Μεζεδοπωλεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

Σάββατο μεσημέρι για πρώτη φορά στα "Καραμανλίδικα του Φάνη" (που τα είχα στο μάτι για καιρό), δύσκολη μέρα/ώρα, όλα τα τραπέζια γεμάτα φυσικά κι εμείς δεν ξέραμε το σύστημα και ψάχναμε μόνοι μας αρχικά και στον εσωτ. χώρο και στην αυλή-στοά... Μέχρι που μας είπε ένας σερβιτόρος " συνεννοηθήκατε με την κ. Μαρία;".

Η κ. Μαρία είναι υπεύθυνη τοποθέτησης, σοφό και δίκαιο να προσέχουν να τηρούν σειρά προτεραιότητας. Σταθήκαμε στον πάγκο να περιμένουμε (ήμαστε οι πρώτοι σε αναμονή) και μόλις την είδαμε ήρθε άλλο ένα ζευγάρι και της είπε για τραπέζι πριν προλάβω να ψελίσω "μα εμείς ήρθαμε πρώτοι" για να λάβω άμεσα απάντησή της "σάς είδα, μην ανησυχείτε"! Δε μας αρέσει γενικά να περιμένουμε για τραπέζι και θα είχαμε φύγει αν δεν υπήρχε αυτή η ευγένεια και συνέπεια (και δικαιοσύνη, αχ, πόσο δυσεύρετη! ), γιατί εντωμεταξύ ένας σερβιτόρος μάς έφερε το γνωστό κέρασμα στη λαδόκολλα με το παστράμι και το τυράκι (δε χρεώνεται αγαπητέ Βαγγέλη) παρόλο που του είπαμε ότι δεν ξέρουμε ακόμα αν θα μείνουμε, αν θα βρεθεί γρήγορα τραπέζι κ. λ. π., κι εκείνος μάς σκλάβωσε λέγοντας "δεν πειράζει, να σας κεράσουμε τουλάχιστον να μας γνωρίσετε"...

Σε δευτερόλεπτα η σειρά αναμονής μεγάλωσε μέσα κι έξω, αλλά πολύ γρήγορα βρέθηκε τραπέζι για εμάς και άλλα 2 ζευγάρια που ακολουθούσαν. Τα τραπέζια χωρίζονται και ενώνονται ανάλογα, βέβαια οι αποστάσεις είναι σχεδόν ανύπαρκτες και κάποια στιγμή πιάσαμε κανονική κουβέντα με τους διπλανούς μας και κάναμε κανονική παρέα!

Νεράκι σε κανάτα άμεσα, παραγγελία ταχύτατα και τα πιάτα έφθασαν επίσης γρήγορα παρά το χαμό που επικρατούσε. Εύγε σε όλα τα παιδιά που κινούνταν με χάρη στο στριμωγμένο χώρο (δύσκολο να περάσεις, σε κάποια σημεία δεν είναι καθόλου για εύσωμους πελάτες) και μας φρόντιζαν όλους χωρίς προβλήματα!

Πήραμε παστιρμαδοπιτάκια (4 παχουλά, με την περισσότερη γέμιση παστουρμά και λίγο τυρί-νομάτα, φύλλο τραγανό και λίγο γιαούρτι στο πλάι), μελιτζάνα-κολοκυθάκι σε σάλτσα Καππαδοκίας με τριμμ. φέτα (νόστιμο, απαραίτητο το καλό φρ. ψωμάκι για βούτες) και ένα σαγανάκι καβουρμά με πατάτες-πιπεριές (μπόλικος καβουρμάς), μια μπύρα Argos Star και μία Ζέος pilsner (500ml, 3,5 ευρώ) και ο λογαριασμός 24 ευρώ με αποδείξεις και κέρασμα γιαούρτι με γλυκό καρότο.

Ελαφρύ μεσημεριανό (μεζεδάκια έχει το μαγαζί, όχι κανονικά φαγητά-μερίδες) που μας χόρτασε και δεν παρακόστισε, σ'ένα χώρο όλο ζωντάνια, ψηλοτάβανο, περιποιημένο και νοσταλγικό (μπακάλικο-φαγάδικο όπως παλιά) αλλά με όρους νέας εποχής...