Μεζεδοπωλεία - Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα, Αθήνα

Η αναζήτηση πρότασης εξόδου στον Πειραιά, μου θύμισε το σκονάκι που είχα κάνει διαβάζοντας τις κριτικές για το Δυόσμο, έκανα μια επανάληψη για να "φρεσκάρω τις γνώσεις μου" στο a4f και χωρίς πολύ σκέψη προχώρησα σε κράτηση 6 ατόμων.
Η αλήθεια είναι ότι κατά την τηλεφωνική μου επικοινωνία για να κάνω το reservation με τρόμαξε η οχλαγωγία που έφτασε στα αυτιά μου, οπότε και παρακάλεσα το τραπέζι μας να είναι σχετικά απόμερο.
Με ευγένεια μου απάντησαν ότι Σάββατο βράδυ αυτό είναι μάλλον δύσκολο -και αυτό με άγχωσε περισσότερο, και με την ευκαιρία με ρώτησαν εάν καπνίζουμε -δεδομένου ότι στο μέσα χώρο -όπου και θελήσαμε να καθήσουμε- το τσιγάρο απαγορεύεται (προς τιμή τους που με προ-ενημέρωσαν).

Έχοντας ζήσει κάποτε στα στενά της περιοχής γνωρίζω το βαθμό δυσκολίας στο parking, οπότε κινηθήκαμε με 2τροχο (παρά την ψύχρα που έχουν πλέον τα βράδια του Οκτώβρη). Και ναι, παρά την γκρίνια μου (από μέσα μου) για το κράνος που με καταπιέζει, μου χαλάει τα μαλλιά, μου πιέζει τα σκουλαρίκια, που τέλος πάντων δε μου αφήνει και πολλές επιλογές για στυλιστικές εμφανίσεις, μόλις φτάσαμε απέξω και είδαμε τα διπλοπαρκαρισμένα αυτόκίνητα, ευχαρίστησα (πάλι από μέσα μου) Θεό και σύντροφο που κινηθήκαμε με moto και παρκάραμε ακριβώς απέξω, σε αντίθεση με τα άλλα 2 ζευγάρια της παρέας μας που ταλαιπωρήθηκαν αρκετά -και σαν αποτέλεσμα καθυστέρησαν λιγάκι- στο parking.

Η είσοδος του Δυόσμου με τη σκάλα που ξετιλύγεται σε προδιαθέτει θετικά για αυτό που θα αντικρίσεις φθάνοντας στον 1ο όροφο. Όμορφος, ψηλοτάβανος χώρος με ξύλινο πάτωμα και πέτρα στους τοίχους, ανοιχτά παράθυρα με ένα μικρό κουκλίστικο μπαλκονάκι (για τους θεριακλίδες), τα τραπεζοκαθίσματα σε πολύ καλή απόσταση μεταξύ τους, το μάτι απολαμβάνει τη φωτεινή απλή, λιτή και ταυτόχρονα φιλόξενη αίθουσα.
Καθίσαμε στο τραπέζι μας, στρωμένο ήδη, αρχικά δε μας έδωσαν πολύ σημασία -μάλλον γιατί οι υπόλοιποι δεν είχαν έρθει- αλλά μόλις ζητήσαμε να μας φέρουν κάτι να πιούμε η ανταπόκριση ήταν άμεση.
Ξεκίνησα με κόκκινο κρασί Αγιωργίτικο -αξιοπρεπέστατο χύμα- ενώ ο σύζυγος ζήτησε μπύρα (διαθέτουν μπύρες μόνο μικροζυθοποιίων-πόσο καλό! ) και μάλιστα είπε στην κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ότι της αφήνει την επιλογή.

Μόλις έφτασαν και οι υπόλοιποι της παρέας, όπου και θα περνούσαμε στο παρασύνθημα της παραγγελίας, αναζητήσαμε τον άνθρωπο που θα μας εξυπηρετήσει. Η Ζωή ανέλαβε το service μας -μια κούκλα γεμάτη θετική ενέργεια, ευγένεια, χαμόγελο έως τα αυτιά, διακριτικά αστεία και με άμεση ανταπόκριση, ενίσχυσε τη δική μας θετική διάθεση.

