Δεν προλάβαινες να ζητήσεις κάτι και στο φέρνανε. Αφού σε κάποια φάση δοκίμασα να ζητησω ένα εκατομμύριο ευρω μπας και το φέρουν κι αυτό σε τριάντα δευτερόλεπτα αλλά δεν το έφεραν. Μάλλον θα το ξέχασαν... Δεν πειράζει, την επόμενη φορά θα ξαναδοκιμάσω. Ακόμα κι όταν παραγγείλαμε και δεύτερη και τρίτη φορά, όχι μόνο δεν "στράβωσαν", αλλά χάρηκαν κιόλας γιατί τους είπαμε πόσο μας άρεσε το φαγητό.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 13 ευρώ το άτομο, χωρίς έξτρα χρεώσεις για ψωμί, κουβέρ κλπ. Κέρασμα δεν είχε αλλά πληρώσαμε αφού ουσιαστικά είχε κλείσει το κατάστημα. Ναι, τόσο καλά περάσαμε!

Το μόνο αρνητικό του μαγαζιού ήταν η μουσική. Πολύ δυνατή και πολύ λαϊκή. Φουλ του μπουζουκιού με μπόλικα σκυλάδικα. Ευτυχώς εμεις είχαμε κλείσει έξω λόγω ζέστης (έχουν 4-5 τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο αλλά ο δρόμος δεν έχει πολλή κίνηση και δεν έχει καθόλου φασαρία) αλλά να σκεφτείτε πως και πάλι η μουσική ακουγόταν αρκετα δυνατά και σε εμάς που δεν αρέσει αυτό το είδος ήταν έως και ενοχλητική. Να σημειώσω πως δεν τους ζητήσαμε να τη χαμηλώσουν, μιας που οι υπόλοιποι φαινόταν να το διασκεδάζουν.

Συμπέρασμα: Εννοείται πως θα ξαναπάω, απλά πριν χαλάσει ο καιρός για να μπορέσω πάλι να κάτσω έξω. Θέλω να δοκιμάσω οπως και δήποτε την γαριδομακαρονάδα γιατί αν κάνουν τόσο καλές τις τηγανητές γαρίδες, μόνο που φαντάζομαι πως θα κάνουν αυτές με τη σάλτσα μου τρέχουν τα σάλια ως το πηγούνι.

Επίσης, εννοείται πως σας το συστήνω απλά να έχετε υπόψιν σας το θέμα με τη μουσική.

Και μία παράκληση/παραίνεση: Όταν πηγαίνετε σε μαγαζιά με τέτοιες προσφορές, αν ειστε πεινασμένοι πολύ ή αν σας αρέσει το φαγητό και φάτε το κατιτίς παραπάνω, καλό θα ήταν να αφήνετε και κατιτίς παραπάνω με τη μορφή φιλοδωρήματος. Αυτές οι προσφορές ειναι καλές (ειδικά όταν το φαγητο είναι τόσο καλό) αλλά αν τις εκμεταλλευόμαστε δεν θα κρατήσουν για πολύ. Είναι λίγο κακόγουστο να βλέπεις παρέες που παίρνουν όλο το μενού 3 φορές, ένα κασόνι μπύρες, και να αφήνουν ακριβώς 13 ευρώ/άτομο στο τραπέζι.