Multi Ethnic - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Πήγαμε 2 άτομα Τρίτη βραδάκι 20/09/16 κατά τις 8 πρώτα από όλα από περιέργεια γιατί είχα διαβάσει για το gostijo όταν επισκέφτηκα το εβραικό μουσείο και κατά δεύτερο λόγο μου αρέσει να δοκιμάζω έθνικ κουζίνες. Η περιοχή έχει αναπτυχθεί πολύ τα τελευταία χρόνια και μού άρεσε αυτή η γραφικότητα που εμπνέει. Το μαγαζί το βρήκαμε εύκολα μπαίνοντας από την ερμού στην αγίας θέκλας και μετά αριστερά και δεξιά μετά την εκκλησία πέσαμε πάνω του. Ο χώρος είναι λιτός αλλά απίστευτα χαλαρωτικός και ιδανικά ήσυχος για εμάς που είχαμε πάει μετά από ένα φορτωμένο δεκάωρο στη δουλειά και αν και έξω είχε ζέστη, μέσα είχε πολύ καλή θερμοκρασία λόγω κλιματισμού. Μού άρεσε πολύ μια κατασκευή σαν γλυπτό στον τοίχο που είναι το δενδρο της ζωής και επέλεξα να καθίσουμε ακριβώς από κάτω.
Αμέσως η ευγενικότατη νεαρή κυρία που σερβίρει μας έφερε νερό και το μενού, το οποίο έχει λίγες αλλά πολύ καλές επιλογές σε όλα τα επίπεδα. Πήραμε 1 χούμους ( και εδώ πρέπει να τονίσω ότι είναι το καλύτερο και πιο γνήσιο που έχω δοκιμάσει σε Ελλάδα και εξωτερικό), 1 ταμπουλέ (υπέροχο),2 κίμπε ή κιούμπε ( τεράστιες μερίδες, μόλις μαγειρεμένες και απίστευτα αρωματικές) και μακράν τα τελειότερα φαλάφελ που έχω φάει στην Αθήνα και το τονίζω γιατί έχω επισκεφθεί πάρα πολλά λιβανέζικα εστιατόρια και πάντα είναι το αγαπημένο μου πιάτο. Τα φαλάφελ συνοδευόντουσαν από 2 μεγάλες αραβικές πίτες ολόφρεσκες, αγγουράκι ψιλοκομένο και ψητή ψιλοκομμένη μελιτζάνα συν ένα μπωλάκι σως ταχινιού που ήταν θεικό. Δοκιμάσαμε το λευκό κρασί τους που είναι kosher και νομίζω ότι θα ενθουσιάσει όποιον οπαδό του λευκού κρασιού το δοκιμάσει.
Εδώ θα ήθελα να επισημάνω και να μιλήσω προς τιμή της κυρίας Ρεβέκας, η οποία είναι η ιδιοκτήτρια και είναι πανταχού παρούσα και ένας εξαιρετικά θετικός άνθρωπος, που είχε την υπομονή και τη καλοσύνη να μου εξηγήσει την έννοια της kosher διατροφής με πολύ απλά και κατανοητά λόγια, όπως επίσης να μου δώσει και πολύ σημαντικές πληροφορίες για την ιστορία των Εβραίων Ελλήνων και τις συνήθειες τους. Επίσης ο χώρος εμπνέει μια πνευματικότητα την οποία θα τη διαισθανθούν σίγουρα επισκέπτες που ασχολούνται γενικώς με τις θρησκείες.
Για μένα, που είχα και τα γενέθλια μου εκείνη την ημέρα, ήταν μια πολύ ιδιαίτερη, και γευστική και πολιτισμική εμπειρία η επίσκεψη μου στο gostijo και είναι από τις πολύ λίγες φορές που δε βλέπω την ώρα να ξαναπάω για να δοκιμάσω και το μοσχαράκι με τα δαμάσκηνα και το δικό τους κοτόπουλο, καθότι όλα έχουν πολύ ξεχωριστή γεύση μαγειρεμένα σύμφωνα με τις kosher συνήθειες.
Ο λογαριασμός ήταν 47,00 ευρώ και το θεώρησα πολύ καλή τιμή σε σχέση με το μέγεθος των μερίδων, που για μένα ήταν πλούσιες, όσο και σε σχέση με τη φρεσκάδα και την ποιότητα των υλικών. Προσωπικά, το συστήνω ανεπιφύλακτα για ανθρώπους που "ψάχνονται" σε ό, τι αφορά τις έθνικ γεύσεις αλλά και σε όσους δίνουν μεγάλη σημασία σε ένα ήρεμο γεύμα με υψηλής ποιότητας υλικά και άψογη εξυπηρέτηση.