Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Τετάρτη βραδάκι και καθώς κατεβαίνουμε τη Μητροπόλεως για να πάμε κάπου για φαγητό, πέφτουμε πάνω στο ΕΡΓΟΝ, που ναι μεν το είχαμε σκεφτεί προηγουμένως να προτείνουμε όμως λόγω του ότι η παρέα είχε έρθει από επαρχία, ήθελε πρώτα να περιηγηθούμε λίγο στην περιοχή ώστε να κάτσουμε εκεί που θα τους έκανε κλικ, όπου και τους έκανε αυτός ο χώρος με τα μικρά τραπεζάκια εξωτερικά, τα φωτάκια Led και το παντοπωλείο εσωτερικά.
Μας ρώτησαν εάν έχουμε ξανακαθίσει και αναφέραμε ότι το ξέρουμε και το συνιστούμε, αλλά πάμε στο ΕΡΓΟΝ στη Ν. Ερυθραία, που είναι και στην περιοχή μας. Η φιλοσοφία είναι η ίδια, οπότε δεν θα διαφέρει η κουζίνα.
21:30 και όλα σχεδόν τα τραπεζάκια τους γεμάτα, πλην ενός εξωτερικά που δυστυχώς ήταν ρεζερβέ, και δύο εσωτερικά, όπου και κάτσαμε αν και η υπόλοιπη παρέα ήταν καπνιστές και προτιμούσαν έξω. Είπαμε την κοπέλα, ωστόσο, που μας εξυπηρέτησε, ότι εάν ελευθερωθεί κάποιο τραπέζι έξω για 4 άτομα, να μας ενημερώσει. Κάτι που το έκανε όλη η ομάδα, και ενώ ήμασταν στα μέσα της βραδιάς, και ήρθαν και μας ρώτησαν εάν επιθυμούσαμε να μεταφερθούμε έξω ώστε να μπορούν να καπνίζουν.
Ο εσωτερικός χώρος πολύ καθαρός, μίνιμαλ διακόσμηση, κυριαρχεί το μπετόν στο ταβάνι και η λιτή ταπετσαρία στους τοίχους. Η κουζίνα, στο πάνω επίπεδο από το παντοπωλείο τους, είναι ανοιχτή γεγονός που μπορείς να δεις και τις παραγγελίες που φεύγουν, αλλά και την κουζίνα ειδικά.
Για 4 άτομα, όπως θα δείτε παρακάτω, παραγγείλαμε αρκετά, ωστόσο ήθελαν να δοκιμάσουν όσα πιο πολλά πιάτα μπορούσαν οι φίλοι μου. Από όλα μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι.
Με το που καθίσαμε, μαζί με τους καταλόγους μας έφεραν και μία καράφα νερό βρύσης και μας ρώτησαν μήπως προτιμούσαμε εμφιαλωμένο. Ψωμάκι δεν μας έφεραν και ούτε και μας ρώτησαν εάν θέλαμε βέβαια κατά τη διάρκεια της παραγγελίας, εμείς ωστόσο ως φαν του ψωμιού, το παραγγείλαμε από μόνοι μας. Η κοπέλα ευγενικά μας είπε ότι μπορεί να μην το χρειαστούμε γιατί όλα τα πιάτα συνοδεύονταν από πιτούλες, όμως εμείς παρόλα αυτά, το ζητήσαμε (1.50 Ευρώ το πανεράκι με αρκετές φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού).

Για αρχή παραγγείλαμε τα εξής (οχι και λίγα):
- Ντάκο χαρουπιού με κάπαρι, ντοματίνια και ένα είδος κρέμας τυριού. Πολύ δροσερή με τέλεια αρμονία στο λάδι και στην κάπαρη σαλάτα, στα 7,50 Ευρώ.
- Ποικιλία αλειμμάτων, στα 11 Ευρώ, που περιελάμβανε: κοπανιστή, τζατζίκι, μελιτζανοσαλάτα, ταραμοσαλάτα, αλειφή με βάση το σολωμό (αυτή δεν μας άρεσε καθόλου, πολύ έντονη η μυρωδιά του ψαριού) και άλλη μία αλειφή με βάση το σκουμπρί εάν θυμάμαι καλά (και αυτή έντονη σε γεύση για τα δικά μας γούστα). Όλα τα άλλα αλείμματα όμως ήταν ακριβώς όπως τα θέλαμε όλοι, που είμαστε και διαφορετικού γευστικού επιπέδου θα έλεγα.
- Ταμπουλέ σαλάτα με κινόα, στα 5,50 Ευρώ, σε μεγάλο μέγεθος για το είδος της σαλάτας, με κυριαρχία στην όψη του ψιλοκομμένου αγγουριού και του κινόα, όμως στη γεύση, του μαϊντανού, όπως πρέπει. Πολύ δροσερή, ελαφριά, με όξινο όσο αρμόζει άρωμα.
- Πιτάκια με Τουλομοτύρι Μυτιλήνης, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ, με μαρμελάδα ντομάτας, στα 6,50 Ευρώ. Χωρίς καθόλου λαδίλα, με ωραία και καθόλου καμμένη εξωτερική κρούστα, που μόλις την έσπαγες, κυλούσε το λιωμένο και πεντανόστιμο τυράκι. Ο συνδυασμός δε της μαρμελάδας ντομάτας, το απογείωνε.
