Fun Restaurants - Ρέντη, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι και μετά από μία ζεστή μέρα και πολύωρη βόλτα στην παραλιακή σε γνωστό πάρκο που πρόσφατα εγκαινιάστηκε, θέλαμε ναι μεν κάτι γρήγορο σε φαγητό, όχι όμως κάποιο ταχυφαγείο-αλυσίδα. Πρόσφατα είχα διαβάσει την κριτική του babis79 σχετικά με το Uberness (αρνητική βέβαια σχετικά, ωστόσο σε κεντρίζει) και καθότι κοντά μας η λαχαναγορά του Ρέντη, συν ότι πίσω από το εν λόγω εγχείριμα είναι ο Καλλίδης, που πραγματικά και πολύ συμπαθώ και ευχαριστημένη είμαι από το Άνετον στο Μαρούσι, είπαμε να πειραματιστούμε και να πάμε προς τα εκεί.
Εύκολο πολύ να το βρει κάποιος, αμέσως αριστερά μόλις μπαίνει κάποιος από την κεντρική είσοδο.
Εξωτερικά όσο και εσωτερικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, με την πλαστική καρέκλα να στοιχειώνει το μαγαζί.
16:00 φτάσαμε και ήταν γεμάτο το μαγαζί μέσα και έξω, με μόλις 2 τραπέζια άδεια.
Η 1η μας θετική εντύπωση ήρθε αμέσως μόλις πλησιάσαμε βλέποντας πάνω στο σκαλάκι και πριν τα εξωτερικά τραπέζια ειδικά διαμορφωμένο χώρο με μικρά αφρώδη τετραγωνάκια και παιχνίδια για τα παιδάκια. Ωραία ιδέα για εμάς τους γονείς με μικρά παιδιά, τα οποία και δεν είναι συνηθισμένα σε αναμονή.
Εσωτερικά, ο χώρος της κουζίνας είναι βιομηχανικού στυλ ενώ το υπόλοιπο μαγαζί απλό με αισθητά τα σημάδια της προηγούμενης χρήσης του χώρου. Για αυτό και 2 ντοματούλες στην κριτική μου. Στο πάνω μέρος ωστόσο υπάρχει ένα χρονόμετρο δείχνοντας τις ώρες που απομένουν μέχρι να κλείσει η εν λόγω "καντίνα", εφόσον άνοιξε για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, όπως διαφημίζουν.
Οι τουαλέτες πολύ καθαρές, όπως και ο υπόλοιπος χώρος, και το προσωπικό πολύ ευγενικό, έτοιμο να σε βοηθήσει με το μενούι ή εξυπηρετήσει γενικά.
Στο φαγητό τώρα. Η ουρά στο ταμείο για να παραγγείλουμε ήταν κάπως μεγάλη, ωστόσο ο χρόνος αναμονής ήταν μόλις 10'. Ως σελφ-σέρβις, περιμένεις να σε φωνάξουν για να παραλάβεις το δίσκο με το φαγητό σου, που σε εμάς η αναμονή ήταν 20'. Είχαμε το νούμερο 45 και ήταν την ώρα της παραγγελίας μας στο Νο32. Βέβαια, με 2 μικρά παιδιά να τα κυνηγάς και να παίζεις μαζί τους, ο χρόνος πετάει στην κυριολεξία.
Παραγγείλαμε: ένα Hot-dog (5.50 Ευρώ) που έρχεται μαζί με πατάτες, και έχει ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι, κέτσαπ-μουστάρδα, πίκλες και μία άλλη σάλτσα που το κάνει ιδιαίτερο. Καλή τιμή για την ποσότητα και πραγματικά πολύ νόστιμο. Εϊναι κάτι που μπορεί κάποιος να έχει ξαναφάει, ωστόσο είναι στα 3 τοπ για εμένα της Αθήνας. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στις τηγανιτές πατάτες του, που και καθόλου λαδίλα είχαν και πασπαλισμένες ήταν με καπνιστή πάπρικα και με κάποιο άλλο μπαχαρικό που έδιναν νοστιμότατη γεύση. Για αυτές και μόνο αξίζει να πάει κάποιος εκεί.
Πήραμε τα κλασσικά κεφτεδάκια (4 τμχ. ) με πατάτες και αυτά στα 5.50 Ευρώ. Νόστιμα και μαμαδίστικα, τα μικρά μας τα λάτρεψαν.
Επίσης πήραμε ένα μπέργκερ κοτόπουλου, για το οποίο μας μίλησε και ο ίδιος ο σεφ καθώς βρισκόταν στο χώρο. Πολύ σημαντικό, που μου άρεσε όταν το είδα, είναι το γεγονός ότι το κοτόπουλο παναριζόταν εκείνη την ώρα, πριν μπει στη φριτέζα. Καθόλου λιπαρό, γευστικότατο, μαλακό εσωτερικά και τραγανό εξωτερικά και με ένα ιαπωνικής προέλευσης αγγουράκι να του δίνει ωραία επίγευση. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα εάν καταλήξετε εκεί. Η τιμή βέβαια μαζί με πατάτες ανέρχεται στα 9 ευρώ, υπερτιμημένο κυρίως για το γεγονός ότι και σελφ-σέρβις είναι και απλά μία καντίνα στην ουσία. Στην ίδια τιμή και το burger με μπιφτέκι και πατάτες που πήρε ο συζυγός μου. Το μπιφτέκι ήταν τόσο όσο έπρεπε, για τα δικά μας γούστα πάντα, ψημένο, ροζ εσωτερικά και ζουμερό, με την ανάλογη κρούστα ψησίματος εξωτερικά.
Για όλα αυτά μαζί με ένα κουτάκι αναψυκτικό πληρώσαμε 30 ευρώ.
Σίγουρα θα ξαναπάω τόσο για τις πατάτες του όσο και για το μπέργκερ του κοτόπουλου. Πιστεύω ότι πρόκειται για μια τίμια εκδοχή φαγητού του δρόμου, που ταυτόχρονα προσελκύει και περ/ρο κόσμο στη λαχαναγορά.