Ψαροταβέρνες - Πειραϊκή - Χατζηκυριάκειο, Αθήνα

Αν και ζωδιακώς ανήκω στον αστερισμό των Ιχθύων πρέπει να ομολογήσω ότι ιδιαίτερες σχέσεις με ψάρια δεν είχα. Με μπαμπά αρκαδικής καταγωγής και μαμά μεγαλωμένη στη Θεσσαλία καταλαβαίνετε ότι το συγκεκριμένο έδεσμα δεν ήταν από τα αγαπημένα μας. Η μανούλα μου βέβαια προσπάθησε να το εντάξει στο οικογενειακό διαιτολόγιο όταν ήμουν μικρή, για να φάει και το παιδί λίγο ψάρι, ώσπου ένα ατυχές περιστατικό με ψαροκόκαλο που μου έκατσε στο λαιμό, έβαλε φρένο στις προσπάθειες.

Σύμφωνα, όμως, με τον παντοδύναμο νόμο του Μέρφυ παντρεύτηκα τι άλλο? νησιώτη που μπορεί να τρώει ψάρι κάθε μέρα, αφήστε που και η κόρη μας προέκυψε δεινή ψαροφάγος, έτσι μετά από διακριτικές ομολογουμένως πιέσεις και καλοπιάσματα υπέκυψα, το συνήθισα, μη σας πω ότι που και που το ζητάω και μόνη μου.

Τώρα, βέβαια, πως μετά από όλα όσα σας είπα, κατέληξα να ανακηρυχθώ επίτιμη δημότης Πειραϊκής και περιχώρων, φέτος το καλοκαίρι, αποτελεί πεδίο έρευνας πάντως που μ’έχανες που μ΄έβρισκες, όλο εκεί τριγυρνούσα.

Τελευταία μέρα στο γραφείο λοιπόν πριν τις διακοπές και περιέργως τα πράγματα είναι, τηρουμένων των αναλογιών, βέβαια, ήρεμα. Για τη διάθεσή μου φυσικά ούτε λόγος, η λέξη εξαιρετική είναι πολύ φτωχή για να περιγράψει το πώς αισθανόμουν. Ο καλός μου είναι μία από τα ίδια και αποφασίζει να με πάει για φαγητό στο Βαρούλκο το οποίο όμως, δυστυχώς, ήταν κλειστό. Δρόμο παίρνουμε, δρόμο αφήνουμε, κάνουμε μια βόλτα και πέφτουμε πάνω στην Ψαρόσκαλα την οποία θυμάμαι από την εξαιρετική κριτική του Fratello. Ωπ! Εδώ είμαστε αναφώνησα, οπότε παρκάρουμε με μηδενικό βαθμό δυσκολίας αφού είμαστε με μηχανή και μπαίνουμε.

Ο χώρος είναι πραγματικά πολύ όμορφος. Το μαγαζί είναι υπερυψωμένο άρα η θέα στη θάλασσα είναι καλύτερη, όντως αναπτύσσεται σε επίπεδα οπότε όλοι μπορούν να απολαύσουν τη θέα ανενόχλητα, τραπέζια, καρέκλες άνετα και πολύχρωμα δίνουν μια παιχνιδιάρικη νότα και σαφώς διαφοροποιούν το εστιατόριο από τα υπόλοιπα της περιοχής. Extra tip. Λόγω της θέσης του είναι σαφώς δροσερότερο από τα άλλα αφού οι ακτίνες του ήλιου πέφτουν υπό γωνία, τουλάχιστον κατά τις 5 που πήγαμε εμείς, άρα και η αντηλιά είναι κατά πολύ λιγότερο ενοχλητική.

Μας υποδέχτηκαν με χαμόγελο, μας άφησαν να διαλέξουμε που θέλαμε να καθήσουμε, υπήρξαν άμεσοι, ταχύτατοι, εξυπηρετικότατοι, χαμογελαστοί και ευγενείς. Όχι μόνο δεν έχω κάτι να πω για το service αλλά αντιθέτως έκαναν και κάτι που με σκλάβωσε. Όταν ζητήσαμε λογαριασμό υπήρχε στο τραπέζι το δελτίο παραγγελίας το οποίο αναγράφει λεπτομερώς την παραγγελία μας και τις τιμές. Αφού ήρθε η νομιμότατη απόδειξη λοιπόν οι άνθρωποι πήραν το δελτίο γιατί προφανώς το κρατούν αυτοί. Έλα όμως που εγώ ήξερα ότι θα έγραφα την κριτική κάνα δυο μήνες μετά οπότε σιγά μη θυμόμουν τι είχαμε φάει και ζήτησα να το κρατήσω. Μου εξήγησαν ότι το χρειάζονται, το δέχτηκα φυσικά, το πήραν και μετά από ελάχιστα λεπτά επέστρεψε η κοπέλα φέρνοντάς μου μια φωτοτυπία που είχε βγάλει. Δεν ξέρω για σας αλλά για μένα κάτι τέτοιες κινήσεις κάνουν τη διαφορά.

