Αφρική - Μελίσσια, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι και έχοντας όρεξη για πικάντικες γεύσεις και κρεατοφαγία, καταλήξαμε Μελίσσια μαζί με τα μικρά μας.
Στο μυαλό μας είχαμε το γνωστό Kozi's, κλασσική αξία, όμως βλέποντας το Sasi's ακριβώς δίπλα και στην υποδοχή την ίδια κοπέλα, ιδιοκτήτρια του Kozi's, άρχισα να αναρωτιέμαι αν είναι η ίδια επιχείρηση. Αμέσως τι έκανα; Μπήκα στο έμπιστό μας Ask4food για κριτικές και λεπτομέρειες.
Η επιβεβαίωση ότι είναι δύο ίδιες επιχειρήσεις με μικρές αλλαγές σε λίγα πιάτα και ιδιοκτήτη τον έναν εκ των δύο αδελφών του Kozi's δεν άργησε να έρθει. Ευχάριστη έκπληξη θα έλεγα.

Οπότε βλέποντας λιγότερη ουρά, από το αδελφάκι δίπλα, μπήκαμε και με χρόνο αναμονής 20', κάτσαμε στο τραπέζι μας. Στο ενδιάμεσο μας πρόσφεραν το γνωστό σφηνάκι με το οινόμελο και από ένα σφηνάκι fanta για τα μικρά.
Επειδή μας είχαν ήδη πάρει την παραγγελία ώστε να εξυπηρετηθούμε αμέσως μόλις κάτσουμε, λόγω των μικρών, δεν πέρασαν 2΄και τα ορεκτικά ήρθαν αμέσως εφόσον περάσαμε στο τραπέζι μας.

Πολύ θετικό και συγχαρητήρια γιατί η αλήθεια είναι ότι όταν έχεις μικρά κάτω των 2 ετών, η αναμονή σε εστιατόριο είναι κάπως βασανιστική.
Για αρχή πήραμε τα κλασσικά πιτάκια με τη γλυκιά σως καθώς και τη σαλάτα, που δεν θυμάμαι το όνομα της, όμως είναι με προσούτο και τυρί μπουράτα, αυθεντική μοτσαρέλα και μαρμελάδα ντομάτας. Καταπληκτική τόσο στη γεύση και όσο και στην παρουσίαση πιάτου, καθώς όλα μετρούν. Μεγάλο μέγεθος και άνετα κάνει και για 4 ενήλικες.
Στη συνέχεια πήραμε το sasi's burger, που ήρθε με ζουμερό μπιφτέκι, αυγό και τσένταρ, χωρίς μπέικον και bbq sauce λόγων του ότι προοριζόταν για τα νήπιά μας, ένα ψαρονέφρι στη σούβλα με τα γνωστά Αφρικανικά μπαχαρικά και μία πραγματικά σωστή και μέτρια ψημένη, όπως το ζητήσαμε, μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος χωρίς κόκκαλο με πατάτες τηγανιτές. Και τα 3 πιάτα είχαν το σωστό ψήσιμο, το κρέας όπως έπρεπε και είχε ζητηθεί στο ψήσιμο με το μοναδικό ίσως μείον ότι στο κοντοσούβλι ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι ήταν μόνο λίπος και καθόλου κρέας, σημείο που με ενόχλησε και για αυτό και τα 3 στα 4 η βαθμολογία στη γεύση.
Οι μερίδες είναι πραγματικά μεγάλες και αυτό σε συνδυασμό με την ποιότητα του φαγητού και την άνεση του χώρου δικαιολογεί τις λίγο υψηλές τιμές για αντίστοιχα πιάτα σε άλλα εστιατόρια.
Για όλα αυτά μαζί με ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό και 1/2 λίτρο λευκό κρασί χύμα πληρώσαμε 64 Ευρώ.
Πραγματικά μπράβο στην όλη ομάδα του Sasi's που και κρατούν το επίπεδο του σέρβις και φαγητού σε υψηλά επίπεδα και ενώ δεν λειτουρζούν με ρεζερβέ, προσπαθούν να κυλήσουν όλα όσο πιο ομαλά γίνεται.