- 2 μερίδες πατάτες με στάκα, καθότι όλοι πατατοφάγοι, στα 5,00 Ευρώ έκαστη. Πασπαλισμένες με γλυκιά πάπρικα και τη στάκα στη ποσότητα που πρέπει, πραγματικά το αποτέλεσμα δεν ήταν καθόλου βαρύ στο στομάχι. Γιατί μη ξεχνάμε ότι η στάκα Κρητικό είδος βουτύρου-τυριού, είναι βαριά.
- Φάβα με σύγκλινο και καραμελωμένο κρεμμύδι, εξίσου σε μεγάλη ποσότητα, στα 6,30 Ευρώ. Το σύγκλινο ήταν ψιλοκομμένο και το κρεμμύδι σε μικρή ποσότητα, όσο έπρεπε για να δώσει μία γλυκιά επιπλέον γεύση σε αυτό το ορεκτικό.
- Γραβιέρα Νάξου σε καταϊφι με φιστίκια Αιγίνης, στα 6,80 Ευρώ. Εδώ η παρέα διχάστηκε, οι μισοί ξετρελάθηκαν και οι άλλοι μισοί το βρήκαν μέτριο γιατί περίμεναν μεγαλύτερη ποσότητα τυριού στη γέμιση και λιγότερο καταϊφιού. Προσωπικά το βρήκα νόστιμο, χωρίς λαδίλα, και το τυρί λαστιχωτό όπως θα το ήθελα ενώ για τους υπόλοιπους θα έπρεπε να λιώνει πιο πολύ.
- Ποικιλία από λουκάνικα, 3 είδη για την ακρίβεια επί 2 τμχ (6 συνολικά), με συνοδεία μουστάρδας, στα 9,00 Ευρώ. Νόστιμα, καθόλου λιπαρά και βαριά, όμως δεν μπορώ να είμαι πολύ κατατοπιστική γιατί δεν μου αρέσουν γενικά τα λουκάνικα. Ο ένας εκ των συνδαιτημόνων μας τα 2 από τα 3 είδη τα βρήκε νόστιμα και καλά ψημένα (ψήστης ο ίδιος έκρινε το ψήσιμο σε όλα τα πιάτα και το βρήκε πολύ καλό και ανάλογο του κάθε πιάτου).
Στη συνέχεια, κυρίως πήραμε οι 3 από τους 4:
- Σουτζουκάκια με συνοδεία ρωσικής σαλάτας και baby πατατών, στα 8,80 Ευρώ. Ήρθαν σε ένα ξύλινο πλατώ, 4 τμχ ουσιαστικά ψητά μπιφτεκάκια, προς μεγάλα σε μέγεθος, με χειροποίητη ρωσική και πεντανόστιμες μικρές πατατούλες πασπαλισμένες με λίγο μαϊντανό.
- Χοιρινά μπριζολάκια με πατάτες μαζί με μία γλυκόξινη σάλτσα, στα 10,70 Ευρώ. Νόστιμο και χωρίς μυρωδιά το χοιρινό.
- Γύρο χοιρινό τυλιχτό, σκεπαστό σε Αραβική πίτα μαζί με λαχανικά. Σε ξύλινο πλατώ επίσης η παρουσία του. Μεγάλο μέγεθος και όπως είπε η φίλη μου, είναι σαν να τρως κάτι από κλασσικό γύρο χοιρινό και ένα πιάτο ανατολίτικο.
Για όλα αυτά μαζί με ένα μπουκάλι Ροζέ κρασί και ένα ποτήρι λευκό ξηρό, και μαζί με 3 αναψυκτικά, πληρώσαμε 119 Ευρώ (30 Ευρώ το άτομο). Δεν τα λες και λίγα, όμως δεδομένου της ποσότητας πιστεύω ότι το τελικό ποσό δεν είναι δυσανάλογο. Σαν μέσο όρο ωστόσο έβαλα μικρότερη αναλογία κόστους ανά άτομο στην κριτική μου διότι τα ορεκτικά που παραγγείλαμε ήταν από 2 πιάτα ουσιαστικά για το κάθε άτομο, που ήταν πολλά για κάποιον άλλον ενδεχωμένως. Κάποια πιάτα ίσως να μπορούσαν να ήταν ένα 5%-10% πιο φθηνά, και για αυτό και έβαλα μία ντοματούλα λιγότερη στην αντίστοιχη κατηγορία στη βαθμολογία μου.
Στο τέλος μας κέρασαν από ένα σφηνάκι μαστίχας με ένα μικρό ξυλαράκι με λίγο υποβρύχιο μαστίχα. Ωραίο κλείσιμο, η μαστίχα είναι και χωνευτική εκτός της άλλης.
Ξέχασα να αναφέρω, τέλος, ότι όταν κατά το τέλος είπαμε στη σερβιτόρα να μας φέρει ένα συγκεκριμένο αναψυκτικό, μας είπε ότι το μόνο που διαθέτουν είναι ένα Ελληνικής εταιρείας με Στέβια. Η φίλη μου δίστασε και τελικά αρνήθηκε να το παραγγείλει και τότε η κοπέλα της πρότεινε να της φέρει ένα μπουκαλάκι, δωρεάν, απλά για να το δοκιμάσει.
Τελικά, η νέα τάση να βλέπεις εστιατόρια με βάση τους Έλληνες παραγωγούς και καλές πρώτες ύλες, με πειραγμένα Ελληνικά & κλασσικά πιάτα, είναι κάτι που και μου αρέσει και με βρίσκει φαν και ελπίζω να συνεχίσουν να προσφέρουν καλή ποιότητα και εξυπηρέτηση σε εποχές δύσκολες.