Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Στο Δυόσμο, πήγαμε ένα Σάββατο βράδυ, παρέα τρία άτομα. Για Καστέλλα ξεκινήσαμε, αλλά ο καιρός μας τα χάλασε. Η απότομη ψύχρα του φθινοπώρου, μας οδήγησε σε αναζήτηση ενός πιο χουχουλιάρικου μέρους στον Πειραιά. Ας είναι καλά το ask4food και οι φίλοι του, γιατί σ’ αυτούς οφείλεται η επιτυχής επίσκεψη στο Δυόσμο.

Όπως έχουν γράψει πολλοί σχολιαστές πριν από εμένα, ο Δυόσμος είναι ένα μοντέρνο μεζεδοπωλείο, στο τέλος της λεωφόρου Φρεατίδος, πολύ κοντά στην παραλιακή. Στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό, μεταξύ δύο πολυκατοικιών. Αλλά έχει αξιοποιήσει πολύ ωραία τους δύο μεγάλους χώρους του, τον πρώτο όροφο και την ταράτσα και μπορεί να εξυπηρετήσει αρκετό κόσμο. Η διακόσμηση είναι λιτή και προσεγμένη, σεβόμενη τους χώρους ενός παλιού κτιρίου. Πέτρα τους τοίχους, ωραίο πλακάκι με γεωμετρικά σχέδια στην είσοδο, ένας παλιός καθρέφτης στην υποδοχή, μια εντυπωσιακή, γυριστή ξύλινη σκάλα.

Και το μήνυμα που γεννιέται αυθόρμητα: Είναι σημαντικό κι ελπιδοφόρο για την πόλη μας, που για δεκαετίες ζούσε από την απαλλοτρίωση, να υπάρχει επιτέλους κάποιος σεβασμός στα παλιά κτίρια, να αξιοποιούνται και να παίρνουν ζωή. Κι ο Πειραιάς έχει πολλά τέτοια.

Το πάρκιγκ βέβαια είναι πάντα ένα ζητούμενο στην περιοχή αυτή. Αλλά μην αποθαρρύνεστε γιατί το φαγητό θα σας ανταμείψει.

Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ χαλαρωτική, με ελληνική μουσική και τα τραπέζια σε ικανή απόσταση μεταξύ τους. Εμείς καθίσαμε στον πρώτο όροφο, ήμασταν από τους πρώτους που φτάσαμε, αλλά στη διάρκεια της βραδιάς, σχεδόν γέμισε και μάλιστα με αρκετό νεανικό κόσμο.

Μας εξυπηρέτησε μια πολύ συμπαθητική κοπέλα. Γλυκύτατη και επικοινωνιακή, ακομπλεξάριστη, σχεδόν φιλαράκι. Μας έβαλε σε ένα τραπέζι των 6 ατόμων να είμαστε άνετοι (είχαμε κάνει και την κράτησή μας), μας έφερε καταλόγους και μας κατατόπισε πλήρως.

Στην αρχή ήρθε ψωμάκι με ένα ωραίο ροδο-πορτοκαλι ντιπ που περιείχε και μάραθο (0,80 ευρώ). Ωραία έναρξη. Ο κατάλογος είναι σχετικά περιορισμένος, όπως τον είδα εγώ. Γύρω στα δέκα ορεκτικά, 4-5 σαλάτες, 5-6 κυρίως και νομίζω 2 πιάτα ζυμαρικά-ριζότι και κάποια γλυκά.

Παραγγείλαμε:

- Ντάκο παράξενο. Ήταν πράγματι κάπως πειραγμένος. Με ντοματίνια, ψιλά τετράγωνα κομματάκια κολοκυθιού, δυόσμο, ξινοτύρι Νάξου και μαύρο σουσάμι πάνω στο τυρί. Εγώ γενικά δεν είμαι πολύ του ντάκου - είμαι πιο πολύ της ελαφριάς σαλάτας, με την πρασινάδα και το ντρέσιγκ της – η συγκεκριμένη όμως μου άρεσε γιατί τα υλικά έδεναν ωραία μεταξύ τους και κυρίως, το παξιμάδι πιανόταν στο πιρούνι. Δεν ξέρω αν ήταν ήδη κομμένο ή μουλιασμένο, πάντως δεν απαιτούσε σφυρί και καλέμι για να κοπεί.

2 εκ των ουκ άνευ πιάτων του καταστήματος (όπως μας υπέδειξε η σούπερ σερβιτόρα μας):

- Τηγανιτές μπάλες από ανθότυρο σε μια μαρμελάδα ντομάτας (?) που του πήγαινε πάρα πολύ! Οι τυρένιες μπάλες με το ελαφρύ ανθότυρο και το κατσικίσιο τυρί πέτυχαν διάνα στόχο στους γευστικούς μου κάλυκες, ακριβώς όσο (ελάχιστα) αλμυροί πρέπει και αρκούντως τραγανοί.

