Μεζεδοπωλεία - Αργυρούπολη, Αθήνα

Μερικές φορές ο δρόμος προς τον παράδεισο δεν είναι ο κεντρικός (στην περίπτωσή μας δηλαδή η κατάφωτη λεωφόρος Γερουλάνου, που έχει στις δυο πλευρές της πιο πολλά καταστήματα εστίασης και διασκέδασης παρά δέντρα), αλλά ένας παράδρομος, και συγκεκριμένα η κάθετη στη λεωφόρο ταπεινή οδός Ειρήνης. Εκεί, στο νούμερο 3, βρίσκεται ένα σχετικά καινούριο οίνο-μεζεδοπωλείο με την απόλυτα δηλωτική ονομασία VINO ETCETERA. Η μικρή, σεμνή ξύλινη ταμπέλα φωτίζεται διακριτικά, χρειάζεται λίγη προσοχή για να την εντοπίσετε. Θα είστε όμως τόσο χαρούμενοι που βολέψατε το αμαξάκι σας ανέλπιστα εύκολα κάπου κοντά (4 στα 10), που θα περάσετε ευδιάθετοι τη σιδερένια πόρτα της «αυλής».
Τα εισαγωγικά στη λέξη «αυλή» υποδηλώνουν ότι δεν πρόκειται για πραγματική αυλή ή κήπο, παρά απλώς για τον (τσιμενταρισμένο) ελεύθερο, καλυμμένο με τέντα χώρο μπροστά από την είσοδο της μονοκατοικίας όπου στεγάζεται το VINO ETCETERA. Εδώ είναι τοποθετημένα – σε σωστή απόσταση μεταξύ τους – παραλληλόγραμμα μεταλλικά τραπέζια τύπου καφενείου που προσφέρουν χώρο για καμιά 40ριά άτομα. Μεταλλικά καθίσματα με αναπαυτικά μαξιλαράκια και σωστό κράτημα της πλάτης, σωστός φωτισμός, καλή μουσική που ακούγεται από μέσα, αλλά και η απουσία φασαρίας από το δρόμο, όλα μαζί δημιουργούν συνθήκες άνετης κι ευχάριστης παραμονής. Να συμπληρώσω εδώ ότι τα σερβίτσια (ελαφρώς vintage) είναι πολύ γουστόζικα και ταιριάζουν απόλυτα στο χώρο. Δύο λόγια για τη μέσα αίθουσα: Μικρή σε διαστάσεις, με τέσσερα τραπέζια, αν θυμάμαι καλά, αλλά πολύ φροντισμένη, με διακριτική διακόσμηση (κυρίως παλιές φωτογραφίες). Πεντακάθαρες τουαλέτες. Πάντως, όταν ο καιρός δεν επιτρέπει την παραμονή έξω, σίγουρα θα υπάρχει πρόβλημα χώρου, σας συνιστώ να κάνετε οπωσδήποτε κράτηση.
Η αίσθηση ευχαρίστησης επιτείνεται από την επαφή με το δίδυμο της εξυπηρέτησης (πατέραςκαι γιος). Αρχίζοντας από την ευγενέστατη αντιμετώπιση στο τηλεφώνημα για κράτηση, περνώντας στην εγκάρδια υποδοχή, την επαγγελματική ανάλυση κι επεξήγηση του μενού και τερματίζοντας στο τέλειο timing στο σερβίρισμα των (πολλών) πιάτων, οφείλω να ομολογήσω ότι σπάνια έχω δώσει τέσσερις ντομάτες με περισσότερη ευχαρίστηση. Ο μπαμπάς κάνει παιχνίδι στην κουζίνα και βοηθά, όταν είναι ανάγκη, στο σερβίρισμα, ο γιος κάνει τα πάντα (στρώσιμο και σήκωμα τραπεζιών, παραγγελιοληψία, σερβίρισμα, συμπληρωματικές παραγγελίες) στον έξω χώρο. Το πιο σημαντικό ίσως είναι ότι αυτό που κάνουν φαίνεται πως το κάνουν απροσποίητα και με πραγματική ευχαρίστηση.
