Ταβέρνες με τραγούδι - Λαύριο, Αθήνα

Gatzoli. Στα ελληνικά Γκατζόλι. Μετάφραση "Γάιδαρος". Ονομασία-ιδιωματισμός που απαντάται μόνο στον Έβρο.

Ο ιδιοκτήτης είναι από τον Έβρο και θέλησε να δώσει στην καινούργια ταβέρνα που άνοιξε, καποιο όνομα απο την πατρίδα του. Και σκέφτηκε το συμπαθέστατο τετράποδο. Η ταβέρνα στα ανατολικά παράλια της Κερατέας(αν έχεις ακουστά), μια περιοχή με πανέμορφα λιμανάκια, ότι πρέπει για μπανάκι, αρκεί βέβαια να μην είναι κατακαλόκαιρο και Κυριακή, οπότε καταλαμβάνονται απο στιφη λουομένων. Ο ιδικτήτης λοιπόν, βρήκε έναν λόφο και στην κορυφή του ανοιξε μια ταβέρνα με θέα στο το Αιγαίο. Σε πρώτο πλάνο βλέπεις την Μακρόνησο και πίσω απ'αυτήν οι Κυκλάδες. Αν πετύχεις και φεγγάρι θα νοιώσεις ευτυχισμένος εκεί πανω. Ο καταλογος μικρός. Βασικά αποτελείται απο ψητά, κάποιες σαλάτες και λίγα ορεκτικά. Το σέρβις ορεξάτο και χαμογελαστό, πλήν όμως από επαγγελματισμό μην περιμενεις πολλα. Πχ στο τραπέζι δεν πρόκειται να βρείς τα πάντα στη θέση τους(χαρτοπετσέτες, αλατοπίπερο, λαδι/ξυδι, τασάκι κλπ). Θα πρέπει ότι θελήσεις να το ζητήσεις. Θα στο φέρουν πρόθυμα αλλά δε νομίζω να καταλάβουν ότι αυτα θα έπρεπε να βρισκονται εκεί από πριν, ωστέ να μη χρειαστεί να τα ζητησεις. Αφού μας ήρθε το νερό εμφιαλωμένο δωσαμε την παραγγελία:

-Σαλάτα ντάκος. Κυβάκια ντομάτας με τεμαχισμένη φέτα σε πλούσια ποσότητα, συν κάπαρη και ρίγανη, πανω σε ενα σωστά βρεγμένο παξιμάδι. Νοστιμότατη και πλούσια μερίδα.

-Πατάτες τηγανιτες. Μια γαβάθα γεμάτη κυριολεκτικά, με τις πατάτες ανάλαφρες, νοστιμες και χρυσαφένιες, να τρως και να μη χοτραίνεις!

-Κολοκυθάκι τηγανιτό, αλλά κομμενο σε "στικς", σαν πατάτες δηλαδή. Άψογο! Ένα απλό πιάτο που είναι τόσο νοστιμο που το λες και χάιλαιτ!

-Παιδάκια κοτόπουλο. Ένα κιλό, μεγαλη ποσότητα για δύο άτομα οπότε πήραμε και στο σπίτι. Καλοψημένο θα έλεγα αλλα να, αυτο το κρεατάκι θέλει και λιγη περιποιηση επιπλέον βρε παιδι μου. Ίσως κάποια σος μουσταρδας, ισως ορισμενα επιπλεον αρωματικα, ισως ένα καλό μαρινάρισμα που του έλλειπε. Παρόλα αυτα οκ.

-Μισό κιλό κρασί χυμα λευκό που μας ήρθε ζεστούλι αρχικά. Ζητήσαμε αν είχαν παγωμένο(καλοκαίρι καιρός και ούτως η άλλως το λευκό πίνεται παγωμένο-ο επαγγελματισμός που λέγαμε) που ευτυχώς υπήρχε κι'έτσι καλυφθήκαμε μιάς και γευστικά ήταν λίαν καλό. Να επισημάνω εδω οτι τα μόνα αλκοολούχα που πρσφέρει το μαγαζί είναι κρασι(λευκο και ροζέ)και μπύρα(και μόνο δύο ετικέτες, Φιξ και Μυθος). Τσιπουρο η ρακι δεν υπαρχει, ουτε καν ούζο. Άνευ λόγου περιορισμός νομίζω...

Αρχικά μαζί με το νεράκι μας έφεραν και 3-4 φέτες ψωμί ψημμένες με λαδάκι απο πάνω. Κεράσματα και τέτοια δεν υπήρχαν. Από το εσωτερικό του μαγαζίου έρχοταν μια λάιβ μουσικη(ένα μπουζουκι συν μια κιθάρα και τραγούδι) προσανατολισμένη στο παλιό λαικο. Αν με ρωτήσεις θα προτιμούσα να λείπει. Δεν είμαι απο τους θιασώτες της λαιβ μουσικής στις ταβέρνες. Τελαυταία(δυστυχως για μένα)έχει γίνει μόδα, αλλά-πές με "ξυνό"-προτιμώ να είναι πιο απλά τα πράγματα.

Για τα παραπάνω 31,50 ευρώ. Ότι και να πείς, για την ποιότητα και την ποσότητα, η τιμή είναι καλή. Χορταίνεις, παίρνεις και για το σπιτι και πληρώνεις σχεδόν 15 το κεφάλι. Αν πας και μεγαλούτσικη παρέα θα ερθει ακόμα φθηνοτερο. Άρα αξίζει τα λεφτά του. Όλα καλά λοιπόν, μόνο εκείνος ο επαγγελματισμός μας έλλειψε. Άλλα πάλι, εντάξει, νέα ταβέρνα είναι, λίγο στην άκρη του πουθενά βρίσκεται, πάλι καλά λέω εγώ.

Συνεπώς, γνωρίζοντας και τις άλλες προτάσεις της περιοχής, εγώ θα σου έλεγα να πας αν βρεθείς στα μερη αυτά. Σίγουρα θα φας καλά και σίγουρα θα δώσεις λίγα. Άσε τη θέα που λέγαμε....

Να πας. Και με την ευχή μου!