- Τηγανιά μανιταριών με λάδι τρούφας. Μόνο εγώ έτρωγα μανιτάρια απ’ την παρέα και μου έκαναν την χάρη να τα παραγγείλουμε. Τα συγκεκριμένα ήταν μεν πολύ νόστιμα, αλλά ως πιάτο δεν με εντυπωσίασε. Είχαν αυτή την γνωστή κρέμα με λάδι τρούφας, που σε όποιον αρέσει, ξέρει τι να περιμένει. Απλά θα προτιμούσα πλευρώτους, παρά κλασικά λευκά. Ήρθαν σε πήλινο μπολ.

Το τρίτο must του καταλόγου ήταν ο καβουρμάς. Εγώ είχα την περιέργεια να δοκιμάσω ένα παραδοσιακό αλλαντικό (δεν είμαι καθόλου γνώστης) και ευχαρίστως θα το παράγγελνα. Αλλά οι έτεροι της παρέας δεν ήταν των ψαγμένων γεύσεων. Και τελικώς δεν το παραγγείλαμε…όπως καταλαβαίνετε υπήρχαν κάποιες ασυμφωνίες...

- Αντί αυτού πήραμε λουκάνικα Τζουμαγιάς. Τους φάνηκε πιο ασφαλής επιλογή. Εδώ μούτρωσα εγώ. Γιατί ξέρω ότι αυτά που σου προτείνει ο σερβιτόρος, είναι συνήθως τα καλύτερα. Όχι, όμως, εμείς επιμέναμε λουκάνικα! Λοιπόν ήρθαν 4-5 λεπτά λουκάνικα με λίγη σος μουστάρδας (νομίζω), αλλά δυστυχώς δεν άξιζαν. Λυπάμαι που το λέω, αλλά ακόμα και ο κρεατοφάγος της παρέας, δεν τα πολυτίμησε…

- Μαστέλο Χίου με μαρμελάδα σύκου. Όχι να το παινευτώ για την καταγωγή μου, αλλά το μαστέλο είναι μακράν το πιο νόστιμο-ελαφρύ ψητό τυρί που έχω φάει. Κι επειδή έχω φάει άπειρο από χιώτικες ψησταριές, θα γκρινιάξω για την ποσότητα (παιδιά, σας παίρνει να είναι λίγο πιο χοντρή η φέτα) και θα πω μπράβο για την πινελιά του σύκου. Δεν συνηθίζεται αλλά του πάει.

- Μπιφτέκια ψητά. Νόστιμα και ζουμερά. Είναι ένα απ’τα κυρίως, εμείς το πήραμε στη μέση. Στους συνδαιτημόνες άρεσαν πολύ. Εμένα μου φάνηκαν ελαφριά, κάπως ουδέτερα. Συνοδεύονταν από λίγες πατάτες ψητές και μανιτάρια ψητά πάνω σε μια σος (που δεν κατάλαβα τι ακριβώς ήταν).

Γλυκό δεν πήραμε, αλλά μας ήρθε κερασματάκι οινόμελο σε σφηνάκια που ήταν ντελίσιους! Το ίδιο θα πω και για το ημίγλυκο χύμα κρασάκι με το οποίο συνοδέψαμε το δείπνο. Εγώ συνήθως δεν προτιμώ ημίγλυκο αλλά τώρα ήπια χάριν της παρέας και μου άρεσε πολύ.

Συμπερασματικά θα βάλω 4 στη γεύση, με μικρή επιείκεια, γιατί θεωρώ ότι στην κατηγορία του εκπληρώνει τους σκοπούς του και έχει πολλά υποσχόμενη κουζίνα. Στην εξυπηρέτηση 4 λόγω της εξυπηρετικότατης σερβιτόρας και των σωστών χρόνων. Θα βγάλω μια ντοματούλα απ’ τον χώρο λόγω θέας και μόνο, αλλά στο vfm δεν μπορώ να στερήσω το 4ρι, γιατί νομίζω ότι οι τιμές του είναι πολύ λογικές για την εποχή μας, αναλογικά με την ποιότητα των πιάτων του.

Πληρώσαμε συνολικά 43 ευρώ και φύγαμε ευχαριστημένοι, χορτάτοι και ολίγον ζαλισμένοι απ’το κρασί και την όμορφη βραδιά. Ευχαριστώ τους φίλους του ασκ που ανοίγουν τους γευστικούς μου ορίζοντες με τις προτάσεις τους. Θα ξαναπάμε!

2016-10-03 22:06:59

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε τόσο για την επίσκεψη σας, όσο και για την πολύ όμορφη κριτική σας.

Έχουμε ήδη λάβει υπόψιν μας τις παρατηρήσεις σας και ευελπιστούμε ότι τις διορθώσαμε

Με εκτίμηση
Η ομάδα του Δυόσμου

2016-11-12 20:20:29
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ram.