Ελληνική κουζίνα - Ακρόπολη, Αθήνα

Επίσκεψη στις 24/09

Το "Balcony" είναι ενα εστιατόριο πολύ κοντά στο μετρό της Ακρόπολης(περίπου 5 λεπτά με τα πόδια). Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη με το μετρό, ενώ με το αμάξι ο βαθμός δυσκολίας αυξάνει.

Η επιχείρηση στεγάζεται σε ενα νεοκλασικό κτίριο, το οποίο έχει διαμορφωθεί κατάλληλα. Διαβάζοντας την προηγούμενη ενδελεχή περιγραφή της pp_tina, δεν έχω τίποτα άλλο να προσθέσω για το χώρο. Μόνο το ότι για αλλού ξεκίνησα (μια gastro-pub που δυστυχώς δεν εχει ανοίξει ακόμα, αν επιβίωσε της κρίσης της σημερινής εποχής) και λόγω της προαναφερθείσας κριτικής και της εγγύτητας του χώρου πείσθηκα. Kαι αυτή είναι η χρησιμότητα και τολμώ να πω και η μαγεία του ask4food- να παρέχει λύσεις μεταξύ καλοφαγάδων.

Παρά το ότι το roof garden ήταν πολύ θελκτικό, η βραδυά δεν το τράβαγε το έξω, οπότε τοποθετηθήκαμε στον πρώτο όροφο.

Γενικά το Balcony κινείται στη φιλοσοφία της προσιτής και προσεγμένης εξυπηρέτησης, με ωραίες πινελιές στο art de la table (περιβάλλον, παρουσίαση-στήσιμο φαγητού) και φυσιολογικές τιμές, με σκοπό να προσελκύσει τόσο του ς τουρίστες όσο και τον ντόπιο πληθυσμό που έχει βαρεθεί τα τουριστικά (με την κακή έννοια του όρου) μαγαζιά της περιοχής της Πλάκας. Και κατά τη γνώμη μου το καταφέρνει.

Για αρχή μας έφεραν ψωμί άσπρο και μαύρο (4 άτομα-4 φέτες). Δεν είδα το καλωσόρισμα που ανέφερε η προηγούμενη κριτική. Το έξτρα παρθένο ελαιόλαδο ήταν στο τραπέζι, αλλά τελικα δεν το δοκιμάσαμε.

Για ορεκτικό πήραμε μια τριλογία σαγανάκι, με τρία διαφορετικά είδη τυριού. Η γεύση και η ποσότητα ήταν ικανοποιητική. Από σαλάτα διαλέξαμε την τριλογία σαλάτας (παραδοσιακή-θρακιώτικη- χιώτικη), η οποία είναι κάπως παραπλανητική, μια και δεν είναι παραδοσιακές συνταγές πχ της θράκης έχει αντσούγια. Σε ερώτηση μας, ήταν πολύ ευγενικοί και μας εξήγησαν ότι οι συνταγές δεν είναι παραδοσιακές της περιοχής, αλλά ενσωματώνουν χαρακτηριστικά στοιχεία αλλά σε πιο δημιουργική εκτέλεση.

Για κυρίως πήραμε τις γκόγκες Μάνης (εδώ έχω μια ένσταση καθώς τα εν λόγω ζυμαρικά δεν απαντώνται στη Μάνη, αλλά κυρίως στην ευρύτερη περιοχή της Λακωνίας), τα οποία είχαν και χοιρινο τσιγαριαστό, και ήταν πολύ εύγεστα. Ένα τραχανότο, εύγευστο και μια σούβλα κοτόπουλου για δύο άτομα. Η σούβλα ήταν πολύ καλά εκτελεσμένη. Το κοτόπουλο ήταν εύγευστο και ζουμερό, σερβιρισμένο σε ένα πολύ ωραίο σκεύος, αλλά δεν είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ήταν για δύο άτομα. Για να το πω καλύτερα δύο άτομα ελληνικής καταγωγής θελουν δύο τέτοια για να χορτάσουν. Πάντως ήταν και αυτό αναμφσβητητα μια πολύ καλή επιλογή.

Για τα παραπάνω συν δύο ποτήρια κρασί και δύο κοκα κολες, περίπου 16 ευρώ το άτομο. Πολύ καλό το value for money.. Η απόδειξη ήρθε κατευθείαν ενω στο τέλος κεράστηκε παγωμένος χαλβας με παγωτό.

Η εξυπηρέτηση ενώ ήταν πολύ εξυπηρετική ήταν αρκετά αργή. Στα κυρίως να το καταλάβω ότι θέλουν το χρόνο τους, αλλά οι σαλάτες;Μεταξύ ορεκτικού και σαλάτας, και σαλάτας και κυρίως πιάτων έκανε παραπάνω από μισή ωρα. Πήγαμε με σχετική όρεξη και με τις καθυστερήσεις κάποιος από την παρέα πείνασε! Αυτό το επισημαίνω αφ'ενός για να δικαιολογήσω το 3/4 στην εξυπηρετηση (που κανονικά ήταν 2.5), αφ'ετέρου ως έναυσμα για βελτίωση.

Αν έμεινα ευχαριστημένος και αν θα ξαναπάω; Η έξοδος ήταν επιτυχημενη. Ο χώρος σε προδιαθέτει πολύ θετικά, η εξυπηρέτηση το ίδιο και αν μου δοθεί η ευκαιρία θα ξαναπάω, μπορεί και σύντομα. Ελπίζω και εύχομαι μια τέτοια αξιόλογη προσπάθεια να μακροημερεύσει, διορθώνοντας τις "παιδικές" της ασθένειες!