Μοντέρνες ταβέρνες - Κηφισιά, Αθήνα

Από καιρό άκουγα και διάβαζα πολλά για τη Stoffa της Κηφισσιάς. Η περιέργειά μου όλο και μεγάλωνε, καθώς το εστιατόριο διαφημίζεται συνεχώς.
Με εξαντλημένες δυνάμεις μετά από πολύωρη βόλτα, πρωινό Σαββάτου στην καταπράσινη, αρχοντική αλλά ταυτόχρονα πολυσύχναστη και πολύβουη Κηφισσιά επιλέξαμε να γεμίσουμε τις μπαταρίες μας σε μία 《άλλη κουζίνα》 όπως είναι το μότο των δημιουργών της.
Η Stoffa φημίζεται για τα εμπνευσμένα μεσογειακά πιάτα, τον εξαιρετικό κήπο της και όχι μόνο!!!
Διαθέτει Josper ξυλόφουρνο που συνδιάζει την ιδιαιτερότητα του παραδοσιακού Ισπανικού φούρνου, με το ψήσιμο στα κάρβουνα δίνοντας μια ξεχωριστή γεύση στο κρέας.
Ήρθε η ώρα λοιπόν να διαπιστώσουμε αν όλα αυτά ισχύουν ή γίνεται πολύ ντόρος για το τίποτα.
Το εστιατόριο βρίσκεται σε έναν ήσυχο, καταπράσινο δρόμο της Κηφισσιάς.
Μπαίνοντας συναντάς πρώτα την αυλή, όπου αντικρύζεις μια καταπληκτική ατμόσφαιρα που σου φτιάχνει τη διάθεση. Θυμίζει όμορφη αυλή σπιτιού με δέντρα, λουλούδια, φαναράκια, καναπέδες. Προτείνω να το επισκεφτείτε μια ηλιόλουστη μέρα, για να απολαύσετε τον όμορφο κήπο.
Εσωτερικά η διακόσμηση είναι βιομηχανική με vintage έπιπλα και χρωματιστά πλακάκια σε κάποια σημεία. Στο πίσω μέρος υπάρχει δεύτερος κήπος όπου πραγματοποιούνται κοινωνικές εκδηλώσεις.
Το πρόθυμο προσωπικό, αφού μας ρώτησε αν είχαμε κάνει κράτηση (δεν είχαμε κάνει) μας υπέδειξε τα ελεύθερα τραπέζια
Τακτοποιηθήκαμε και αρχίσαμε να μελετάμε τον κατάλογο.
Παραγγείλαμε τα εξής:
Σαλάτα με τραγανά φύλλα από πρώιμο σπανάκι, iceberg, μανιτάρια, καπνιστή παντσέτα και Σαν Μιχάλη. 9.00€
Picanha 300 gr Black Angus με πρώιμα λαχανικά βουτύρου. 19.50€
Σταβλίσια μπριζόλα μόσχου με χοντρό αλάτι. 19.00€
Πρώτα ήρθε το εμφιαλωμένο νερό, στη συνέχεια η σαλάτα και πολύ αργότερα το τσαντάκι με τα ψωμάκια, το οποίο συνοδευόνταν από ελιές, κάππαρη και πάστα ντομάτας. Δεν καταλάβαμε που οφειλόταν αυτή η καθυστέρηση, πάντως δεν συνέβη μόνο στο δικό μας τραπέζι.
Καθυστέρηση υπήρχε και στην έλευση των κυρίων πιάτων.
Αν και ήμασταν από τους πρώτους που φτάσαμε, πρόσεξα ότι πρώτα πήγαν τα κυριώς σε άλλα τραπέζια όπου ήρθαν αργότερα οι πελάτες.
Όσον αφορα το φαγητό ήταν καλοψημένο, ακριβώς όπως το ζητήσαμε.
Η σταβλίσια αντάξια της τιμής της.
Η σαλάτα γευστικότατη και καλή σε ποσότητα. Όμως Θα έπρεπε να ήταν κομμένη σε λίγο μικρότερα κομματια.
Η picanha δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Αν και δεν είμαι
ειδήμονας στα κρέατα, πρώτη φορά τρώω picanha με ολόκληρα κομμάτια λίπους. Τα ντοματίνια, καλαμπόκι και σπαράγγια που συνόδευαν το κρέας πολύ νόστιμα αλλά λίγα.
Απο τον κατάλογο μου τράβηξαν την προσοχή τα εξής:
-Τραγανά μπαστουνάκια κολοκυθιού με δροσερή σάλτσα γιαουρτιού 6.00€
-Πακετάκια με ανθότυρο σε κρούστα δημητριακών 8.50€
-Γεμιστή πίτα καλαμποκιού με μοσχαρίσια φιλετάκια, κατσικίσιο τυρί, σπανάκι και πέστο από ντοματίνια Σαντορίνης. 8.50€
Black Angus Beef Burger 200gr με καραμελωμένα κρεμμύδια, καπνιστή πανσέτα, cheddar και σπιτική bbq sauce 15.50€
-Αρνίσιο κότσι μαγειρεμένο για 12 ώρες φρικασέ με καυκαλήθρες και σταμναγκάθι 17.50€
-Μαριναρισμένο χταπόδι σε φασκόμηλο, παρθένο ελαιόλαδο και λεμόνι, πάνω σε
carpaccio από μαραθόριζα και σχοινόπρασο 9.50€
Και από γλυκά: creme brulee, Banoffee, Mous, Πολίτικο εκμέκ, όλα στα 7.00€
Για να συνοψίσω, οι εντυπώσεις που μου άφησε η Stoffa είναι ανάμεικτες. Ωραίος χώρος, ιδιαίτερες γεύσεις, ευγενικό προσωπικό όμως υπήρχε έλλειψη συντονισμού και όχι προσωπικού, διότι διέκρινα πολλά άτομα και δυστυχώς τσιμπημένες τιμές για την εποχή μας.
Θα πρότεινα λίγο περισσότερο προσοχή στην επιλογή των υλικών και μεγαλύτερες ποσότητες.
Ένα τελευταίο σημείο είναι το κεφάλαιο κέρασμα!!!
Θεωρώ ότι έστω και ένα υποτυπώδες κέρασμα είναι απαραίτητο, έτσι απλά για την αλλαγή της γεύσης και τη χώνεψη. Εξάλλου οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.....
Αρνητική εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι προσφέρθηκε κάποιο είδος λικέρ μόνο σε μια διπλανή παρέα επειδή είχε δυσαρεστηθεί με κάτι.
Δεν είμαι απόλυτη γι αυτό θα έδινα μια δεύτερη ευκαιρία, για να διαπιστώσω άν ότι δεν μου άρεσε ήταν τυχαίο ή συμβαίνει επανειλλημένως.. Ίσως οι απαιτήσεις μου να ήταν μεγάλες, αυτό όμως γιατί η Stoffa χαρακτηρίζεται ώς εξαιρετικό εστιατόριο.