Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Tα "Φουρνομαγειρέματα" είναι ένα εστιατόριο στην περιοχή της Ηλιούπολης. Η πρόσβαση είναι σχετικά εύκολη για κάποιον που ξέρει την περιοχή, μια και η Ηλιούπολη είναι από τους δήμους της Αθήνας με τις περισσότερες πλατείες (περίπου 30). Το μαγαζί είναι σχετικά κοντά στην πλατεία Παλ. Πατρών Γερμανού (πλατεία του ΙΚΑ). Το παρκινγκ δε θα αποτελέσει μεγάλο πρόβλημα.

Το μαγαζί αποτελείται από εναν εξωτερικο στεγασμένο χώρο για τους καπνιστές και την κυρίως αίθουσα για τους μη καπνιστές. Το πολύ θετικό είναι ότι η τήρηση της απαγόρευσης του καπνισματος ήταν σεβαστη καθ'όλη τη διάρκεια της παραμονής μας, με τους ιδιοκτήτες να δίνουν το καλό παράδειγμα σε αυτό, πράγμα σπάνιο για Ελλάδα.

Τα υπόλοιπα του χώρου έχουν περιγραφεί από τους άλλους χρήστες, οπότε δεν έχω να προσθέσω τίποτα περισσότερο. Αυτό που εισέπραξα είναι ότι υπάρχει διάθεση να εμπλουτίζεται ο κατάλογος με καινούρια πιάτα, πράγμα πολύ θετικό.

Επειδή είμασταν μεγάλη παρέα μπορεσα να δοκιμάσω πολλά και διάφορα. Το μαγαζί έχει ως χαρακτηριστικό όλα του τα φαγητά να είναι στο φούρνο.

Στην αρχή έρχεται ψωμί ζυμωτό, δικό τους με ενα ντιπ. Από τα πιάτα που μου εκαναν τη μεγαλύτερη εντύπωση είναι η σαλάτα new age, με λευκό λάχανο, σταφίδες, αποξηραμένο σύκο και ηλιόσπορο η οποία ήταν ικανή σε ποσότητα και πολύ νόστιμη, η τυροκαυτερή η οποία ήταν νόστιμη και τόσο όσο καυτερή για να είναι ευχάριστη το ασιάτικο χοιρινό με πιπεριές και ξηρούς καρπούς μαριναρισμένο σε σόγια sauce, φυσικά οι πατάτες crispy (σαν τηγανιτές), που όντως δεν καταλαβαίνει κανείς διαφορά απο τις τηγανιτές και φυσικά.. ΤΟ ΚΟΤΣΙ. Ελπίζω ο μαγειρας να μην αλλάξει ποτέ τη συνταγή και να βγαίνει κάθε φορά αυτό το γαστριμαργικά εντυπωσιακό αποτέλεσμα που δοκίμασα. Είχα ακούσει πολλά.. Η δοκιμή διέψευσε αυτά που είχα ακούσει γιατί ήταν ακόμα καλύτερο. Με μια λέξη, ήταν λουκούμι, βάζοντας τον πήχη ψηλά για το συγκεκριμένο πιάτο σε μελλοντική σύγκριση με άλλα μαγαζιά. Όπως εύγλωττα είχε περιγράψει σε παλαιότερη κριτική της η tzia ".. είναι τόσο μαεστρικά ψημένο που το μαχαίρι αποδεικνύεται περιττό".

Η εξυπηρέτηση ήταν ταχύτατη, με χαμόγελο και άκρως εξυπηρετική. Στην αρχή νερό βρύσης σε μπουκάλι, που ανανεωνόταν διαρκώς, στο τέλος κέρασμα σιμιγδαλένιος χαλβάς, σαν μους, και μους σοκολάτας με γιαούρτι. Και απόδειξη κανονικά. Αστεράτο τεσσάρι.

Ως προς την τιμολόγηση επειδή είμασταν μεγάλη παρέα θα πω ότι είναι στα φυσιολογικά όρια.

Αν πέρασα καλά και αν θα ξαναπήγαινα; Καταρχάς πέρασα πολύ ωραία. Η παρέα και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ωραία, και η ώρα πέρασε πολύ γρήγορα. Εκτός όμως από την παρέα τη διαφορά σε μια έξοδο για φαγητό την κάνει και η ποιότητα αυτών που καταναλώθηκαν. Οπότε με κλειστά μάτια λέω ότι τα "Φουρνομαγειρέματα" αξίζουν μια δοκιμή, και πιστεύω ότι θα είναι μια πολύ καλή επιλογή για φαγητό στην Ηλιούπολη, οχι μονο για τους κοντινούς αλλά και για πιο μακρινούς επισκέπτες. Μακάρι να μακροημερεύσει. Εγώ πάντως θα επανέλθω, μπορεί και σύντομα..

2016-10-17 12:30:11

Κατ αρχην θα ηθελα να ζητησω συγνωμη για την καθυστερηση της απαντησης μου
Σαββατοκυριακο δει.
Θα ηθελα πραγματικα να σας ευχαριστησω για τα πολυ καλα σας λογια αλλα και για τη διαθεση σας να γραψετε για εμας

Πραγματικα ευχομαι και εγω ο ιδιος, οι ευχες ολων σας για μακροημερευση να πιασουν τοπο. Το μονο που μπορω εγω απο τη μερια μου να πω ειναι οτι θα κανουμε παντα οτι ειναι δυνατον για να κραταμε την ποιοτητα μας σε υψηλα επιπεδα και αν μπορουμε να γινομαστε ακομα καλυτεροι

Αυτος ηταν ανεκαθεν ο στοχος και το στοιχημα με τον ιδιο μας τον ευατο. Να προσπαθουμε να γινουμε καλυτεροι

Τωρα οσο για τη συνταγη απο το κοτσι πιστεψτε με οτι δεν θα την πειραζα ποτε και για τιποτα.
Οχι γιατι πιστευω οτι ειναι το καλυτερο, αλλα γιατι ειναι ακριβως αυτο που θελω και εγω ο ιδιος να φαω στο μαγαζι μας

Με εκτιμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