Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

25 Σεπτεμβρίου, πολιτιστική Κυριακή στην Αθήνα, επίσκεψη σε 2 μουσεία, στο ένα δε απολαύσαμε μία εκπληκτική ξενάγηση (μα πόσα πράγματα υπάρχουν να κάνεις σε αυτή την πόλη! ).

Προς το μεσημεράκι, πήγαμε μέχρι το Σύνταγμα ψάχνοντας που θα ικανοποιήσουμε την πείνα μας.
Η μύτες 2 πεινασμένων γυναικών έλκονταν από ινδικές, ισπανικές, ιαπωνικές, κινέζικες κουζίνες, καταλήξαμε να πάθουμε ότι παθαίνεις με τις δοκιμές αρωμάτων: δεν μπορείς να αποφασίσεις σε ποιο θα καταλήξεις…
Στην τελευταία μας γύρα προς αναζήτηση φαγητού –Ω! του θαύματος- πέσαμε πάνω στο Τζίτζικα και μέρμηγκα που για καλή μας τύχη είχε και διαθέσιμο τραπέζι!!!
Χωρίς καμία περαιτέρω συζήτηση, στρογγυλοκαθίσαμε στον εξωτερικό χώρο, αμέσως μας έστρωσαν το τραπέζι μας και μας έφεραν το καλωσόρισμα (ελίτσες & 2 τσιπουράκια) και το ψωμάκι μας.
Φυσικά ανακαλύψαμεε τα μαχαιροπήρουνά μας στο συρτάρι που έχει το κάθε τραπέζι! ) έξυπνη τσαχπινιά, αφού στην αρχή οι περισσότεροι από εμάς ζητάμε από τα παιδιά στο service να φέρουν μαχαιροπήρουνα.

Ο έξω χώρος τίποτε το ιδιαίτερο, πάνω στο πεζοδρόμιο στέκονται τα τραπεζοκαθίσματα, ο δε μέσα χώρος απλός, λιτός και καθαρός, οι τουαλέτες το ίδιο καθαρές και με πρωτότυπους νιπτήρες!

Μετά από μελέτη του Menu, αποφασίσαμε να πάρουμε το Menu των 2 ατόμων με κόστος € 18,00/άτομο για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε περισσότερα και ίσως τα χαρακτηριστικότερα πιάτα.
Για κρασάκι προτιμήσαμε ½ κιλό κόκκινο αγιωργίτικο χύμα, πολύ καλό.

Η χρονική ροή που έφθαναν τα πιάτα στο τραπέζι μας είναι αυτός ακριβώς που επιθυμούσαμε και οι δύο, δηλαδή άφιξη πιάτων με χρονική απόσταση μεταξύ τους τόση ώστε να έχεις ήδη γευτεί το περισσότερο από ότι έχει προηγηθεί αλλά όχι τόσο ώστε να το έχεις τελειώσει….
Πριν προχωρήσω στην ανάλυση του φαγητού θα δώσω μεγάλο μπράβο στην εξυπηρέτηση, γιατί εκτός της αμεσότητας και ευγένειας, πέτυχε αυτό που περιγράφω παραπάνω (π). ου σπανίζει

Το menu μας αποτελείτο από
1 φρεσκότατη και δροσερότατη σαλάτα
Πιτάκια του Μέρμηγκα (πιτάκια με γέμιση μυζήθρα) πεντανόστιμα
Τριλογία μανιταριών στα κάρβουνα.... ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΙΑ
Καγιανά αλλιώτικο, ότι και να πω για αυτό το πιάτο (και δε με κερδίζει εύκολα ο καγιανάς) είναι λίγο
Μαστιχάτο Κοτόπουλου, φιλέτο κοτόπουλο σε φωλιές καταιφιου με σως μαστίχας και μπέικον (η αλήθεια είναι ότι η μαστίχα δεν ακούγεται, παρόλα αυτά είναι ένα υπέροχο πιάτο)
Φιλετάκια χοιρινού με σως κρασιού και πουρέ πατάτας και μελιτζάνας, ακόμη ένα απίθανο πιάτο.
Για γλυκό μας προσέφεραν παγωτό βανίλια λουσμένο με σοκολάτα

Όλα τα παραπάνω καταναλώθηκαν από δύο γυναίκες που δεν άφησαν ούτε ένα ψιχουλάκι!!!
Θα πω ότι το μέγεθος στις μερίδες είναι από μικρό έως μέτριο, όμως δεδομένου ότι πήραμε συγκεκριμένο menu το σύνολο της ποσότητας που φάγαμε είναι πολύ καλό.
Σημειώνω ότι στα γύρω τραπέζια οι μερίδες εκτός συγκεκριμένου menu είχαν κανονικό μέγεθος.

Οι τιμές του δεν είναι χαμηλές τιμές ταβερνείου, όμως εάν το δεις από την πλευρά της διαφορετικότητας, απογειωμένων γεύσεων, καταπληκτικού service σε σχέση με το κόστος του γεύματος, νομίζω ότι τελικά θα πω πως είναι σχεδόν vfm.

Μπήκε στα αγαπημένα!