Στα του φαγητού τώρα η αλήθεια είναι ότι ενώ δε μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε, ούτε κατά διάνοια, με άφησε όμως με μια αίσθηση ανικανοποίητου. Βλέπετε, λόγω περιβάλλοντος, περίμενα πιο ψαγμένες γεύσεις, μια διαφορετική προσέγγιση, ένα κάτι που να κάνει τη διαφορά και αυτό ομολογώ ότι δεν το βρήκα. Οφείλω, όμως, να ομολογήσω ότι ήταν όλα καλομαγειρεμένα, με καλές πρώτες ύλες και ελαφρά. Ας δούμε όμως αναλυτικά την παραγγελία μας.
- Ψωμάκι ψημένο το οποίο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και χρεώθηκε στα 2,20 για τα δύο άτομα που ήμασταν.
- Νερό εμφιαλωμένο που δεν ασχοληθήκαμε η αλήθεια είναι στο 1,50 άρα μικρό το κακό.
- 2 Βεργίνα ωραία παγωμένες στα 7 ευρώ. Χμ! Λίγο τσιμπημένη τη βρήκα την τιμή.
- 2 Σουρωτές οι οποίες κρίθηκαν απαραίτητες στο τέλος του γεύματος στα 4 ευρώ.
- Ταραμοσαλάτα. Βελούδινη όπως την προτιμώ αλλά θα ήθελα τη γεύση της λίγο πιο έντονη στα 3,70.
- Σαλάτα Ψαρόσκαλα. Μια πιατέλα με λογιών λογιών πρασινάδες, αγγουράκι, ντοματούλα ξεφλουδισμένη, πιπερίτσες τουρσί που έκαιγαν, ελίτσες και ίσως κάτι ακόμα που δε θυμάμαι. Πολύ ωραία, με τραγανά, νόστιμα λαχανικά, δροσερή, ότι ακριβώς έπρεπε για μια ζεστή μέρα στα 6,40.
- Κριθαρότο με γαρίδες. Ελαφρύ και φίνο μεν, χωρίς όμως γευστική ένταση δε, θύμιζε περισσότερο ένα απλό ντοματένιο κριθαράκι που φτιάχνουν οι μανούλες, ειδικά, σε κάτι μέρες νηστείας. Οι γαρίδες ενώ ήταν σωστά βρασμένες δεν πρόσθεταν, παρόλα αυτά, κάποια γεύση στο πιάτο. Έχω φάει σαφώς καλύτερα οπότε δε νομίζω ότι θα το ξαναεπέλεγα στα 9,70.
- Μύδια αχνιστά. Άφθονα, ωραία σερβιρισμένα σε κατσαρολίτσα, τρυφερά, αλλά κι εδώ κάτι τους έλειπε. Βέβαια με μπόλικο λεμονάκι που στύψαμε διορθώθηκαν τα πράγματα αλλά και πάλι κάτι παραπάνω ήθελαν. Λίγο σκόρδο, πράσινο κρεμμυδάκι, κρασί, ρίγανη? Στα 7,30 η τιμή τους.
- Χέλι καπνιστό. Εδώ μάλιστα. Εξαιρετικός μεζές, βουτυρένιο, με ωραία αίσθηση καπνίσματος και αλμυρό όσο έπρεπε. Βέβαια η μερίδα δεν ήταν μεγάλη και κόστισε 7,40 αλλά χαλάλι. Μας άρεσε πολύ.
- Μπακαλιάρος σκορδαλιά. Δύο μεγάλα κομμάτια ψαριού ωραιότατα ξαρμυρισμένου και ελαφρότατα τηγανισμένου αλλά λίγο άνοστου. Η σκορδαλιά υπέφερε από τα γνωστά προβλήματα. Όχι μόνο δεν είχε σκόρδο αλλά και ως απλός πουρές πατάτας αν κρινόταν είχε θέματα οπότε καλύτερα να έλειπε.

Συνολικός λογαριασμός στα 59,50 ευρώ με κέρασμα καρπουζάκι και πεπονάκι που ήταν πολύ δροσιστικά.

Είναι κρίμα ένα μαγαζί σαν αυτό που πραγματικά διαφέρει από τ’ άλλα της περιοχής λόγω χώρου και ύφους να μην εκμεταλλεύεται στο έπακρο τις δυνατότητές του, προσφέροντας διαφορετικές γεύσεις, οι οποίες θα δικαιολογούσαν απόλυτα τις, κατά τι, τσιμπημένες τιμές. Ως σχετικά νέο μαγαζί θα πρέπει, φυσικά, να του δοθεί μια περίοδος χάριτος ελπίζοντας ότι θα βρει τον δρόμο του. Θα ήταν σίγουρα το πρώτο μαγαζί που θα μου ερχόταν στο μυαλό για να τραπεζώσω ξένους αλλά θα πρέπει να ομολογήσω ότι έφαγα καλύτερα και πιο νόστιμα σε άλλο μαγαζί της περιοχής, για το οποίο η κριτική μου σχετικά με τον χώρο του, υπήρξε εξαιρετικά καυστική.

Ξαναδιαβάζοντας την κριτική μου πριν την υποβάλλω βλέπω ότι είναι πιο συμμαζεμένη σε σχέση με άλλες μακροσκελείς που έχω γράψει.
I’ve got my mind set on you τραγουδούσε ο George Harrison τη δεκαετία του 80 και ομολογώ ότι και το δικό μου μυαλό είναι set στο επερχόμενο Σάββατο σε μια πολλά υποσχόμενη βραδιά με καλό φαγητό, αλλά πολύ περισσότερο με καλούς φίλους, κάποιους παλιούς που έχω καιρό να δω και μου έλειψαν αλλά και καινούργιους που ανυπομονώ να γνωρίσω καλύτερα. Για να συμβεί αυτό βέβαια πρέπει πρώτα να απαντηθούν προαιώνια ερωτήματα όπως: Τα μαλλιά σηκωμένα ή κάτω? Φόρεμα κοραλλί ή ασπρόμαυρο? Τακούνι ή flat? Και όλα αυτά τα προβλήματα που ταλανίζουν τα κορίτσια…..