Κίνα & Ν. Ασία - Ομόνοια - Κάνιγγος, Αθήνα

Wabi Sabi λοιπόν.... Ένα ασιατικό μαγαζι του κέντρου αρμονικά δεμένο με την ελληνική κουλτούρα

Πρόκειται για ένα μαγαζι ακριβως επάνω στην Εμ. Μπενάκη, στο ύψος των Εξαρχειων. Απ εξω αν δεν το κοιτάξετε προσεκτικά, θα νομίζετε οτι ειναι καφετέρια, αφου τα τραπεζάκια στον εξωτερικό χωρο απαρτίζονται απο παλέτες με αναπαυτικά μαξιλάρια, ωραια μεν, αλλα δε δειχνουν το ύφος ενός ασιατικού μαγαζιού. Αν θέλετε να δείτε την ασιατική πλευρα του πράγματος, θα πρεπει να εισέλθετε στα ενδοτερα του οικήματος, να κατεβείτε τα σκαλάκια, όπου θα αντικρύσετε κρεμασμένη στον τοιχο μια ασιατική στολή και το αντίστοιχο καπέλο. Αυτο. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο.

Μπαίνοντας στο χωρο, τα τραπεζοκαθίσματα ειναι πλαστικά με μωβ μαξιλάρια, ενω στα αριστερά υπαρχει το μπαρ με μηχανές για καφέ. Και μολις εξήγησα αυτο το αρμονικό δέσιμο ανάμεσα στην ασιατική και την ελληνική κουλτούρα. Τζαμαρία περιμετρικά που ανοιγει κατα τους θερινούς μήνες, ενω η εσοχή στον τοιχο βαμμένη σαν να ειναι βιβλιοθήκη γεμάτη βιβλία, δίνει μια ωραια πινελιά, παραπέμποντας ομως σε καφέ!

Όσον αφορά την εξυπηρετηςη, χωρις να ειμαι ρατσίστρια αλλα οι Κινέζοι- Ιαπωνεζοι, δεν ειναι απο τους πιο ευγενικούς λαούς, του κόσμου, εδω η κατάσταση διαφέρει. Ο νεαρός που σερβίρει ειναι συμπαθητικός και ευγενικός, τίποτα περιςςοτερο ή λιγότερο, αλλα η ιδιοκτήτρια ειναι μια ελληνικοποιημενη Βιετναμεζα, ευγενέστατη, κατατοπιστική, και χαμογελαστή. Ο όρος ελληνικοποιημενη εχει να κανει επειδη η ιδια, κατόπιν συζήτησης που είχα μαζι της, ´οσο περιμενα το φαγητο μου να έρθει σε πακέτο, ζει παρά πολλα χρονια στην Ελλαδα, και τα ελληνικά της ειναι εξαιρετικά. Επειδη, πέρασα να πάρω φαγητο για το σπιτι, με παρότρυνε με πολυ ωραίο τροπο να δοκιμάσω το μπουφέ που απαρτίζεται απο 22 πιάτα και κοστίζει 15 ευρω το άτομο. Έχοντας διαβάσει κριτικες, ειναι στα επόμενα γευστικά projects μου!!!

Απο γευση, δοκίμασα το καντονεζικο ρύζι με αυγο, λαχανικά και κοτόπουλο, το οποίο ηταν αρκετα γευστικό, και με ωραίες αναλογίες, και το ρύζι είχε ευχάριστη γευση, χωρις να εχει βράσει πολυ, οπως μου εχει συμβεί αλλου.

Δοκίμασα επισης μοσχάρι με λαχανικά και σάλτσα στρειδιών, αρκετα καλο, με τα κομματια να ειναι μικρα αλλα μαλακά, τα λαχανικά βρασμένα τοσο ´οσο, και γενικά το αποτέλεσμα αξιοπρεπέστατο.

Πριν απο ένα δίμηνο είχα δοκιμάσει το μοσχάρι με σάλτσα σετσουαν, το οποίο μου είχε βγει αρκετα καυτερό κα δεν είχα ενθουσιαστεί. Αυτο βεβαια που παρατήρησαν οι γευστικοί μου κάλυκες, ειναι μια έντονη γευση αμμωνίας ή κάποιου αλλου συστατικού που χρησιμοποιούν όταν φτιάχνουν σάλτσες, το οποίο δε μου άρεσε, και μου εχει ξανασυμβεί σε τέτοιου είδους μαγαζια.

Στο σύνολο της η εμπειρια ηταν αρκετα καλή. Για αυτα τα δυο πακέτο πλήρωσα 14 ευρω, το οποίο δεν το λες και λιγο, και σε συνδυασμό με το μέγεθος των μερίδων, θεωρώ οτι θα έπρεπε να ειναι ένα κλικ χαμηλότερες οι τιμές. Όποτε στο value for money θα έβαζα μαλλον 2,5/4. Παρόλα αυτα, δεσμεύομαι να επιστρέψω με νεότερη κριτική, που θα προκύψει απο μελλοντική επίσκεψη στο μπουφέ.

Ως τότε, καλο φθινόπωρο σε όλους και καλα γευστικά ταξίδια!!!