Πολίτικη κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Εδώ και καιρό ήθελα να επισκεφθώ το εστιατόριο "Suzanna" και να που οι συγκυρίες με έφεραν εκεί ένα βραδάκι καθημερινής. Τα ορεκτικά μάς φάνηκαν αρκετά νόστιμα - έως πεντανόστιμα - ενώ τα κυρίως πιάτα τα βρήκαμε πολύ μέτρια. Καθίσαμε στην προσεγμένη αυλή του εστιατορίου, ανάμεσα στις πολυκατοικίες μαμούθ του Π. Φαλήρου....

Ο προαύλιος χώρος είναι αρκετά μεγάλος, ευχάριστος, καθαρός και προσεγμένος με όμορφα λευκά, πλαστικά, τραπέζια και καθίσματα σε πράσινο παλ. Τα σουπλά που διακοσμούν τα τραπέζια είναι με περίτεχνα σχεδιασμένα λουλούδια σε ζωντανά χρώματα. Περιμετρικά του χώρου υπάρχουν πολλά φυτά και διάσπαρτες γλαστρούλες που δίνουν ένα ανέμελο ύφος ανάμεσα στις τόσες πολυώροφες πολυκατοικίες που πολιορκούν την περιοχή ακατάπαυστα (! ). Δύο βασικά στοιχεία - λεπτομέρειες που κάνουν το μαγαζί φίνο- είναι τα λίγα ροδοπέταλα μέσα σε μια μικρή γούρνα στην είσοδο του εσωτερικού χώρου, αλλά και ως κυρίαρχο στοιχείο (κυρίως αρωματικά) στις τουαλέτες, καθώς και το κομψό δάπεδο με τα διαλεχτά καφέ-λευκά πλακάκια!
Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ απλός με πολύ λίγα τραπέζια.

Αν και θα σας φανεί κάπως περίεργο, ο βασικός λόγος που το συγκεκριμένο εστιατόριο μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον ήταν το φημισμένο κιουνεφέ του. Φυσικά και το παραγγείλαμε στο τέλος. Εν τέλει, το βρήκα αρκετά νόστιμο χωρίς βέβαια να με συγκινήσει ιδιαίτερα.

Με το που βολευτήκαμε στα τραπέζια μας, το εμφιαλωμένο νερό ( 1,00) ήρθε ευθύς αμέσως, και το κρατήσαμε για προληπτικούς λόγους, ήμασταν βλέπετε η πρώτη παρέα για βραδινό και δεν θέλαμε η ευγενική σερβιτόρα να διανύσει πάλι την μεγαλούτσικη απόσταση προς την κουζίνα....

Στο τέλος δεν υπήρξε κάποιο κέρασμα χαλβάς όπως διάβασα σε πολύ πρόσφατη κριτική. Αυτό συνέβη ίσως επειδή παραγγείλαμε το κιουνεφέ που σας ανάφερα προηγουμένως. Τα σχόλια περιττά....

Τους βγάζω το καπέλο για τα στρογγυλά, πεντανόστιμα και αφρατούλικα πιτάκια - ψωμάκια (1,60 ) που μας έφεραν στην αρχή...!!!
Την υπέρμετρη ποσότητά τους, όμως, γύρω στα εφτά κομμάτια ψωμιού, την βρίσκω πραγματικά υπερβολική, κυρίως όταν πρόκειται για δύο άτομα μόνο, πριν μάλιστα δοθεί η παραγγελία μας, έτσι ώστε να γίνει γνωστό το προς τα που θα κινηθεί ο θαμώνας (βρεθήκαμε με τόσα ψωμάκια συν το τεράστιο πιτοειδές μανούσε που παραγγείλαμε μετά.., συν τις μεγάλες πίτες που είχαν τα πιάτα )!!!!
Από την άλλη πλευρά, κάποιος που θα έρθει π. χ. πεινασμένος και κεφάτος στο μαγαζί σου, από την στιγμή που τον "τσουπώνεις" από την αρχή, με νόστιμο κατά τα άλλα, ψωμάκι, του στερείς την δυνατότητα να δοκιμάσει την πληθωρική ανατολίτικη κουζίνα σου επαρκώς ή έστω να γευτεί με "καθαρό" στομάχι και νου τις γεύσεις σου..!! Οι λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά!!

'Ασχετο (κάπως) αλλά καλό θα είναι όταν μιλάμε με τον επισκέπτη ή παίρνουμε κάποια παραγγελία να μην ακουμπάμε μαλλιά, μύτες, αυτιά.... μπλιαχ!!!

Κατά τα άλλα, στο σέρβις συναντήσαμε μια ευγενική και αεικίνητη ρωσοπόντια νεαρή κυρία.

