Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Έφτασε η ώρα να επισκεφτώ κι εγώ τα "Φουρνομαγειρέματα", ένα από τα αγαπημένα παιδιά των χρηστών του ask4food. Δεν είχα καταφέρει ως τώρα να πάω, όμως η επιμονή και η υπομονή καλών φίλων καλοφαγάδων (ευχαριστώ πολύ Δημήτρη! ) να οργανώσουν μια βραδινή συνάντηση εκεί, μου έδωσε την ευκαιρία να απολαύσω τα εξαιρετικά τους εδέσματα.

Πολλοί χρήστες πριν από μένα έχουν αναφερθεί στον χώρο, δυο λόγια θά ΄θελα μόνο να γράψω. Είναι πολύ συμπαθητικά διακοσμημένος, δίνει την αίσθηση ζεστασιάς που έχουν και οι ιδιοκτήτες. Αρκετά συμπαθητικός και ο εξωτερικός χώρος, με τα λίγα τραπεζάκια. Επίσης, ξεχωριστό τόνο στην εικόνα του εστιατορίου δίνει το γεγονός ότι η κουζίνα με τους φούρνους βρίσκεται στο πατάρι!

Όσο για την εξυπηρέτηση: Δεν έχω λόγια! Πολλοί αξιόλογοι χρήστες (jim, ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ, PONTIKI, tzia, mavtasos, TOMIE και πολλοί ακόμα) έχουν αναφερθεί στην ευγένεια και την εξυπηρετική διάθεση των ιδιοκτητών. Πράγματι ο Νίκος (που είναι και ο σεφ), ο Γιώργος και όλο τους το προσωπικό δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους και προσπαθούν να είναι συνεχώς στη διάθεση του πελάτη, ώστε να νιώσει ευχαριστημένος και γι' αυτό τους αξίζουν πολλά μπράβο!

Ας περάσουμε όμως στο φαγητό, καθώς όντας μέλος μιας μεγάλης παρέας, είχα την ευκαιρία να γευτώ μια σειρά από εδέσματα και να καταγράψω τις εντυπώσεις μου:

- Αρχή με φρέσκο ζυμωτό χωριάτικο ψωμί, κομμένο σε φέτες, με συνοδεία ένα πολύ εύγευστο ντιπ. Το ψωμάκι ήταν πραγματικά πεντανόστιμο, συνδυαζόταν τέλεια με το ντιπάκι και η πρώτη φουρνιά εξαφανίστηκε από το τραπέζι σχεδόν αμέσως και ανανεώθηκε αρκετές φορές στη συνέχεια...

- Μελιτζανοσαλάτα και τυροσαλάτα: Σπιτικές και οι δύο, φτιαγμένες με μεράκι από τον σεφ, είχαν πολύ ξεχωριστή πικάντικη γεύση.

- Πράσινη σαλάτα με κύριο λαχανικό τη ρόκα, φλοίδες παρμεζάνας και μπαλσάμικο. Φρεσκοκομμένη, πολύ νόστιμη, το ντρέσινγκ της έδινε ένταση στη γεύση.

- Σαλάτα new age με ψιλοκομμένο λάχανο, σταφίδα, αποξηραμένα σύκα και μια πολύ νόστιμη sauce από βερύκοκο (αν δεν κάνω λάθος). Κι αυτή πολύ γευστική, με τη sauce να προσδίδει γευστική ένταση.

- Τυρόπιτα: Φρεακοψημένη, συνοδευόταν από μια τέλεια sauce ροκφόρ, άρεσε πάρα πολύ!

- Κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες σε πήλινο: Αρκετά καλό πιάτο, ίσως να χρειαζόταν να περιείχε λίγο μεγαλύτερη ποσότητα κοτόπουλου, γιατί κυριαρχούσαν τα μανιτάρια και τα ζυμαρικά.

- Παστουρμαδόπιτα: Απλά τέλεια, από τα must του μαγαζιού, σας προτρέπω να τη δοκιμάσετε!

- Σαγανάκι με γλυκό του κουταλιού καρότο: Σερβιρίστηκε πασπαλισμένο με καρύδια, αλλά η μεγάλη γευστική έκπληξη ήταν ο συνδυασμός του τυριού με το γλυκό κουταλιού καρότο που το απογείωνε γευστικά,,,

- Πατάτες "σαν τηγανιτές": Πολύ νόστιμες, φρεσκοψημένες, ένα πολύ ωραίο γευστικό παιχνίδι, προσωπικά μου ήταν αδύνατο να ξεχωρίσω ότι οι πατάτες είχαν ψηθεί και δεν είχαν τηγανιστεί...