Σ’ ένα μαγαζί που λέγεται VINO ETCETERA έρχεσαι με συγκεκριμένες προσδοκίες, περιμένεις δηλαδή να ευχαριστηθείς περισσότερο αυτό που θα πιεις παρά αυτό που θα φας. Εδώ όμως έχουμε ισοπαλία, αν όχι ανατροπή του αναμενόμενου. Η κουζίνα του VINO ETCETERA σε εκπλήσσει με την ποικιλία (δευτερευόντως) και την ποιότητα (πρωτίστως) των πιάτων της, η σχετικά περιορισμένη λίστα κρασιών και λοιπών ποτών μπαίνει σε δεύτερη μοίρα, αυτό θα πρέπει ερχόμενοι να το ξέρετε. Παραγγείλαμε (τέσσερα άτομα) σχεδόν το μισό κατάλογο και το μόνο που δεν μου άφησε ιδιαίτερη ανάμνηση είναι οι τηγανιτές πατάτες, όλα τα υπόλοιπα ήταν εξαιρετικά. Θέλω να επισημάνω το γεγονός ότι όλα τα πιάτα ήταν μερίδες επαρκείς για τέσσερα άτομα, δε χρειάστηκε π. χ. να μοιραστούμε τρεις κεφτέδες.
Το top three: Στην πρώτη θέση η πιο τραγανή και νόστιμη κιμαδόπιτα που έχω φάει στη ζωή μου, λεπτή σαν λαχματζούν σκεπαστό. Από κοντά οι πολύ πετυχημένοι ρεβυθοκεφτέδες (που συνήθως είναι άνοστοι) και κολοκυθοκεφτέδες (που συχνά είναι χυλός με εσάνς κολοκυθιού), τηγανισμένοι ελαφρά με συνοδεία ενός γιαουρτένιου ντιπ. Η τρίτη θέση πηγαίνει, όσο κι αν ακούγεται παράξενο, στα δύο τυριά που παραγγείλαμε για να συνοδεύσουμε το (κερασμένο) τέταρτο μισόλιτρο του εξαιρετικού λευκού κρασιού που μας συνέστησε ο νεαρός εξυπηρετητής για το φαγητό μας. Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήταν ελληνικό και όχι μονοποικιλιακό, ήπιαμε από μισό λίτρο ο καθένας σαν νεράκι. Όσο για τα δύο τυριά, το πρώτο ήταν μια κρητική γραβιέρα με μπούκοβο, η οποία έκαιγε ακριβώς όσο χρειαζόταν, το δεύτερο ένα πιο μαλακό, καπνιστό τυρί από την Ήπειρο που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα. Επειδή είμαι μέγας τυροφάγος, ομολογώ ότι τόσο αλλιώτικα και ταυτόχρονα τόσο ταιριαστά τυριά από αυτά που συνήθως σερβίρονται ως συνοδευτικά του κρασιού μόνο στη Γαλλία έχω δοκιμάσει. Όταν ρώτησα από πού τα προμηθεύονται, ο νεαρός μάς είπε ότι σκοπεύουν να επεκτείνουν την προσφορά και σε άλλα είδη τυριού από όλη την Ελλάδα. Το καλό που τους θέλω!
Όταν σηκώθηκε το τραπέζι, έφθασε από ένα γλυκάκι για τον καθένα, ένα ψευτοεκμέκ με βάση από τσουρέκι περιχυμένο με σιρόπι και παγωτό στην κορυφή, φτιαγμένο με το ίδιο δημιουργικό πνεύμα όπως όλα όσα είχαμε δοκιμάσει τις δύο προηγούμενες ώρες. Ο λογαριασμός για δέκα πιάτα φαγητό μετά βίας πλησίασε τα 50 ευρώ, ακριβώς 64 με τα ποτά, το απόλυτο vfm. Φύγαμε απόλυτα ευχαριστημένοι, εγώ ειδικά ευχαριστώντας μέσα μου το φίλτατο VANGELIS, η κριτική του οποίου με οδήγησε στην επιλογή του VINO ETCETERA γι’ αυτό το ωραίο βράδυ με φίλους. Σας το συστήνω ανεπιφύλακτα δίνοντάς του δύο αστέρια (δηλωτικά ότι αξίζει να κάνετε κάποια χιλιόμετρα για χάρη του).

2016-09-26 13:50:52

Σας ευχαριστούμε πολύ για την επίσκεψη και τα καλα σας λογια. Προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε κάθε ήμερα, να βρίσκουμε καινούρια ελληνικά προϊόντα (όπως π. χ τα τυριά μας) και να τα αναδεικνύουμε. Η κριτική σας είναι ένα κίνητρο για να συνεχίσουμε τη προσπαθεια και την αναζητηση. Με εκτίμηση Vino Etcetera.

2016-12-08 20:18:20
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την fratello.