Cafe - Restaurants - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Baratin. Καινούργιο μαγαζί στην Φιλαδέλφεια, η οποία έχει γίνει κέντρο καταστημάτων εστίασης όλων των ειδών.
Το Βaratin θα το έλεγα all day cafe bar restaurant. Το είχα δει μόνο εξωτερικά οδηγώντας στην Λ. Δεκελείας αλλά η κριτική της Pontiki και η καλή του εξωτερική εμφάνιση με προκάλεσαν να το επισκεφθώ.
Επίσκεψη λοιπόν Σάββατο βράδυ 4 άτομα για φαγητό με κράτηση η οποία είχε γίνει από το προηγούμενο βράδυ. Στο τηλέφωνο ο υπεύθυνος του χώρου, ευγενικός κ άμεσος όταν του ζήτησα να έχουμε τραπέζι στον πίσω εξωτερικό χώρο, απάντησε θετικά και με ενημέρωσε ότι όλοι οι χώροι προσφέρονται και για φαγητό. Σε αυτό θα επανέλθω διότι έχω τις επιφυλάξεις μου προς το αν πρέπει.
Το παρκάρισμα στην περιοχή Σάββατο βράδυ είναι άθλος! Εγώ ήμουν αρκετά τυχερός, άλλο μέλος της παρέας όμως ταλαιπωρήθηκε αρκετά.
Φτάνοντας στο Baratin η πρώτη εντύπωση είναι μίας όμορφης καφετέριας με αρκετά τραπεζάκια στον ισόγειο χώρο εμπρός από το μαγαζί, μερικά στον πεζόδρομο επί της Δεκελείας καθώς και κάποια στον υπερυψωμένο χώρο μόλις ανέβεις τα λίγα σκαλιά του μαγαζιού.
Μπαίνοντας στον κυρίως εσωτερικό χώρο καταλαβαίνεις αμέσως ότι έχει μπει επαγγελματίας ως προς τον σχεδιασμό του χώρου και την επιλογή των αντικειμένων. Όμορφος, ζεστός, σημερινός χώρος, μακράν καλύτερος από τα περισσότερα μαγαζιά της περιοχής. Σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε κάποιο trendy hipsterαδικο στο κέντρο της Αθήνας, όπως σωστά γράφει και το Pontiki που έχει κάνει ήδη την λεπτομερή περιγραφή.
Θα αρχίσω με το θέμα της εξυπηρέτησης:
Όταν μπήκαμε στο χώρο δεν μας υποδέχθηκε κανείς για να μας δείξει το τραπέζι μας και πήγαμε μόνοι μας στον πίσω εξωτερικό χώρο όπου ρωτήσαμε μία σερβιτόρα και μας έδειξε το τραπέζι μας.
Η σερβιτόρα που είχε αναλάβει την εξυπηρέτηση μας ήταν όλο το βράδυ ευγενική και αρκετά γρήγορη σε ότι χρειαστήκαμε. Χρειάζεται όμως από την πλευρά του καταστήματος μεγαλύτερη εκπαίδευση στο κομμάτι του service φαγητού.
Τι εννοώ… Παραγγείλαμε δύο μπύρες όσο περιμέναμε τους άλλους δύο της παρέας και μέχρι να δούμε τους καταλόγους. Ήρθαν συνοδεία με ένα μπολ chips. Αυτό φαντάζομαι ότι προσφέρεται σαν συνοδευτικό όταν κάποιος πάει για να πιει μια μπύρα ή ένα ποτό και όχι για φαγητό. Όταν ήρθε και το τρίτο μέλος της παρέας και ζήτησε ένα ποτήρι κρασί, αυτό ήρθε μαζί με ένα μικρό πιατάκι με λίγες λωρίδες ψημένης πίτας και ένα μικρό ντιπ που ήταν πιο ταιριαστό.
Στα συν ότι ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ή όχι ψωμί και το νερό που ήρθε σε δικό τους όμορφο μπουκάλι με το λογότυπο του μαγαζιού. Σπάνιο για τέτοιας κατηγορίας μαγαζί όταν και στο τελευταίο σουβλατζίδικο σου σκάνε το εμφιαλωμένο..
Όταν τελειώσαμε το φαγητό μας δεν ερωτηθήκαμε αν θέλουμε κάποιο γλυκό, ούτε προσφέρθηκε κάποιο κέρασμα με το λογαριασμό να έχει φτάσει τα 90€, ποσό θεωρώ καθόλου ευκαταφρόνητο στις μέρες μας.
Μας έφεραν καταλόγους… Πολλούς…… Ένας πολυσέλιδος κατάλογος κρασιών με πάρα πολλές επιλογές και σχετικά μικρή γραμματοσειρά. Σε κάποιους μπορεί να αρέσει, εμένα προσωπικά με κούρασε πολύ γρήγορα και τον άφησα. Ένας δεύτερος κατάλογος με καφέδες, ροφήματα, αναψυκτικά, μπύρες, κοκτέιλς κλπ. Και τέλος μία μονόφυλλη κάρτα με το μενού του φαγητού, όπου στην μία σελίδα έχει τα πιο “απλά” πιάτα, burgers, club κλπ και στην άλλη πλευρά τα πιο “gourmet”. Τόση ανάγνωση σε τόσους διαφορετικούς καταλόγους εμένα με κούρασε. Επίσης βρήκα πολύ φτωχή την ποικιλία στις μπύρες σε σχέση με τα κρασιά και τα υπόλοιπα ποτά.