Παραγγείλαμε λοιπόν τα εξής:

Μανούσε με ζάταρ, θυμάρι, σουσάμι και σουμάκ με ελαιόλαδο (3,50). Πρόκειται για μια μεγάλη στρογγυλή και λεπτή πίτα που προσομοιάζει, τουλάχιστον στην εμφάνιση, σε πίτσα (γύρω στα έξι μεγάλα κομμάτια), εξαιρετικής γεύσης, συνόδευσε άψογα το παρακάτω χούμους. Στον κατάλογο υπάρχουν και άλλοι ενδιαφέροντες συνδυασμοί μανούσε!

Χούμους Σνουμπάρ με κουκουνάρι (5,50), εκπληκτική γεύση και αρκετά χορταστική ποσότητα που δύσκολα την καταφέρνουν δύο άτομα. Επιπλέον, η παρουσίαση του πιάτου ήταν δελεαστική, καθώς το μπόλικο λαδάκι τριγύρω και η όμορφα τοποθετημένη ποσότητα κουκουναριού στο κέντρο του εδέσματος έκαναν το πιάτο σούπερ!!

Φαλάφελ (6,00), αν και περιλαμβάνεται στα ορεκτικά, το παραγγείλαμε ως κυρίως. Η ποσότητα σίγουρα θυμίζει κυρίως..... γύρω στα έξι ρεβυθοκεφτεδάκια (φαλάφελ), πάνω σε αραβική πίτα που συνοδεύονταν από ένα μπολάκι νόστιμης ταχίνης, ντομάτα και φέτες αγγουριού. Ενώ η εμφάνιση του πιάτου σε προδιαθέτει θετικά η γεύση, ήταν αποκαρδιωτική πρωτίστως γιατί τα φαλάφελ μας ήταν στεγνά, σκληρά και σχεδόν άνοστα. Προσγειωθήκαμε απότομα αφού τα προηγούμενα πιάτα μας είχαν ικανοποιήσει σε μεγάλο βαθμό.

Κεμπάμπ αλά Suzanna (8,50) με γαρνιτούρα πλιγούρι, κρεμμύδι σαν τουρσί και ντομάτα. Τα κεμπάμπ (4 τεμ. ) σερβίρονται πάνω σε τεμαχισμένη νόστιμη πίτα. Από ένα τέτοιο μέρος είχα μεγαλύτερες αξιώσεις, το συγκεκριμένο κεμπάμπ δεν ξέρω για ποιο λόγο ήταν πολύ μέτριο. Προσωπικά, πέρα από το κεμπάμπ, ξενέρωσα με την γαρνιτούρα που ήταν κάπως ετοιματζίδικη και περίεργα κρύα.
Όμως, υπάρχουν στον κατάλογο τόσα είδη κεμπάμπ, και ίσως εγώ να διάλεξα το κεμπάπ-σπεσιαλιτέ τους με το όνομα του μαγαζιού, που τελικά όμως δεν μου ταίριαζε... Έτσι, σε αυτό το θέμα θα έδινα μια ακόμα ευκαιρία, εάν και μόνο εάν τύχαινε να βρεθώ στην περιοχή.

Μέσα από την δική μου μικρή γαστρονομική επαφή με το εστιατόριο, αλλά και διαισθητικά, θα έλεγα ότι το πιο δυνατό σημείο της "Suzanna" είναι τα -ουκ ολίγα- ανατολίτικα και πολίτικα μεζεδάκια που έχει ο κατάλογος.

Το κιουνεφέ μας στο τέλος συνοδεύτηκε από μπάλα παγωτού εκμέκ (4,50), αρκετή ποσότητα γλυκού και νοστιμούτσικο. Ωστόσο, μου φάνηκε αρκετά σιροπιαστό! Άλλα γλυκά: σουφλέ σοκολάτας, κορμός σοκολάτας, σεπερπαρέ κ. ά.

Ήπιαμε μια μπύρα FIX μαύρη (3,00).
Από ποτά δεν υπάρχει κάτι το αξιοσημείωτο: χύμα κρασί, ούζο και ένα τσίπουρο.
Σερβίρεται και αϊράνι (3,00). Ακόμα θα βρείτε και αραβικό καφέ αρωματισμένο με ανθόνερο (2,00).

Ίσως, μετά από πολύ καιρό, επανερχόμουν στη "Suzanna", το μενού άλλωστε είναι αρκετά πλούσιο, για να έχω ολοκληρωμένη γαστρονομική άποψη, πόσο μάλλον εάν κρίνω από τα νόστιμα ορεκτικά που δοκίμασα και μόνο....!