Ελληνική κουζίνα - Γλυφάδα, Αθήνα

Θυμάμαι το ντεμπούτο μου στο σάιτ ότι ξεκίνησε από το Δράμι στην Αγιά Βαρβάρα, μαγαζί που δεν το γνώριζα αλλά είχε διαφημιστεί από στόμα σε στόμα. Θυμάμαι πως είχα γράψει με greeklish, είχα ενθουσιαστεί με την είσοδο μου στο σάιτ και τελικά παρέμεινα ως τώρα. Όλα έχουν up and down. Kάποτε βρίσκεις διάθεση για όλα, κάποτε βαριέσαι, κάποτε ξενερώνεις. Μια τέτοια φάση δεν ήταν μόνο η σχέση μου με το σάιτ αλλά και η σχέση μου με το Δράμι.

Ενθουσιασμός στην αρχή για κάτι που τα συνδύαζε όλα (όπως και καλά γεγονότα στην προσωπική μου ζωή), εμπιστοσύνη στη συνέχεια με κάμποσες επισκέψεις και τελικά ξενέρωμα... Αυτά όμως αφορούν το μαγαζί της Αγιάς Βαρβάρας. Όταν ξανακάνω επίσκεψη εκεί ίσως πω παραπάνω λεπτομέρειες.

Το Δράμι λοιπόν, εξαργύρωσε την φήμη του και δοκίμασε να κάνει το μεγάλο βήμα σε μια μεγάλη πιάτσα. Πολύ δύσκολος ο ανταγωνισμός αλλά και περισσότερη αίγλη το να βρίσκεσαι σε πιο in περιοχές και όχι στα πιο... "μπασκλας" (αν και εμένα προσωπικά καθόλου δεν με χαλάει) δυτικά προάστια. Ομολογώ πως ο φίλος Jim δεν είχε ενθουσιαστεί και με είχε βάλει σε σκέψεις αν πρέπει να το επισκεφθώ. Διαβάζοντας δε και την κριτική της φίλης Τίνας, φοβήθηκα ακόμα περισσότερο. Το Δράμι δεν ήταν η πρώτη μας επιλογή, συνδύαζε όμως πολλά διαφορετικά πιάτα για την παρέα, μιας και κάποιοι κάνουν διατροφή. Έτσι κάτι Bahaar, Μακαρόνι (που πρέπει επιτέλους να γράψω γι'αυτό! ) και Σαρδελάκι τα αφήσαμε για άλλη φορά.

Τρίτη 4/10 και ώρα 22.00 αποφασίσαμε 4 άτομα να κάνουμε την επίσκεψη μας μετά από μια κουραστική προπόνηση (οι 2). Νόμιζα πως το μαγαζί βρίσκεται παράλληλα από τις γραμμές του τραμ αλλά τελικά ήταν το Mezze, κάποια στιγμή θα το επισκεφθώ και αυτό. Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε, αυτό που με έβαλε σε σκέψεις ήταν πως ίσως τελικά η βραδιά μας κατέληγε σε Βατερλώ. Πολύ λίγες παρέες αναλογικά με τον πολύ μεγάλο χώρο του....

Πολύχρωμο, καθαρό μαγαζί με λευκά (στην πλειοψηφία) και κόκκινα τραπεζοκαθίσματα και ξύλινο πάτωμα. Λαδόκολλeς αντί για σουπλά και κλασικές συσκευασίες Κύκνος. Η διακόσμηση στο ίδιο στυλ με το αδελφάκι του, κουζίνα ημιανοιχτή που κάτι μπορείς να παρατηρήσεις και μπόλικες συσκευασίες με προιόντα που ήταν κάποτε νεωτερισμός στη διακόσμηση, σαν μπακάλικο. Εμένα προσωπικά μου αρέσει! Έχει από μπύρες μέχρι κακάο ΙΟΝ και γυάλες με γλυκό του κουταλιού. Το μόνο "αρνητικό" ήταν πως ο χώρος ήταν ανοιχτός και το αεράκι φυσούσε δυνατά (κάποιος ήταν κρυωμένος).

Η εξυπηρέτηση από την άλλη ήταν ΑΨΟΓΗ! Δεν ξέρω αν διάβασαν τις κριτικές και αναθεώρησαν ή αν έχουν κάποια πτώση στην πελατεία και αυτό τους έχει ταρακουνήσει, πάντως σε εμάς φέρθηκαν (ίσως και λόγω μικρής προσέλευσης) πάρα πολύ καλά. Από την ευγενική προσέγγιση των σερβιτόρων, με χαμόγελο αλλά χωρίς δουλοπρέπεια μέχρι όλες τις νόμιμες αποδείξεις τους από την πρώτη στιγμη και... το κέρασμα άλλων 250 μλ ημίγλυκου κρασιού από τον υπεύθυνο αφού μια μικρή ποσότητα από το προηγούμενο, έπεσε λόγω αέρα χωρίς να ευθύνονται αυτοί ενώ ήθελαν να μας καθαρίσουν και όλο το τραπέζι. Δεν έχω κάτι άλλο να πω, πάντως μας έκαναν να αισθανόμαστε άνετα και πολιτισμένα, λειτούργησαν πολύ καλά. Η μόνη χαζομάρα είναι στην τιμολόγηση του καταλόγου. Θεωρήσαμε χαζό πχ να κάνει κάποιο πιάτο 6.95 ευρώ, όπως και η πλειοψηφία να τιμάται έτσι... με.95.... Στρογγυλοποιείστε τα καλύτερα.

