Κίνα & Ν. Ασία - Καλλιθέα, Αθήνα

Και καθώς η αναζήτηση νέων γεύσεων και εμπειριών συνεχίζεται, ο επόμενος φαγητοσταθμός μας ήταν η κινέζικη κουζίνα.
Αυτή δεν ήταν η πρώτη μας επαφή με κινέζικο φαγητό!!!
Ηταν όμως η πρώτη μας επίσκεψη στο chef panda, η οποία δεν θα είναι και η τελευταία.
Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή!!! Μεσημέρι Κυριακής 2 Οκτωβρίου παρέα 5 ατόμων αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε τον δελεαστικό μπουφέ των 12 ευρώ του chef panda.
Φτάσαμε περίπου στις 2 το μεσημέρι, όπου μας υποδέχτηκε η πρόσχαρη και καλοσυνάτη υπεύθυνη του εστιατορίου.
Δεν θα διστάσω να πω ότι τόση ευγένεια σπανίζει..
Ευχάριστη παρουσία μια μικρή, γλυκιά κινεζούλα. ( μάλλον παιδάκι των ιδιοκτητών)
Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν άκρως θετικές.
Καταρχήν ο χώρος ήταν ευάερος, ευήλιος πεντακάθαρος και ευρύχωρος.
Τα τραπέζια (ξύλινα) βρίσκονται στον εξωτερικό χώρο, όπου οι γλάστρες και το όλο σκηνικό θυμίζουν αυλή. Θα προτιμούσα περισσότερα στοιχεία ασιατικής διακόσμησης έτσι ώστε να εντρυφίσουμε στην ανατολίτικη κουλτούρα.
Αφού τακτοποιηθήκαμε στο τραπέζι μας σηκωθήκαμε να σερβιριστούμε.
Η σερβιτόρα μας κατατόπισε πλήρως για κάθε πιάτο του μπουφέ.
Δοκιμάσαμε τα Panta!! Τι νόημα έχει αν δεν δοκιμάσεις και δεν τολμήσεις να να εξερευνήσεις νέες γεύσεις.
Κάποια από αυτά που δοκιμάσαμε ήταν τα εξής:
Τηγανιτό ρύζι, σούπα με κοτόπουλο και καλαμπόκι, σούπα πικάντικη και ξινή, ρύζι με αυγό, noodles ατμού, τηγανιτές πατάτες για τα παιδάκια, κεφτεδάκια με σάλτσα, spring rolls, ψωμάκι ρυζιού, won ton (καβούρι, τυρί), ψωμάκι ατμού, σαλάτα με λάχανο, μπουτάκια κοτόπουλου, χοιρινά παιδάκια, μοσχάρι με λαχανικά(εξαιρετικό), κοτόπουλο με λαχανικά, wasabi για συνοδευτικό και διάφορα είδη σούσι.
Στο τέλος μας προσφέρθηκε τηγανιτή μπανάνα.
Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν το wasabi, το οποίο ανέκαθεν δεν μου άρεσε(καθαρά προσωπική άποψη).
Να τονίσω ότι ο μπουφές ανανεωνόταν συνεχώς.
Ένα μείον του μπουφέ ήταν ότι υπήρχε μόνο ένα είδος σαλάτας.
Μείναμε ικανοποιημένοι διότι υπήρχε πολύ καλή αντιστοίχιση τιμής με ποιότητα -ποικιλία.
Από ένα γρήγορο ξεφύλισμα του καταλόγου, προσέξαμε τα επτά είδη σούπας (σούπα με φύκια, με καβούρι, με θαλασσινά)
Διάφορες σαλάτες (με μάνγκο, καπνιστό σολωμό, Goma wakame = Ιαπωνικά φύκια).
Μεγάλη ποικιλία ορεκτικών (γαρίδες Τεμπούρα, γαρίδες Σατάυ, dumbling με γαρίδες, dumbling με χοιρινό κιμά, Shanhai ρολά με χοιρινό κιμά.
Διάφορες εκδοχές πάπιας, κοτόπουλου, μοσχαριού, θαλασσινών, λαχανικών.
Έντεκα είδη ρυζιού, μακαρόνια, ρυζομακάρονα.
Sushi και υποκατηγορίες όπως: maki, nigiri, temaki, sashimi.
Από ποτά ξεχωρίσαμε την κινέζικη μπύρα Tsing Tao, την Ιαπωνέζικη μπύρα Sapporo και φυσικά το sake.
Τέλος να πω ότι το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!
Μην περιμένετε να συναντήσετε ένα πολυτελές εστιατόριο, όμως θα ευχαριστηθείτε την φιλόξενη και ζεστή ατμόσφαιρα του chef panda.

Υ. Γ. Ο μπουφές ανέρχεται στα 12 ευρώ (χωρίς ποτά)
Ωράριο μπουφέ: Τετάρτη 19.00- 23.00
Σάββατο 19.00-23.00
Κυριακή 13.00-18.00
Το κατάστημα παραμένει κλειστό τη Δευτέρα
Εύκολο πάρκινγκ