Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Φθινοπωρινό βραδάκι, από τα τελευταία που οι νύχτες είναι ακόμη σχετικά ζεστές, ανηφορήσαμε στις παλιές γειτονιές μας να ξαναθυμηθούμε τις γεύσεις του ΑΝΑΧΙΤΑ.
Καθημερινή και νωρίς, η ΑΝΑΧΙΤΑ άδεια – μία εικόνα που με λύπησε- αφού στο παρελθόν έσφυζε από κόσμο, ας ελπίσουμε ότι είναι απλώς λόγω καθημερινής….

Ο χώρος όπως ακριβώς τον άφησα πριν κάποια χρόνια, τακτοποιημένος, καθαρός, νοικοκυρεμένος.
Μόλις μπήκαμε, μας υπέδειξαν το τραπέζι μας (άνετο για 6 άτομα ενώ ήμασταν 4).
Στο ήδη στρωμένο τραπέζι μας προσγειώθηκε μία κανάτα με νερό το οποίο περιείχε φύλλα δυόσμου και λίγες σταγόνες λεμόνι(! )
Το menu απλό (στα ελληνικά, αγγλικά και μάλλον ιρανικά) με τόσα πιάτα όσα χρειάζονται για να μην πελαγοδρομείς.
Εύκολη η απόφαση (λόγω προηγούμενων εμπειριών) καταλήξαμε σε:

* Λαχμαντζούν για ορεκτικό (δύο πικάντικα, δύο χωρίς καυτερή πιπερίτσα –ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε καυτερό και το εκτιμούμε! )
* Ναζχατούν, αλοιφή μελιτζάνας με γιαούρτι και άοσμο σκόρδο, όπως μας πρότεινε η ευγενική κυρία –ιδιοκτήτρια για να ταιριάξει και δροσίσει τη γεύση του λεχμαντζούν

Για κυρίως πιάτα
* Τζουτζέ κεμπαμπ σουβλάκι κοτόπουλο με ρύζι, σαφράν
* Σολτανί (ένα κεμπάμπ αρνίσιο και ένα από φιλέτο μοσχάρι) απίθανες γεύσεις
* Ζερέσκ πολο (κεμπάμπ κοτόπουλο, ρύζι basmati, φραγκοστάφυλο, φυστίκι Αιγίνης και αμύγδαλο)
* Σιρί πολό (κεμπάμπ κοτόπουλο, ρύζι basmati, φραγκοστάφυλο, φυστίκι Αιγίνης και αμύγδαλοκ αι φλούδα πορτοκαλιού) καταπληκτική γέυση με το πορτοκάλι να αφήνει μια υπέροχη αίσθηση στον ουρανίσκο

Η αλήθεια είναι ότι τη γεύση στα κεμπαμπ κοτόπουλου την ενισχύει το αρωματικό ρύζι basmati με τους ξηρούς καρπούς κλπ. ) ενώ το αρνίσιο και μοσχαρίσιο κεμπάπ τρώγονται και χωρίς συνοδευτικό ή σάλτσες και είναι γευστικότατα.
Επίσης να σημειώσω ότι και τα 4 πιάτα μας ήταν οι γνωστές ικανοποιητικές μερίδες της ΑΝΑΧΙΤΑ.
Και εδώ η ροή των πιάτων ήταν όπως θέλω, δηλαδή πρώτα έρχονται τα ορεκτικά, σου αφήνουν χρόνο να τα απολαύσεις και τα κυρίως έρχονται ταυτόχρονα για όλους, ώστε να μπορούν όλοι μαζί να απολαύσουν το γεύμα.

750 CL κρασί κόκκινο Νεμέας αποδεκτό (θα μπορούσε να είναι καλύτερο με € 5,00/0,50 lt)

Οφείλω να ομολογήσω ότι έμεινα ικανοποιημένη από την ΑΝΑΧΙΤΑ -θεά της γονιμότητας και του νερού όπως μάθαμε από τον γλυκύτατο ιδιοκτήτη, ο οποίος ήρθε στο τραπέζι μας και μιλήσαμε λίγο.
Πριν πολλά χρόνια έφυγε από το Ιράν και ήρθε στην Ελλάδα για λίγο –και ακόμη εδώ είναι- παρά τη νοσταλγία που νοιώθει.

Ο λογαριασμός ήρθε κανονικά, σύνολο € 65,00 για 4 άτομα.