Πέρα από την σερβιτόρα μας κανείς άλλος δεν εμφανίστηκε να δει αν όλα είναι καλά, αν μας άρεσε το φαγητό ή αν κάτι δεν μας ευχαρίστησε. Μικρές λεπτομέρειες, που κάνουν όμως την διαφορά, ειδικά σε ένα νέο μαγαζί, με υψηλές για την περιοχή τιμές, που έχει κάνει και αρκετά μεγάλη επένδυση.
Στο θέμα του χώρου τώρα:
Ότι είναι πολύ ωραίο μαγαζί είναι δεδομένο. Ακόμα και ο πίσω, σχετικά μικρός ακάλυπτος χώρος είναι όμορφος και φροντισμένος. Ο άσπρος τοίχος με την φροντισμένη πρασινάδα από πάνω και τα κρεμαστά φανάρια σε συνδυασμό με τα φωτιστικά δαπέδου έδιναν ένα ευχάριστο τόνο.
Από την άλλη σε ένα χώρο με gourmet προτάσεις φαγητού, τεράστια λίστα κρασιών, δίπλα σου να πίνουν φραπέ και φρέντο δεν κολλάει… Για αυτό και είπα στην αρχή ότι δεν πρέπει να διατίθενται όλοι οι χώροι για φαγητό, όπως και όλοι οι χώροι για καφέ ή ποτό ειδικά τις ώρες των γευμάτων.
Δυστυχώς οι τουαλέτες κατά τις 00¨30 που τις επισκέφθηκα δεν ήταν και στα καλύτερά τους.
Και οι γεύσεις:
Σαλάτα πανδαισία (νομίζω) πρασινάδες κοτόπουλο και διάφορα άλλα που αυτή την στιγμή δεν τα θυμάμαι και αδικώ τον chef. Πολύ νόστιμη, δροσερή και με άψογη ισορροπία στα υλικά.
Κεφτεδάκια με σουσάμι και γλυκόξινη σάλτσα πάνω σε πουρέ. Εύγευστα, τραγανά, με λίγο πιο δυνατή την ένταση της γλυκόξινης σάλτσας που σου κάλυπτε την γεύση του κρέατος.
Φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό με λιαστή ντομάτα, καπνιστό τυρί και βασιλικό. Εύγε στον καλλιτέχνη!!! Το πιο ζουμερό φιλέτο κοτόπουλο που έχω δοκιμάσει εδώ και πολύ καιρό. Ο συνδυασμός με την γέμιση το απογείωνε.
Μενταγιόν από χοιρινό φιλέτο σωτέ με χαλούμι και ρόκα σε coulis από καπνιστή πιπεριά Φλωρίνης Χ 2. Πάρα πολύ νόστιμο το χοιρινό με την γέμιση, παρόλο που μόνο του είχε μια ελαφριά “μυρωδιά” χοιρινού που ίσως έπρεπε να λείπει. H συνοδεία του πιάτου όμορφη εμφανισιακά και γευστικά με εξαίρεση την πατατόπιτα την οποία βρήκα κατώτερη των υπολοίπων.
Ραβιόλια γεμιστά με σπανάκι (δεν θυμάμαι και με τι άλλο, συγχωρέστε με ) άρεσαν πάντως και αυτά.
Η παρουσίαση των πιάτων λιτή και όμορφη.
Μαχαιροπήρουνα αλλάχτηκαν από τα πρώτα στα κυρίως, πολύ καλή κίνηση.
Τασάκι αλλάχτηκε όταν το ζήτησα εγώ.
Σύνολο μαζί με 5 μπύρες ποτήρι και 2 ποτήρια κρασί 90,10€ με αποδείξεις για όλα.
Στα πολύ θετικά ότι παρόλο το gourmet προσανατολισμό της κουζίνας οι μερίδες ήταν όλες πολύ καλές σε μέγεθος. Αμάν πια με τις μερίδες γραμματόσημο σε πιάτα που κοστίζουν 15 και 20€
Συνολική πρώτη εντύπωση πολύ καλή. Θα μου πείτε τώρα, μα εσύ γκρίνιαζες στο μεγαλύτερο μέρος της κριτικής σου!
Ναι, αλλά για αυτά που θεωρώ ότι είναι παιδικές ασθένειες και πρέπει να τις θεραπεύσουν από το ξεκίνημα. Θέλουν δουλειά στο κομμάτι του restaurant όσον αφορά το service από τον υπεύθυνο έως την σερβιτόρα. Καλή διάθεση και όρεξη φαίνεται να υπάρχει όπως και καλή κουζίνα, άρα μπορούν. Το 2 στην εξυπηρέτηση και στοVfM το βάζω όχι γιατί το θεωρώ ακριβό αλλά γιατί για το κόστος του έπρεπε να έχει λιγότερα λαθάκια στο σύνολο. Αν εκλείψουν ευχαρίστως θα το κάνω 3.
Αν θα ξαναπήγαινα ? Σίγουρα για καφέ / ποτό. Για φαγητό μάλλον ναι, αλλά θα ήθελα να διορθωθούν κάποια πραγματάκια.