Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Παγκράτι, Αθήνα

Μέσα Σεπτεμβρίου, με τα βράδια να νοιώθεις μία δροσιά στην πλάτη, κατευθυνθήκαμε στο ΒΥΡΙΝΗ στο Παγκράτι (έχοντας κάνει κράτηση νωρίτερα για 4 άτομα).
Η αλήθεια είναι ότι πρότεινα το Βυρήνη χωρίς να έχω συμβουλευτεί το a4f, με κριτήριο ότι στο Παγκράτι μπορείς ακόμη να καθίσεις έξω, σε αντίθεση με τα Β. Π. που ακόμη και το μεσημέρι φοράς ζακέτα.
Καθίσαμε στην αυλή που υπάρχει στο πίσω μέρος του μαγαζιού, απλή, καθαρή, φροντισμένη.
Για καλή μας τύχη, πολύ μεγάλο μέρος του χώρου το είχε καταλάβει μία παρέα με μέσο όριο ηλικίας τα 65-70, η οποία αριθμούσε πάνω από 20-25 άτομα και το είχαν ρίξει στο τραγούδι!!!
Υπέροχες φωνές –ακούγονταν προπονημένοι, ίσως είναι χορωδία ή κάτι τέτοιο- με ωραίο ρεπερτόριο Χατζηδάκη, Θεοδωράκη κλπ., μια αναπάντεχη ευχάριστη έκπληξη, να τους ακούς και να επιβεβαιώνεις ότι τελικά δεν πρέπει να σκοτώνουμε τα άλογα όταν γεράσουν!!

Η αλήθεια είναι ότι για αρχή παραγγείλαμε λευκό κρασί (έως ότου φθάσουν – παρκάρουν οι άλλοι 2 της παρέας) το οποίο ξεχάστηκε και ήρθε με χρονοκαθυστέρηση –και αφού τους το υπενθυμίσαμε. Σημειώνω ότι ο μικρός που μας εξυπηρέτηση μας ζήτησε συγνώμη 2 φορές επειδή ξέχασε το κρασί!
Η αλήθεια είναι ότι το service γίνεται από 2 νεαρούς (υποθέτω της οικογένειας), αλλά παρόλη την προσπάθειά τους να είναι ευγενικοί και άμεσοι, ένοιωσα ότι τους λείπει ο επαγγελματισμός – ο οποίος έρχεται και με την εμπειρία. Νέοι είναι ακόμη, θα μάθουν.... τους στοίχισε όμως 1 ντοματίτσα....
Το λευκό κρασί το επιστρέψαμε –ως κακό και αντικαταστάθηκε από ένα συμπαθητικό κόκκινο.
Πήραμε μία σαλάτα με φασόλια μαυρομάτικα, βραστή πατάτα και ντομάτα, ζητήσαμε συμπληρωματικά το «λαδόξυδο» το οποίο και της έλειπε για να καταναλωθεί με ευχαρίστηση.
Επίσης, πήραμε μία γίγαντες (απλούς χωρίς σύγκλινο και γραβιέρα) καλή γεύση, χωρίς όμως να σου αφήνει αυτό το κάτι για να επαναλάβεις το πιάτο.
Ο κατάλογος φαγητών περιορισμένος (δε με χαλάει) με 2-3 μαγειρευτά ημέρας και της ώρας.
Ζητήσαμε ντολμαδάκια, δυστυχώς δεν είχαν λόγω έλλειψης φύλλων, έρχονται τις επόμενες ημέρες…..

Πήραμε μία χοιρινό τσιγαριαστό με δεντρολίβανο, η αλήθεια είναι ότι η μερίδα ήταν απαράδεκτα μικρή για κυρίως πιάτο και χωρίς καμία ιδιαίτερη γεύση.
Το κρέας δεν ήταν τρυφερό και το δεντρολίβανο δεν "ακουγόταν".
Αντίθετα, η μερίδα με μπιφτεκάκια που πήραμε ήταν κανονική σε μέγεθος και πολύ γευστική-επαναλάβαμε το πιάτο.

Η παρέα/τραγουδιστές αποχώρησε κατά τις 11:30-12:00 ώρα που ουσιαστικά εγκατέλειψαν και οι περισσότεροι επισκέπτες (σημειώνω ότι εκτός της «παρέας χορωδίας» οι περισσότεροι υπόλοιποι επισκέπτες δεν ήταν Έλληνες! ), οπότε ζητήσαμε λογαριασμό.
€ 45,00 καλό vfm –όχι όμως ικανοποιητικό- αν λάβεις υπόψη το κακό λευκό κρασί και τις μικρές σχετικά μερίδες.
Εντάξει, πρόκειται για ένα μαγαζί στο οποίο έως ένα βαθμό αναβιώνει το στυλ της παλιάς Αθήνας, αλλά η αλήθεια είναι πως υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός σε αυτό (ύφος, γεύση, περιβάλλον και ήθος) – και μάλιστα στην ευρύτερη περιοχή του Παγκρατίου.

Είμαι σίγουρη ότι οι ιδιοκτήτες αφουγκράζονται τις -καλοπροαίρετες- κριτικές μας και οι μικρές αστοχίες θα διορθωθούν.