Ιταλία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Αγαπώ την Ιταλική κουζίνα και αυτός ήταν ο λόγος που μετά από "ψακτική" στα ιταλικά εστιατόρια των βορείων προαστείων αποφάσισα ένα μεσημέρι να δοκιμάσω την κουζίνα του συγκεκριμένου μαγαζιού.

Ο χώρος είναι όμορφος, με διακόσμηση μπαρόκ, ωραίες μεγάλες πολυθρόνες και ξύλο, καλόγουστος που σε προδιαθέτει για "εξευγενισμένες μάσες" και καλοφτιαγμένα πιάτα.

Το προσωπικό ευγενικό και συμβουλευτικό ως προς τι πιάτο να διαλέξεις στην περίπτωση (όπως τη δική μου) που είσαι ανάμεσα σε δύο -τρία πιάτα.

Πήραμε: Ένα ραβιόλι Brasato (με γεμιση μοσχαριού, μαγειρεμένο σε κόκκινο κρασί και κρέμα τυριών)- Αυτό ήταν το πιάτο που τελικά επέλεξα εγώ μετά και από προτροπή του σερβιτόρου και

μία Tagliata (Μοσχάρι που είχε ως γαρνιτούρα πατάτες τηγανιτές και λίγη σαλάτα).
Μαζί ήρθε ένα πανεράκι με λαχταριστά ψωμάκια, ζεστά και αφράτα και δύο διαφορετικές σάλτσες - σως. Παραλίγο να χορτάσουμε τρώγοντας μόνο τα ψωμάκια. (Αν δεν κάνω λάθος, μας ρώτησε αν θέλαμε ψωμάκια).

Για επιδόρπιο πήραμε ένα tiramisu και ένα γλυκό με σοκολάτα (σουφλέ ή brownie, με απατά η μνήμη μου τι απ τα δύο), ενώ ήπιαμε δύο ποτήρια λευκό κρασί και μία κοκα κόλα.

Όσον αφορά στο δικό μου πιάτο ήταν πάρο πολύ γευστικό, στη σωστή ποσότητα, ήθελα λίγο περισσότερο βρασμένα τα ραβιόλι μου και ίσως μου γλύκιζε λίγο παραπάνω από όσο θα προτιμούσα, το κρασί.

Τώρα η tagliata ήταν για τα γούστα μου λιγο άψητη, δε μπορώ όμως να κατηγορήσω τον σεφ γι αυτό, καθώς μας ρώτησε ο σερβοτόρος πως την προτιμούσαμε αναφορικά με το ψήσιμο. Ήταν μαλακό το κρέας όμως. Επίσης, οι πατάτες ήταν εκπληκτικές, "λουκουμάκι". Του φίλου μου βέβαια του φάνηκε μικρή η μερίδα ως προς την ποσότητα της tagliatas.

Το tiramisu ήταν απολαυστικό (από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει), αφράτο, ήρθε σερβιρισμένο με δίπλα το φλυτζανάκι του καφέ για να ρίξει όσο ήθελε ο καθένας. Μ' άρεσε πολύ. Το άλλο γλυκό με σοκολάτα (που δε θυμάμαι τι ακριβώς ήταν), ήταν και αυτό πολύ ωραίο αλλά όχι σαν το tiramisu.

Μας κέρασαν σφηνάκιa limoncello.

Αυτό που δε μ' άρεσε καθόλου ήταν αυτό που ήρθε μαζί με το κέρασμα, ήτοι ο λογαριασμός... Για τα παραπάνω δώσαμε 70 ευρώ!!!
Δύσκολα θα ξαναπήγαινα. Και αυτο όχι γιατί δεν έμεινα ευχαριστημένη από την ποιότητα και ποσότητα του φαγητού, από την εξυπηρέτηση ή το περιβάλλον του εστιατορίου αλλά επειδή το κόστος μου φάνηκε υπερβολικό για δύο κυρίως και δύο γλυκά. Εντάξει καταλαβαίνω ότι η εν λόγω κουζίνα είναι πιο ακριβή από το να φας στην ταβέρνα της γειτονιάς αλλά ok... ένα μέτρο ρε παιδιά!