Η έκφραση "πάμε για τσίπουρα" η οποία εκφράζει απόλυτα τη (βασική) παρέα μου στο δικό μου μυαλό μεταφράζεται "τι θα φάμε άραγε?¨
Εννοώ τα τσίπουρα όπου δεν επιλέγεις τους μεζέδες, απλώς παραγγέλνεις αριθμό τσίπουρων -άρα άγνωστες οι διαθέσεις του μάγειρα.....

Η εν λόγω παρέα επέλεξε τις Ρίζες σα γνήσιο -λέει- τσιπουράδικο, οπότε μετά από αρκετή ταλαιπωρία στην προσπάθειά μας να κάνουμε τηλεφωνική κράτηση (το σταθερό παρέπεμπε σε κινητό στο οποίο αφήναμε μήνυμα για κράτηση, χωρίς όμως να μας επιβεβαιώνει κανείς την ισχύ της) καταφύγαμε στο etable, το οποίο οφείλω να πω ότι με ενθουσίασε με την εξυπηρέτησή του!!! Έως που μας κάλεσαν -ενώ είχαμε ήδη καθίσει στις Ρίζες- για να επιβεβαιώσουν ότι όλα ήταν ΟΚ με την κράτησή μας.

Ο χώρος είναι απλώς αδιάφορος, κάποια λίγα τραπεζάκια πάνω στο πεζοδρόμιο της Λ. Πεντέλης, 1/4 και για το θόρυβο από τα διερχόμενα αυτοκίνητα ο οποίος σε αναγκάζει να ξεφωνίζεις για να ακουστείς.

Στην εξυπηρέτηση μία κοπέλα η οποία είναι ταχύτατη & ευγενική, 3/4 λόγω της ταλαιπωρίας στην κράτηση (ουσιαστικά στην ανύπαρκτη ανταπόκριση στα μήνυματά μας) και η άγνοια στην ερώτησή μου για την ποικιλία του λευκού κρασιού που παρήγγειλα -οι υπόλοιποι τα έχουμε πει πίνουν τσίπουρα. Να πω βέβαια πως -εκ των υστέρων- η κοπέλα με ενημέρωσε ότι το λευκό που πίνω είναι πελοποννησιακός βιολογικός, το οποίο ήταν πολύ καλό κρασί τελικά.

Ρίχνοντας μία ματιά στον κατάλογο και στα extra πιάτα με θαλασσινά ημέρας, έκρινα ότι διαθέτει ικανοποιητικό αριθμό επιλογών σε καλές τιμές (εύρος από euro 3,50-8,00) αν και οι ποσότητες μου φάνηκαν μάλλον μικρές (λογικό λόγω του ότι πρόκειται για κλασσικό τσιπουράδικο, καραφάκι και μικρός μεζές).

Ως φυσικό αποτέλεσμα ανθρώπου που σε τσιπουράδικο πίνει λευκό κρασί, κρεμόμουν από τους υπόλοιπους 3, πόσο θα επιναν για να φάμε αντίστοιχα.
Ευτυχώς η παρέλαση των μεζέδων ήταν ατελείωτη!!!
Μιλάμε για πεντανόστιμα μεζεδάκια, σε μικρά-μικρά πιατάκια με υπολογισμένη ποσότητα από 1-2 πηρουνιές ο καθένας (τα οποία δε νομίζω ότι αντιστοιχούσαν στον αριθμό των τσίπουρων που παραγγέλθηκαν, ίσως μας έστειλαν τόσα πολλά μεξεδάκια λόγω των παραπόνων που κάναμε για το πρόβλημα στην κράτηση? ή αυτό είναι η μόνιμη τακτική τους?).
Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να θυμηθώ τον ακριβή αριθμό μεζέδων ούτε να απαριθμήσω ένα προς ένα τα μεζεδάκια (κινηθήκαμε σε κρεατικό -αφού ερωτηθήκαμε πρώτα, πολύ ευγενικό! ).
Υπολογίζω ότι πέρασαν από το τραπέζι μας τουλάχιστον 14-18 πιατάκια όλα πολύ γευστικά.
Σε φάουλ κίνηση το εμφιαλωμένο νερό που προσγειώθηκε στο τραπέζι -δεν έκανα θέμα γιατί είχαμε ήδη γκρινιάξει για τη δυσκολία στην κράτηση, πόσο να γκρινιάξω πια?

Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό κυδώνι - εξαιρετικό!

Λογαριασμός στα euro 40,00 ποσό απίστευτα μικρό για μισό κιλό κρασί, 4-5 καραφάκια τσίπουρο και τοοοοσα μα τοοοοσα μεζεδάκια. Σημειώνω ότι στο ποσό των euro 40,00 είχε γίνει η έκπτωση 10% του etable.

Κρίμα που ο μέσα χώρος είναι σχεδόν ανύπαρκτος και εν όψει χειμώνα η δυνατότητα σε τραπέζια θα φτάσει τα 2-3 με το ζόρι.

ΤΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ

Δευτέρα 23 Οκτωβρίου