Τοπική ελλ. κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Πέρασε το καλοκαίρι, κοντεύει να βγει και το φθινόπωρο και νομίζω δεν παίρνει άλλη αναβολή η επιστροφή μου στην ενεργό δράση του site... Μη νομίζετε ότι δεν έβγαινα για φαγητό, αλίμονο. Για τέτοια με περάσατε; Όμως, λίγο οι (ας τις πούμε) διακοπές, λίγο τα δυσάρεστα και καπάκι ευχάριστα γεγονότα που έτυχαν και είμαι κοντά στο να ξεχάσω που πήγα και τί δοκίμασα. Ευτυχώς, οι εντυπώσεις ξεκαθαρίζουν σε βάθος χρόνου. Πάμε λοιπόν.

Ήταν ένα πραγματικά ζεστό βράδυ καθημερινής του Ιουλίου, όταν αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Σαραντατρίο. Ήθελα πολύ καιρό να πάω, πρόλαβε ο σύζυγος και το δοκίμασε πρώτος, αλλά δεδομένης της ικανοποίησης της πρώτης φοράς, είπαμε να το επαναλάβουμε με φίλους.

Πενταμελής η παρέα μας και μόλις που προλάβαμε το τελευταίο τραπέζι της αρκετά όμορφης αυλίτσας. Δυστυχώς, η έντονη ζέστη της βραδιάς αφαίρεσε ετσιθελικά ένα μεγάλο μέρος της απόλαυσης του φαγητού μας. Ένας θεόσταλτος τεράστιος ανεμιστήρας είχε τοποθετηθεί στον τοίχο, αλλά μόνο σε μια μικρή γωνία της περιστροφής του μας δρόσιζε. Μικρό το τραπέζι, φαγανοί εμείς και η εντατική εξάσκηση στο πιατοjenga απαραίτητη. Η εξυπηρέτηση από μια γλυκιά κοπέλα ήταν πολύ σωστή, μας έφερε ζεστό ψωμί σε χαρτοσακούλα και δροσερό νερό κανάτας και κάπως έτσι φτάνουμε στην παραγγελία μας.

- Ταμπουλέ
Λεμονάτο, νόστιμο με ιδανική αναλογία υλικών, έβγαζε έντονη τη φρεσκάδα του.

- Τζατζίκι (* 2)
Όχι ακριβώς. Γιαούρτι με ψιλοκομμένα ψητά λαχανικά. Ήταν αδιαμφισβήτητα καλό και ελαφρύ, όμως δεν κατάλαβα καθόλου το σκόρδο (αν υπήρχε) και γι' αυτό το λόγο έχω μια ένσταση μόνο ως προς την ονομασία του.

- Τηγανιτές πατάτες (* 2)
Υπέροχες, χρυσαφένιες με μπόλικη πάπρικα.

- Πεϊνιρλί
Τί γεύση ήταν αυτή Παναγία μου; Η τραγανή ζύμη με το βουτυράκι ήταν κόλαση και τα υπόλοιπα συστατικά απολύτως ισορροπημένα. Από τα top πιάτα του μαγαζιού κατά τη γνώμη μου αν και γενικά δεν είμαι φαν του.

- Κεφτεδάκια με κομμένες πίτες και σάλτσα από κόκκινη πιπεριά
Υποκειμενικό μεν αδιάφορο δε. Δε με ενθουσίασε καθόλου.

- Λουκάνικο
Αρκετά καλό το λουκάνικο, αλλά με κέρδισε περισσότερο η συνοδευτική σαλάτα με το καρότο, η οποία ήταν ακριβώς του γούστου μου.

- Παϊδάκια κοτόπουλου με bbq sauce
Δυνατό πιάτο, ζουμερά και πικάντικα τα παϊδάκια, ενώ η sauce τα συνόδευε άψογα.

- Πανσέτα σχάρας μαριναρισμένη
Να και το outsider. Εμένα και το χοιρινό φίλους δε μας λες. Η πανσέτα συνήθως σερβίρεται ή λεπτοκομμένη και στεγνή ή χοντροκομμένη ζουμερή full στο λίπος. Και καταφθάνει στο τραπέζι μας κομμένη σε λωρίδες με τα μπαχαρικά της, τα ζουμάκια της, τα όλα της. Στον απολογισμό την τοποθετώ στο ίδιο σκαλί με το πεϊνιρλί.

- Λαχματζούν με sauce γιαουρτιού
Αξιοπρεπές πιάτο, όχι αξιομνημόνευτο.

- Για επιδόρπιο παραγγείλαμε ένα σουφλέ σοκολάτας κι ένα προφιτερόλ για τη μέση. Ήταν και τα δύο πολύ προσεγμένα κι επιτυχημένα γλυκά, προσωπικά δίνω προβάδισμα στο προφιτερόλ, αλλά οι μερίδες ήταν τουλάχιστον αστείες.

Ήπιαμε:
- 1/4 ρακή, δυνατή θα έλεγα
- 1 ποτήρι λευκό κρασί και
- άπειρες ΕΨΑ πορτοκαλάδες, διότι προσπαθούσαν οι εθισμένοι κοκακολάκηδες της παρέας να ξεσπάσουν κάπου ελλείψει του αντικειμένου του εθισμού τους.

Πληρώσαμε γύρω στα 100 € τα 4 άτομα, διότι ο 5ος της παρέας ίσα που τσίμπησε. Φθηνά σίγουρα δεν είναι, προς το ακριβό θα έλεγα, αλλά η ποιότητα των υλικών ανεβάζουν το τελικό vfm.

Συμπέρασμα
Στο Σαραντατρίο πήγα όχι απλώς με μεγάλες, αλλά με τεράστιες προσδοκίες και τελικά μάλλον αυτό έφταιγε που δεν ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα.

Προσοχή, μην παρεξηγηθώ, μου άρεσε και σίγουρα το προτείνω!
Οι πρώτες ύλες ήταν εξαιρετικές και οι άνθρωποι φαίνεται ότι έχουν μεράκι.

Απλώς δε με συνεπήρε, όσο κάποια άλλα new entries που με μάγεψαν κι ένα all time classic που το ξαναερωτεύτηκα.
Εδώ είμαι πλέον και θα τα περιγράψω αναλυτικά εν καιρώ...