Μεζεδοπωλεία - Βύρωνας - Υμηττός, Αθήνα

Eπισκεφτήκαμε πριν από λίγες μέρες, έπειτα από παρότρυνση γονέων φίλου, το μαγαζί και ήταν σκέτη απογοήτευση. Το βρήκαμε εύκολα, δεδομένου ότι είχα οδηγό, χωρίς αυτόν δεν ξέρω πως μπορεί κανείς να φτάσει εκεί, καθώς δεν βρίσκεται κοντά σε κάποιον κεντρικό δρόμο.

Ο χώρος μέτριος προς συμπαθητικός, τίποτα ιδιαίτερο. Χρωματιστές ξύλινες καρέκλες, στρωμένα τα τραπέζια, νάυλον γύρω από το μαγαζί, καθαρότατες οι τουαλέτες. Θα προσθέσω ότι ήμουν αρνητικά διακείμενη προς το μαγαζί, καθώς καθοδόν για το wc, εντόπισα ένα μπωλ με παρα-οριμασμένες ντομάτες και πιπεριές, οριακά μουχλιασμένες, στον πάγκο της κουζίνας. Οι κατάλογοι, πλαστικοποιημένο μαύρο τετράδιο,4-5 σελίδων, με μακιγιαρισμένα τα "τοπ πιάτα" και κακή γραμματοσειρά(μικρή).

Η σερβιτόρα, πολύ φιλική κι εξυπηρετική, αν και ήμαστε το μόνο τραπέζι του μαγαζιού. Χύμα τσίπουρο δεν διαθέτει το κατάστημα, ωστόσο υπήρχαν πολύ καλά εμφιαλωμένα (Αποστολάκη, Δεκαράκι). Μερικοί από την παρέα ήπιαμε εμφιαλωμένο τσίπουρο, και κάποιοι άλλοι χύμα λευκό κρασί. Το κρασί ήταν κλασικός ασκός, όχι κάτι ενοχλητικό. Ένα μείον είναι ότι μας σέρβιραν το αλκόολ πρώτα από όλα, δίχως ψωμάκι ή ένα προ-ορεκτικό, ωστόσο δεν άργησαν να καταφτάσουν και οι φουρνιστές φετούλες ψωμιού με λαδορίγανη παρέα με τη χωριάτικη και τη μελιτζανοσαλάτα. Ιδιαίτερα ικανοποιητικές και οι δυο σαλάτες. Αφενός η χωριάτικη, είχε νόστιμες ντομάτες και χοντροκομμένο κρεμμύδι, αφετέρου η μελιτζανοσαλάτα ήταν κλασικότατη, χωρίς να επισκιάζεται η γεύση της μελιτζάνας από τα μυρωδικά. Τα επόμενα πιάτα ήταν μπουγιουρντί, το οποίο ήταν επιεικώς απαράδεκτο, μιας και μύριζε η φέτα, πολύ νόστιμες, χεράτες τηγανιτές πατάτες, μέτριοι προς καλοί ρεβυθοκεφτέδες(αλλά μικρή ποσότητα, μόνον τέσσερα μικρά τεμάχια), απαράδεκτες φλογέρες δίχως τυρί και με ληγμένο ζαμπόν, μιας και αυτό μύριζε(επίσης μικρή ποσότητα), κεμπάπ γιαουρτλού νόστιμο, αλλά κι εδώ μείναμε ανικανοποίητοι με την ποσότητα, δεδομένου ότι ήταν 3 πολύ λεπτά κεμπαπάκια πάνω σε πιτάκια με γιαούρτι. Κλείσαμε με ποικιλία κρεατικών, με απαράδεκτο λουκάνικο, ωστόσο νόστιμα τα υπόλοιπα και φυσικά πολύ πολύ μικρή, μιας και είχε πολλές τηγανητές πατάτες, κάτι άκυρα μαρούλια και πιτάκια(ξανά) κι ένα μπωλ με σως μουστάρδα μαγιονέζα, κάτω του μετρίου.

Μας κέρασαν το 4ο τσίπουρο,1/4 κρασί και χαλβά. Ο χαλβάς δεν μας άρεσε, καθώς δεν ήταν αφράτος και είχε πολύ έντονη τη γεύση του γλυκααντικού, που πιθανώς δεν ήταν ζάχαρη. Μας ενημέρωσαν όμως ότι προερχόταν από ζαχαροπλαστείο.

Πληρώσαμε (χαριστικά όπως μας ενημέρωσε η σερβιτόρα) 87€.... τόσο χαριστικά δηλαδή! Συμπερασματικά, ούτε θα ξαναπήγαινα, ούτε θα το πρότεινα.