- Κριθαρότο λαχανικών: Σερβιρίστηκε ζεστό, σωστά χυλωμένο, με κόκκινη σάλτσα και διάφορα λαχανικά. Μου άρεσαν πολύ τα τσιπς καρότου που δοκίμασα.

- Χουνκιάρ Μπεγεντί: Πραγματικά πολύ νόστιμο και πικάντικο πιάτο! Τα κομμάτια κοκκινιστού μοσχαριού έδεναν τέλεια με τον υπέροχο πουρέ καπνιστής μελιτζάνας με μπεσαμέλ και τυρί, ενώ τα διάφορα μυρωδικά και μπαχαρικά ανέβαζαν τη γευστική ένταση!

- Χοιρινό μαριναρισμένο σε καφέ espresso και μουστάρδα: Τα κομματάκια του χοιρινού σερβιρίστηκαν με άγριο ρύζι και sauce που πραγματικά ήταν υπέροχη!

- Ασιάτικο χοιρινό: Σερβιρισμένο με σόγια sauce και πιπεριές. Συμπαθητική γεύση, προσωπικά δεν με ενθουσίασε.

- Και στο τέλος το αποκορύφωμα: Κότσι χοιρινό με σάλτσα μουστάρδας και πατάτες φούρνου. Απλά αψεγάδιαστο, σωστά ψημένο. να λιώνει στο στόμα και οι πατάτες να ταιριάζουν απόλυτα με τη γεύση του.

Προσφέρθηκε κέρασμα διπλό σε ποτηράκια: Λευκός σιμιγδαλένιος χαλβάς, σαν μους, πραγματικά τέλειος και μους σοκολάτας με γιαούρτι, πολύ ενδιαφέρουσα γεύση.

Να προσθέσω ακόμα ότι το νερό από τη βρύση έρχεται παγωμένο, σε γυάλινα μπουκάλια και ανανεώνεται διαρκώς, χωρίς καν να χρειαστεί να το ζητήσουν οι πελάτες. Επίσης, δοκιμάσαμε γλυκόπιοτο λευκό (οι περισσότεροι από μας και ροζέ οι λιγότεροι) κρασί.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 20 ευρώ το άτομο, τιμή απόλυτα λογική γι' αυτά που πήραμε. Το value for money είναι πολύ καλό, ασυζητητί...

Καταληκτικό συμπέρασμα: Αγαπητοί χρήστες του ask4food, προγραμματίστε την επίσκεψή σας στα "Φουρνομαγειρέματα"! Αξίζει πραγματικά να πάει κάποιος στο συμπαθητικό αυτό μεζεδοπωλείο, να δοκιμάσει τους εξαιρετικούς μεζέδες και να τύχει της άριστης εξυπηρέτησης από τους ανθρώπους του!

2016-10-11 17:13:09

Θα ηθελα αρχικα να σας ευχαριστησω για την επισκεψη σας στο καταστημα μας και για τη διαθεση σας να γραψετε για εμας

Αυτο που προσπαθουμε παντα να κανουμε ειναι να δωσουμε τον καλυτερο ευατο μας στην μαγειρικη και στην εξυπηρετηση

Ειναι ενα πραγμα που ευτυχως το αντιλαμβανεστε και ειναι αυτο που μας κραταει ορθιους και δυνατους ωστε να κανουμε αυτο που αγαπαμε με ορεξη και κεφι

Δεν εχω τιποτα αλλο να προσθεσω παρα μονο την ειλικρινη μου υποσχεση οτι εμεις συνεχεια θα προσπαθουμε για το καλυτερο...

Εδω απλα θα ηθελα να κανω μια αναφορα στην πρασινη σαλατα μονο και μονο για να μην υπαρχουν παρανοησεις
Το τυρι της πρασινης σαλατας ειναι κεφαλογραβιερα σπερχιαδος και οχι παρμεζανα αν και καποιος ανετα θα μπορουσε να την μπερδεψει.
Απλα προσπαθουμε να εχουμε ελληνικα προιοντα που νομιζω οτι ειναι προτιμοτερο στις εποχες μας
Με εκτιμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2016-10-11 17:20:47

Σας ευχαριστώ για την επισήμανση.
Συγχαρητήρια για την εξαιρετική προσπάθεια που κάνετε!

2016-12-05 13:26:07
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την George G..