Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Τα Εξάρχεια είναι μια συνοικία της Αθήνας πολύ όμορφη, με ζωντάνια και πολλά νέα παιδιά να συχνάζουν στην περιοχή, ωστόσο και πολύ ταλαιπωρημένη από τα επεισόδια που κατά καιρούς συμβαίνουν εκεί. Η "Ροζαλία" είναι μια από τις πιο γνωστές ταβέρνες, ένα από τα πιο παραδοσιακά στέκια της περιοχής. Αποτελεί σημείο συνάντησης για πολύ κόσμο και είναι γεγονός ότι μεσημέρι-βράδυ θα δει κάποιος εκεί αρκετές παρέες, το μαγαζί είναι σχεδόν γεμάτο. Πριν από λίγες μέρες, Παρασκευή βράδυ, ένας παλιός και καλός φίλος πρότεινε να βρεθούμε εκεί, με αφορμή την επίσκεψη καλής μας φίλης που έχει μετακομίσει πια μόνιμα εκτός Αθηνών.

Σεπτέμβριος, και στην Αθήνα το φθινόπωρο έχει μπει, χωρίς ωστόσο να αισθάνεσαι ότι έχει επικρατήσει το κρύο. Μόλις φτάσαμε, προβληματιστήκαμε αν θα καθόμασταν στα όμορφα τραπεζάκια που είναι τοποθετημένα στον πεζόδρομο και δίνουν ένα ιδιαίτερο χρώμα στην περιοχή ή αν θα προτιμούσαμε την ασφαλή λύση του στεγασμένου εσωτερικού χώρου. Η φίλη μας έδωσε τη λύση, επιλέγοντας τον εσωτερικό χώρο, έναν χώρο με κλασική διακόσμηση ταβέρνας, ωστόσο με τα τραπεζοκαθίσματα χωροθετημένα έτσι, ώστε οι πελάτες να κάθονται με άνεση και να μη στριμώχνονται με τους διπλανούς.

Στη "Ροζαλία" η πρώτη επαφή με το μενού γίνεται "δια ζώσης". Ένας από τους σερβιτόρους έφερε ένα μεγάλο δίσκο γεμάτο ορεκτικά. Έξυπνη ιδέα! Οι πελάτες βλέπουν τι ακριβώς είναι το κάθε ορεκτικό, αλλά και πεινασμένοι καθώς είναι, κατά κανόνα κρατούν περισσότερα πιάτα από όσα θα παράγγελναν, αν απλώς διάβαζαν τον κατάλογο.

Από τον -χορταστικό στα μάτι- δίσκο διαλέξαμε και κρατήσαμε:
- Μελιτζανοσαλάτα: Πολύ νόστιμη, πικάντικη, με πλούσιο το σκόρδο, μας άρεσε πολύ και την τιμήσαμε δεόντως!

- Φάβα: Αρκετά καλή, από τα ορεκτικά που ανεπιφύλακτα θα πρότεινα.

- Ταμπουλέ με πολλά μυρωδικά: Προσωπικά δεν με ενθουσίασε, οι δύο συνδαιτυμόνες μου όμως, το βρήκαν αρκετά νόστιμο.

- Χόρτα: Εκτιμώ ότι ήταν βρασμένα λίγο περισσότερο απ' όσο χρειαζόταν.

Τα ορεκτικά τα συνοδεύσαμε με νόστιμο λευκό και μαύρο ψωμάκι που μας έφερε ο ευγενέστατος σερβιτόρος μαζί με τα μαχαιροπήρουνα, καθώς και μια κανάτα παγωμένο νερό από τη βρύση.

Στη συνέχεια, μελετώντας τον κατάλογο, αποφασίσαμε να διατηρήσουμε στην παραγγελία μας τη λογική του "όλα στη μέση" και πήραμε επιπλέον:

- Μια φέτα λαδορίγανη: Αρκετά καλής ποιότητας φέτα, μας άρεσε και συνόδευσε με επιτυχία τα ορεκτικά μας.

- Αρνάκι λεμονάτο με πατάτες τηγανιτές: Συμπαθητικό πιάτο, σωστά μαγειρεμένο το αρνάκι, καταναλώθηκε μέχρι τέλους, χωρίς όμως να μας ενθουσιάσει.

- Σουβλάκι κοτόπουλο: Σωστά ψημένο, γαρνιρισμένο με πατάτες τηγανιτές και ρύζι, μας άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις.

Ήπιαμε λίγο κόκκινο κρασί εύγευστο, ευκολόπιοτο, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γευστική ένταση.

Η εξυπηρέτηση από τους σερβιτόρους ευγενική και σχετικά γρήγορη, απλά την ώρα αιχμής, όταν το εστιατόριο γέμισε, παρατηρήθηκε μια μικροκαθυστέρηση στην ανταπόκριση στα αιτήματά μας. Να επισημάνω πάντως πως, όταν είχαμε τελειώσει το φαγητό, πέρασε ένας γελαστός σερβιτόρος κρατώντας έναν δίσκο με σφηνάκια χωνευτικού λικέρ μαστίχα, καθώς και σφηνάκια με λικέρ καφέ και μας παρότρυνε να πάρουμε από ένα. Φυσικά, το ίδιο έκανε και σε όλα τα τραπέζια που υπολόγιζε ότι οι πελάτες είχαν τελειώσει το φαγητό. Έξυπνη ιδέα που δημιούργησε και ευχάριστη ατμόσφαιρα στο χώρο!

Επίσης, να προσθέσω ότι αυτό δεν ήταν το μόνο κέρασμα! Αφού ζητήσαμε τον λογαριασμό, μάζεψαν τα πιάτα και έφεραν μια ευμεγέθη πιατέλα που περιείχε τρία γενναία κομμάτια πολύ εύγευστου σιμιγδαλένιου χαλβά, τρία κομμάτια νόστιμο ραβανί και τρεις μπάλες παγωτό μπανάνα, ένα γλυκύτατο (κυριολεκτικά και μεταφορικά) κλείσιμο σε ένα ωραίο δείπνο...

Ο λογαριασμός έφτασε τα 14 ευρώ το άτομο, οι τιμές μας φάνηκαν πολύ λογικές, εκτιμώ ότι το value for money είναι πολύ καλό.

Προσωπικά, ευχαρίστως θα ξαναπήγαινα στη "Ροζαλία", ειδικά αν βρισκόμουν στο κέντρο της Αθήνας. Η ποιότητα του φαγητού είναι καλή, τυπικές ελληνικές γεύσεις, η εξυπηρέτηση ευγενική, ο χώρος συμπαθητικός και το κόστος φυσιολογικό. Νομίζω ότι αξίζει κάποιος να δώσει μια ευκαιρία σε αυτή τη συμπαθητική ταβέρνα στα Εξάρχεια!