Η αλήθεια είναι ότι ίσως να μη θυμάμαι όλα τα πιάτα που παραγγείλαμε, ίσως και να μη δοκίμασα από όλα.

Σαλάτα ελληνική - σχετικά καλή -η ντομάτα δε με ενθουσίασε/άγευση και άγουρη
Σαλάτα δυόσμος - πολύ καλή
Τηγανιά μανιταριών - θα ήθελα πιο δεμένη την κρέμα γάλακτος
Καβουρμάς - πεντανόστιμο πιάτο
Χοιρινή πανσέτα με πουρέ (δεν πρόλαβα να δοκιμάσω)
Ριζότο μανιταριών (θα μπορούσε να ήταν καλύτερο)
Πέτουρα (χειροποίητο ζυμαρικό σα χυλοπίτες) πρωτότυπο και πεντανόστιμο
Φιλέτο κοτόπουλο σχάρας -πολύ καλό
1-2 πιάτα ακόμη (τα οποία παράγγειλαν και εξαφάνισαν αμέσως οι άντρες της παρέας- οι γυναίκες δεν πήραμε μυρωδιά-οπότε δεν έχω άποψη).

Να σημειώσω ότι ενώ οι 5 της παρέας συνεχίσαμε να πίνουμε το κρασάκι μας, ο σύζυγος δοκίμασε 2-3 διαφορετικές μπύρες -επιλογή της Ζωής, η οποία σε κάθε νέα μπύρα που έφερνε περίμενε γεμάτη ανυπομονησία την κριτική του μπυρόβιου -γιατί εάν λέει δεν του άρεσε θα την έπαιρνε πίσω και δε θα τη χρέωνε!!!! ).

Κέρασμα οινόμελο, πρωτότυπο, ότι έπρεπε για να κλείσει το γεύμα μας.

Ο λογαριασμός έφτασε τα euro 90,00 (euro 15,00/άτομο) ποσό συντεταγμένο στην εποχή μας (λαμβάνοντας υπόψη μας τον υπέροχο χώρο, το καταπληκτικό service και το καλό φαγητό).

Ο λόγος που έβαλα 3/4 στη γεύση είναι επειδή πιστεύω πως γευστικά μπορούν να εξελιχθούν περισσότερο. Τα πιάτα τους (γεύση, ποιότητα υλικών, παρουσίαση και ποσότητα) πληρούν τις δικές μου τουλάχιστον απαιτήσεις σε μεγάλο ποσοστό, σίγουρα όμως μπορούν να πάνε λίγο παραπέρα.

Μαγαζί που μπαίνει στα αγαπημένα, είμαι σίγουρη πως στην επόμενη επίσκεψή μου γευστικά θα πιάσει το 100%.
Μπράβο στους συντελεστές, έλειπε βρε παιδιά κάτι τέτοιο από τον Πειραιά!

2016-10-18 16:46:17

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε τόσο για την επίσκεψη, όσο και για την πολύ όμορφη κριτική σας.

Χαιρόμαστε που καταφέραμε να ικανοποιήσουμε τόσο εσάς όσο και τους φίλους σας και να μας κατατάξετε στα αγαπημένα σας μέρη για έξοδο.

Βρισκόμαστε στον πρώτο χρόνο λειτουργίας και θεωρούμε και εμείς οι ίδιοι ότι εξελισσόμαστε, μαθαίνουμε και προσπαθούμε να βελτιωνόμαστε και να αποφεύγουμε τυχόν λάθη.

Σας ευχαριστούμε και πάλι και ελπίζουμε να παραμείνουμε στα αγαπημένα σας μέρη

Με εκτίμηση
Η ομάδα του Δυόσμου