Ο κατάλογος είναι μεγάλος και με επιλογές που πραγματικά δεν ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις! Οι φίλοι έπαθαν κοκομπλόκο και δεν ήξεραν τι να πρωτοδιαλέξουν! Παραγγείλαμε 6 πιάτα αλλά αν μπορούσαμε θα είχαμε πάρει άλλα τόσα. Χορτάσαμε με το μάτι. Υπάρχουν θαλασσινές επιλογές, αν και ποτέ δεν έχω δοκιμάσει καθώς δεν θεωρώ πως είναι στο στυλ του μαγαζιού. Μπορεί να κάνω λάθος βέβαια. Χταπόδια, γαριδομακαρονάδες, γαρίδες, μπακαλιάροι κλπ. Εγώ πάντα επικεντρώνομαι στα κρεατικά. Ας δούμε τι παραγγείλαμε αυτή τη φορά, αφού κάποια στιγμή θα ξαναπάμε:

- Στην αρχή ρωτάνε αν θέλουμε ψωμί με πελτέ τομάτας. Είπαμε ναι και χρεωθήκαμε με 3.6 ευρώ για ένα αχνιστό καρβελάκι με τον πελτέ πάνω σε ξύλινη τάβλα. Οι υπόλοιποι το καθάρισαν σε χρόνο dt.

- Σαλάτα Δράμι στα 7.95 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών με ρόκα, μαρούλι, ψητά λαχανικά και γραβιέρα Κρήτης. Τιμήθηκε δεόντως και ήταν όσο γλυκιά έπρεπε για τα γούστα μου. Αρκετή ποσότητα, φρέσκα λαχανικά και πινελιές κόκκινης πιπεριάς!

- Πατάτες Περίεργες στα 3.70 ευρώ. Στον κατάλογο αναγράφονται ως "η άλλη εκδοχή της πατάτας". Τηγανισμένες με τη φλούδα τους. Σιγά τα λάχανα. Οκ απλώς.

- Σαγανάκι τυρί στα 5.95 ευρώ.3 τριγωνικά, καλά κομμάτια. Τα 2 ήταν με κεφαλοτύρι "Κιθαιρώνος" και το άλλο με "παστέλι" φέτας. Μαστιχωτά και υπέροχα τα 2 ενώ και η φέτα ήταν αρκετά καλή με το σουσάμι. Πολύ καλή επιλογή και vfm.

- Τυρολουκουμάδες στα 6.80 ευρώ.7 νοστιμότατα τεμάχια που τα δοκίμαζα συχνά και στο αδελφάκι του. Πολύ ωραία ζύμη, όχι πολύ τραγανή, χωρίς λαδίλα και με πραγματικά πλούσια γεύση τυριού. Ίσως οι καλύτεροι που έχω δοκιμάσει. Στανταράκι.

- Πίτα μουσακά στα 6.95 ευρώ. Κατ'αρχάς πολύ ωραία παρουσίαση. Πρόκειται για μουσακά τυλιγμένο σε τραγανό φύλλο κρούστας και τριμμένη πατάτα σαν μακαρόνι style. Zουμερός κιμάς, μπεσαμέλ όση χρειάζεται για να πλαισιώσει τη συνταγή και μια ωραία αίσθηση τυριού σαν τελική επίγευση. Άρεσε πολύ!

- Φωλιά κοτόπουλου στα 10.95 ευρώ. Περιβάλλεται περιμετρικά από φύλλο καταϊφι και μέσα υπάρχει καπνιστή μελιτζάνα, καπνιστό τυρί και ζουμερό φιλέτο κοτόπουλο. Από πάνω λίγη πάπρικα. Το μόνο που είχαμε να κάνουμε ήταν σπάσουμε το φύλλο καταϊφι και να "παντρέψουμε" τα υλικά. Μάχη έγινε.

- Μπύρα Άλφα ποτήρι 500 μλ στα 3.70 ευρώ, παγωμένη.

- Κρασί ροζέ 500 μλ στα 4.95 ευρώ. Δεν άκουσα άσχημα λόγια.

- 2 επί 250 μλ ημίγλυκο κρασί, μου κέρασαν το δεύτερο,2.75 το 250άρι. Όπως το θυμόμουν! Άριστο, ένα κλικ καλύτερο από τα υπόλοιπα (βλέπε Φουρνομαγειρέματα πχ).

- Νερό εμφιαλωμένο στα 1.90 ευρώ.

- 2 τατλού σοκολάτας στα 3.80 το καθένα. Σοκολατένιο γλυκό, τύπου πάστας. Δεν μας ξετρέλανε στην πρώτη μπουκιά αλλά τελικά ήταν ευχάριστο λόγω σοκολάτας. Σε σχέση με τα καλούδια του καταλόγου, περιμέναμε κάτι πιο νόστιμο.

* Κέρασμα σφηνάκια μαστίχας.

Σύνολο στα 66.80 ευρώ, τιμή αρκετά καλή για την προσφερόμενη σχέση ποιότητας-τιμής.

Κλείνοντας θα πω πως, το Δράμι ξαναμπήκε στις επιλογές μου. Όταν ξανακάνω επίσκεψη σε αυτό της Αγίας Βαρβάρας θα αναφερθώ στον λόγο που με έχασαν τόσα χρόνια. Κάποιες φορές είναι καλό να δίνεις δεύτερες ευκαιρίες. Οι φίλοι ικανοποιήθηκαν πλήρως, ο χώρος είναι αρκετά καλός, ενώ και η κουζίνα του είναι μέσα στα γούστα μου. Οι προδιαγραφές υπάρχουν. Η συνέπεια είναι το ζητούμενο. Ελπίζω να μην ήταν η δική μου επίσκεψη η εξαίρεση του κανόνα.

Προτείνεται... αν και δεν πρόκειται να πάω ποτέ με τον φίλο Jimaro!