Beer Restaurants - Άλιμος, Αθήνα

Έξοδος προς τα νότια αυτή τη φορά, καθώς μετά από ένα κυκεώνα αποτυχημένων απόπειρων για κράτηση τραπεζιού, σε αυτή τη πάμπ καταφέραμε να κλείσουμε.

Φτάσαμε στην αχαρτογράφητη -για τον υπογράφοντα- περιοχη του εστιατορίου, όπου μία αυτοκρατορική θέση με έσοχη με περίμενε για να παρκάρω, αλλά γενικά δεν νομίζω η στάθμευση να είναι τόσο δύσκολη. Δεν είναι σε πολύ κεντρικό σημείο, οπότε όσοι απεχθάνονται τη βαβούρα θα το εκτιμήσουν. Ο χώρος είναι προσεγμένος, όχι πολύ πηγμένος από τραπέζια και με συμπαθητική χαλαρωτική αυλή.

Ο χώρος είναι αρκετά προσεγμένος οπότε οι πάσης φύσεως τρέντυδες, ραντεβουδάκηδες και παντοφλοχτυπημένοι σύντροφοι θα το εκτιμήσουν δεόντως καθώς δύσκολα θα φάνε γκρίνια για το χώρο. Ούτε για το σέρβις αναμένεται να υπάρξουν παράπονα καθώς, καθώς όντας νεανικό και ευγενικό θα ικανοποιήσει.

Περνώντας στον κατάλογο, υπάρχουν πολλές όντως πολλές μπύρες αλλά δυστυχώς σε τσιμπημένες τιμές. Τα εγγλεζάκια όταν πάνε στην πάμπ πίνουν μπύρες με τις οκάδες και όχι μόνο επειδή κάνει κρύο, όχι μόνο επειδή θέλουν να γίνουν ντίρλα, αλλά και επειδή η μπύρα κάνει 2-3 λίρες. Όταν κάνει η πολυαγαπημένη βιομηχανική μου Άλφα 5 ευρώ και μάλιστα στο ίδιο μαγαζί που το ουίσκι χρεώνεται 6 ευρώ, καταλήγουν όλοι να παίρνουν μία μπύρα με όνομα που δεν μπορούν να προφέρουν και ούτε θα μάθουν ποτέ καθώς μένουν στη μία μπύρα μόνο, προσέχοντας την κατανάλωση περίσσοτερο και από τέως επιτυχημένο έμπορο ξυλείας για θέρμανση που ξέμεινε με το Καγιέν τούρμπο αμανάτι. Στα μείον επίσης η απουσία μεγάλων συσκευασιών που ακόμα στις ακριβές ελληνικές μπυραρίες μειώνουν την τιμή ανά λίτρο.

Στα φαγητά υπήρχαν αρκετές επιλογές αλλά όντας κουρασμένος άφησα να αποφασίσω τους συνδαιτυμόνες να αποφασίσουν τι σύστημα θα παίξουμε, ατομικές μερίδες ή μεζεδάκια στο κέντρο. Η τύχη μου χαμογέλασε όταν τα αγόρια πήραμε ατομικά και οι κοπέλες μία ποικιλία. Ναι, η χορταστική καβάντζα μου χαμογελούσε ήδη σε περίπτωση που το μπέργκερ μου αποτύγχανε να καλύψει τις ανάγκες μου.

Οι μπύρες ήρθαν όχι πολύ κρύες, αλλά μη έχοντας πάρει κλασσική lager δεν απογοητεύτηκα. Η κλασσική τρεντοσαλάτα με τις σάλτσες, τα τυριά και τα ζαμπόνια ταίριαξε ευχάριστα με τις μπύρες. Για μπέργκερ είπα να βουτηχτώ στα βάθη της αμερικανιάς και προφανώς πήρα το αμερικάνικο. Ήταν τίμιοτατο με όλα τα μυρωδικά του και τις ροδέλες κρεμμυδιού που το νοστιμίζουν αν και ίσως σήκωνε λίγα παραπάνω ακόμα προκειμένου να αντισταθμίσει την ουδετερότητα του διπλού μπιφτεκιού, ενώ οπωσδήποτε πρέπει το μπέηκον να γίνει λίγο πιο πρόστυχο με περισσότερο ψήσιμο και να φαίνεται περισσότερο η καπνίλα του. Δεν μπορώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα μεγάλο, αν και η τσαχπίνα σερβιτόρα εντυπωσιάστηκε τόσο που το παράγγειλα, και περισσότερο που και το έφαγα, αγνοώντας προφανώς τη βαριά φανέλα του Πειναλέοντα και τα κοπάδια ζώων που κατά καιρούς έχω καταναλώσει παρέα με γενναίους κρεάτοφαγους συντρόφους. Προσπαθώντας να καλύψω τα υπόλοιπα μικρά κενά στο στομάχι μου, συνέχισα στην ποικιλία των κοριτσιών, αλλά είχαν αφήσει λίγα ενδιαφέροντα πράγματα, οπότε δεν μπορώ να την αξιολογήσω πλήρως καθώς αποτέλειωσα κάτι ζαμπονάκια και τυράκια μόνο. Και εδώ πάντως όπως σε όλες της ποικιλίες ελληνικής μπυραρίας υπάρχει ένα παχύ υπόστρωμα τηγανητής πατάτας χωρίς όμως πατατοσαλάτα που ταιριάζει καλά με τις μπύρες. Η βραδιά έκλεισε με ένα κέρασμα λικέρ μαστίχας.

Βαθμολογώντας...

Γεύση 3/4
Το μπέργκερ που ήταν το βασικό μου φαγητό ήταν από τα καλά και θα το ξαναπάραγγελνα ευχαρίστως παρά το ότι θα μπορούσε να είναι λιγότερο ουδέτερο. Η ποικιλία χρήζει βελτίωσης, αν και δύο νορμάλ άτομα θα χορτάσουν με αυτή.

Εξυπηρέτηση 4/4
Κανένα παράπονο από το σέρβις, ευγενικό και υπέρ του δέοντος... φιλικό.

Χώρος 4/4
Ακόμα και εάν εσάς δεν σας πολυαπασχολεί ο χώρος, μπορεί να απασχολεί τη συντροφιά σας την οποία θα την ικανοποίησει δεόντως.

VFM 3/4
Για ένα καλό μπέργκερ και μία πιο εκλεπτυσμένη μπύρα είναι τίμιο. Αλλά για το πολυπόθητο 4άρι πρέπει να έχει φτηνότερο κατάλογο στις μπύρες έστω στις πιο mainstream μπύρες, καθώς έτσι απλά αυτοακυρώνει το χαρακτήρα της πάμπ.

Θα ξαναπήγαινα...
... για καλό μπέργκερ και χαλαρές διαθέσεις στην κατανάλωση μπύρας. Θα το χαρακτήριζα clean cut μαγαζί, δύσκολα θα απογοητευτεί κανείς.