Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Γέρακας, Αθήνα

Επίσκεψη Κυριακή μεσημέρι 25/9/2016 στα πλαίσια οικογενειακής επετείου. Συνολικά επτά άτομα. Το παρκάρισμα πολύ εύκολο ακριβώς απέναντι από την είσοδο του μαγαζιού, αν και υπήρχε χώρος και στο parking.
Η στιγμή της άφιξης στο μαγαζί ήταν αυτή κατά την οποία σχεδόν γέμισε. Το οποίο είχε τα αποτελέσματα του στην πορεία όπως φάνηκε.
Το μαγαζί το είχα επισκεφτεί δυο φορές στην προηγούμενη τοποθεσία του. Η πρόσβαση πλέον είναι παιχνιδάκι, ειδικά όταν μένεις σε γειτονική περιοχή.
Ο νέος χώρος θα έλεγα ότι είναι "λίγος" για τον χειμώνα μιας και η κλειστή αίθουσα είναι μικρή. Υπάρχει όμως αρκετά μεγάλη αυλή που καλύπτει τις ανάγκες όταν ο καιρός είναι καλός.
Στα του φαγητού τώρα. Μάλλον πεινούσαμε αλλά ταυτόχρονα μάλλον υπερεκτιμήσαμε και τις δυνατότητες μας. Παραγγέλθηκαν λοιπόν από δυο μερίδες κοντοσούβλι και (κλασική) γουρουνοπούλα, μια μερίδα μπιφτέκια, 1/4 παϊδάκια προβατίνας και 1/4 παϊδάκια κοτόπουλο. Επίσης σαλάτα χωριάτικη, χόρτα, μία μελιτζανοσαλάτα, τζατζίκι επί 2 όπως και 2 μερίδες πατάτες. Συνοδεύτηκαν από μπύρα, τσίπουρο χύμα και αναψυκτικά για τους μικρούς της παρέας.
Στην αρχή έφτασε στο τραπέζι νερό σε κανάτα καθώς και το κλασικό ψημένο ψωμί με λαδορίγανη στις πάντα γενναίες ποσότητες του Φετάνη.
Με ομαλή ροή έφταναν τα ορεκτικά στο τραπέζι και από τα κρέατα το πρώτο που ήρθε ήταν το κοντοσούβλι. Νοστιμότατο μεν, παρ' όλα αυτά υπήρχαν κάποια κομμάτια αρκετά σκληρά. Από εκεί και πέρα η ώρα προσέλευσης μας (η δική μας και του μεγαλύτερου πλήθους της πελατείας) συνέτεινε στο να παρουσιαστεί μεγάλο χάσμα μέχρι να έρθει το επόμενο πιάτο. Αρχικά ήταν οι δυο μερίδες γουρουνοπούλας. Πολύ μεγάλα κομμάτια εξαιρετικά μαγειρεμένου χοιρινού που πραγματικά έλιωνε στο στόμα. Οι πατάτες που το συνόδευαν επίσης, όπως και τις προηγούμενες φορές, νοστιμότατες.
Δυστυχώς, αν και υπάρχει η δικαιολογία της ταυτόχρονης προσέλευσης κόσμου και πληθώρας παραγγελιών, τα υπόλοιπα κρέατα άργησαν αρκετά. Πρώτα ήρθε το μπιφτέκι, που ο πεινασμένος μου ανιψιός, περίμενε πως και πως. Μεγάλη μερίδα όπως πάντα, πιάτο που έχουμε πάρει σε όλες τις επισκέψεις μας. Τα δυο πιάτα παϊδάκια έφτασαν στο τραπέζι όταν πλέον ήμασταν ήδη χορτάτοι (η υπερεκτίμηση των δυνατοτήτων που λέγαμε) και σε διάθεση επιστροφής στο σπίτι. Εγώ με τον αδελφό μου δοκιμάσαμε από ένα κάθε πιάτου. Το κοτόπουλο λίγο πιο στεγνό, αλλά παρ' όλα αυτά νόστιμο. Η προβατίνα φώναζε από μακρυά. Χαρακτηριστική μυρωδιά μεγάλου ζώου. Ταυτόχρονα όμως πολύ καλά ψημένο και αρκετά μαλακό. Ό, τι δε φαγώθηκε ζητήθηκε και συσκευάστηκε για το σπίτι.
Πριν φύγουμε κεραστήκαμε σοκολατόπιτες οι μικροί της παρέας και αμυγδαλόπιτες οι υπόλοιποι. Απόδειξη όπως πάντα κανονικά στο τραπέζι.
Συνολικά μείναμε ικανοποιημένο από την επίσκεψη μας. Το 3 στην εξυπηρέτηση για την καθυστέρηση στα τελευταία πιάτα. Η καταπληκτική Χρυσούλα είχε βαθμολογηθεί με άριστα τις προηγούμενες φορές. Γενικά είναι από τα μαγαζιά που θα ξαναπήγαινα.