Ιταλία - Γλυφάδα, Αθήνα

Ενδιαφέρον Ιταλικό μικρό bistrot επί της οδού Δημάρχου Αγγέλου Μεταξά στο κέντρο της Γλυφάδας...
Ως λάτρεις της Ιταλικής κουζίνας, βρήκαμε ενδιαφέρουσα αυτή τη νέα είσοδο και αποφασίσαμε να γίνει η επιλογή μας για ένα κλασσικό γεύμα Σαββατόβραδου...
Ο χώρος είναι αρκετά μικρός αλλά παράλληλα ζεστός, τον χειμώνα φαντάζομαι ότι θα είναι ακόμα πιο μικρός λόγω του ότι ο έξω περίχωρος θα είναι πιο περιορισμένος αν όχι τελείως κλειστός. Στον έξω χώρο υπήρχαν μικρά τραπεζάκια διακοσμημένα ρομαντικά με μικρά ρεσώ, καθώς και υπήρχε η επιλογή να κάτσεις και στον μέσα που είναι για τους μη καπνίζοντες που πάλι προσέφερε την πρωτότυπη πρόταση τα ζευγάρια να έχουν την δυνατότητα να κάτσουν σε χαμηλούς πάγκους δίπλα δίπλα αντί για απέναντι, κάτι που προσωπικά το βρήκα πολύ προχωρημένο.
Έτσι και κάναμε δύο άτομα σε έναν μικρό πάγκο καθισμένοι δίπλα δίπλα, υπό το άκουσμα κλασσικής μουσικής και τον σεφ να μας καλωσορίζει συστήνοντας μας παράλληλα και το υπόλοιπο προσωπικό που δημιουργούσε μαζί του.
Το μενού είναι περιορισμένο, κάτι που προσωπικά το επικροτώ γιατί οι πιο πολλές πιθανότητες είναι τα πιάτα να είναι από καλά μέχρι εξαιρετικά. Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά προσφέρει αρκετά ενδιαφέροντα πιάτα, εκ των οποίων αρκετά είδη πίτσας αλλά και spaggetti καθώς και ποικιλία ορεκτικών. Στο ριζότο η ποικιλία περιοριζόταν.
Το γεύμα μας ξεκίνησε με προσφορά από ζεστό ψωμάκι και κριτσίνια, και dip αλοιφής με cream cheese, βούτυρο και μυρωδικά βότανα.
Η παραγγελία μας ήταν:
-Σαλάτα σπανάκι με καραμελωμένα καρύδια, μοτσαρέλλα και μήλο, η οποία ήταν υπέροχη με τον συνδυασμό καραμελωμένου καρυδιού και μήλου να ξεχωρίζει... το μόνο αρνητικό ήταν η ποσότητα που έφτανε ακριβώς για τους δυο μας χωρίς να περισσεύει λίγο να συνοδέψει το κυρίως...
-Καρμπονάρα παραδοσιακή, σερβιρισμένη με ένα ολόκληρο αυγό ποσέ η οποία ήταν αρκετά γευστική αν και ο φίλος μου θα ήθελε λίγο ακόμα στο πιάτο του...
-Ριζότο παντζάρι με κρέμα τυριού στην μέση το οποίο ήταν εκπληκτική και η μερίδα σε αποζημίωνε... Ζουμερό διατηρώντας το χρώμα του άκρως ζωντανό και μια γεύση εξαιρετική.
Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με δύο ποτήρια ροζέ κρασί εξίσου πολύ καλό.
Ο λογαριασμός έκλεισε και για τους δυο μας στα 42 Ευρώ. Μεγάλο μειονέκτημα η κλασσική φιάλη του εμφιαλωμένου νερού καθώς και το μη κέρασμα κάποιου γλυκού ή χωνευτικού ποτού στο τέλος.
ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Πολύ γευστικά πιάτα, μέτριες μερίδες, ζεστός χώρος, φιλικό σέρβις. Μέτρια σχέση τιμής-ποσότητας.